В ластите в Косово носят отговорност за размириците, които се увеличиха рязко след като етническите албански кметове встъпиха в длъжност в северната част на Косово със сръбско мнозинство. Toва заяви президентът на Франция Еманюел Макрон, цитиран от Ройтерс. 

САЩ смъмриха Косово: Къщата ви гори, гасете

Макрон каза на пресконференция в Братислава, че се надява да се срещне с германския канцлер Олаф Шолц и лидерите на Косово и Сърбия по-късно тази седмица. 

Междувременно на фона на ситуацията в Северно Косово, където косовски сърби протестират за пореден ден пред сградите на общините в Звечан, Зубин поток и Лепосавич, се породи напрежение между косовския премиер Албин Курти и опозицията в Косово, пишат местните медии. 

МО: Няма пострадали български военнослужещи в Косово

Опозиционният лидер Рамуш Харадинай от „Алианс за бъдещето на Косово“ поиска оставката на Курти, предаде КосоваПрес, като се позова на публикация на Харадинай във Фейсбук.

По думите на Харадинай за по-малко от три години на власт косовският премиер Курти и президентът на страната Вьоса Османи са преобърнали успехите на Косово и са върнали страната десет години назад. Харадинай допълни, че изключването на Косово от „Defender Europe 2023“ е „аларма за националната сигурност“ на Косово и подчерта, че "трябва да си много късоглед, за да ставаш враг с целия демократичен свят в такова деликатно време".

Нова окупация на общини в Северно Косово, изгориха сръбското знаме

Опозиционната Демократическа партия на Косово (ДПК) изрази притеснение във връзка с последните събития в Северно Косово, които са поставили страната в опасно противопоставяне със съюзниците ѝ и най-вече със САЩ, отбелязва агенцията. От ДПК поискаха правителството на Република Косово да преосмисли и промени подхода си.

С оглед на тежестта и сложността на ситуацията, както и породилото се напрежение в северните общини на страната, ръководството на ДПК отправя призив към президента и премиера на Косово за спешно свикване на Съвета за сигурност.

След ескалацията в Косово, Вучич се среща с посланици на пет държави

„Ръководството на Демократическата партия на Косово изразява дълбоко разочарование от некоординираните действия на правителството на Косово със стратегическите съюзници на страната ни, които вече започнаха да водят до преки наказания, тъй като Косово беше изключено от най-голямото международно учение на НАТО в региона на Балканите „Defender Europe 2023“. Това изключване е конкретен знак за влошаване на отношенията на Косово със САЩ и НАТО и е предупреждение за други последствия, ако правителството на Република Косово не започне да се държи отговорно“, се казва в публикация на лидера на ДПК Мемли Красничи в социалните мрежи.

Красничи изрази притеснение от общата посока, която Косово е поело под ръководството на Албин Курти. Той изрази подкрепа към новоизбраните кметове на Зубин поток и Звечан, които са от редиците на ДПК.

ДПК силно осъди насилието на "криминалните групи" към военните от КейФОР, косовската полиция и представителите на медиите при извършването на служебните им задължения. От опозиционната партия призоваха косовските граждани "да запазят спокойствие и да не стават част от каквато и да е манипулация или насилствени действия, които засягат реда, закона и демокрацията в страната или застрашават Косово от дългосрочни последици".

Премиерът на Косово отговори на обвиненията на опозицията, като каза, че правителството ще направи всичко по силите си, но че самият той няма да предаде "демократичната Република (Косово) на фашистката милиция", както нарече "сръбските престъпни групи в северната част на страната", пише КосоваПрес.

Курти направи тези изказвания днес в интервю за Си Ен Ен, цитирано от агенцията, като допълни, че разговаря с международните партньори на Косово за ситуацията в северната част на страната.

Ескалация, КФОР се сблъска със сърбите в Косово, ранени

„Всички международни фактори признаха изборите, които се проведоха на 23 април. Когато са признати процесът и резултатите, кметовете трябва да отидат в общините. Кой друг трябва да е там, ако не кметовете. Ние работим в тясно сътрудничество с международните фактори, особено със САЩ и ЕС, които смятаме за много ценни съюзници и партньори. Ще направим най-доброто. Но няма да предам демократичната Република (Косово) на фашистката милиция“, каза Курти пред Си Ен Ен Интернешънъл.

Протестите в Северно Косово ескалираха в последните дни, когато протестиращи сърби влязоха в сблъсъци с полицията и мироопазващите сили на НАТО КейФОР в община Звечан. При сблъсъците в понеделник (29 май) бяха ранени около 30 военни от КейФОР и най-малко 52-ма сърби. Бяха извършени и нападения над косовски полицаи, журналисти и техните автомобили. 

Сърбите, които са мнозинство в северната част на Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още виждат Белград като своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите отказаха да вземат участие в местните избори през април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, при избирателна активност от 3,5 процента.

Сърбите призоваха косовското правителство да отстрани албанските кметове от кметствата и да допусне местните администрации, финансирани от Белград, да се върнат към задълженията си.

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стефан Попов-Чефо се впусна в романтичното приключение „Диви и красиви“

Стефан Попов-Чефо се впусна в романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 11 минути

Актьорът влезе сред дамите в предаването с тайна мисия

Щастлива развръзка: Спасиха ранен турист в Рила

Щастлива развръзка: Спасиха ранен турист в Рила

България Преди 17 минути

Оказана му е помощ за наранявания и е настанен в болнично заведение в Благоевград

"България днес и утре": Национален фонд ще налага единен бранд на страната в чужбина

"България днес и утре": Национален фонд ще налага единен бранд на страната в чужбина

България Преди 24 минути

Издръжката ще е чрез държавния бюджет, както и от публично-частни партньорства, спонсорства, дарения и европейски фондове

Топ 5 на най-злопаметните зодии, които никога не прощават

Топ 5 на най-злопаметните зодии, които никога не прощават

Любопитно Преди 35 минути

От Лъв до Скорпион – вижте кои зодии пазят обидите като съкровище и никога не ги забравят

Застреляха с ловна пушка куче в Кюстендилско

Застреляха с ловна пушка куче в Кюстендилско

България Преди 38 минути

Прокуратурата е уведомена за случая

Шофьор загина в катастрофа в Хасковско

Шофьор загина в катастрофа в Хасковско

България Преди 41 минути

Инцидентът е станал между свиленградското село Сива река и любимецкото Малко градище

Сачева предлага родители на малки ученици да работят онлайн през лятната ваканция

Сачева предлага родители на малки ученици да работят онлайн през лятната ваканция

България Преди 1 час

Председателят на социалната комисия уточнява, че ще внесе в НС промените в първите дни на септември

Арестуваха мъж, ударил полицай в Шуменско

Арестуваха мъж, ударил полицай в Шуменско

България Преди 1 час

Той оказал съпротива при проверка

50-сантиметрово ребро от динозавър е намерено край Трън

50-сантиметрово ребро от динозавър е намерено край Трън

Любопитно Преди 1 час

Част от фосилната кост беше извадена от вместващата скала с помощта на предпазен гипсов калъп

Доналд Тръмп и Барак Обама

Тръмп скри портрета на Обама на забранено стълбище в Белия дом

България Преди 1 час

Бившият президент наруши дългогодишна традиция, премествайки картината на своя предшественик далеч от погледа на посетителите

Mинистър Бачев: Кабинетът отпусна 34 млн. лв. за държавните културни институти

Mинистър Бачев: Кабинетът отпусна 34 млн. лв. за държавните културни институти

България Преди 1 час

„Това не са просто цифри, а допълнителни възможности за турнета, нови представления, нови концерти и достигане до по-голяма публика"

Преди срещата с Путин: Тръмп разговаря със Зеленски и лидерите на ЕС

Преди срещата с Путин: Тръмп разговаря със Зеленски и лидерите на ЕС

Свят Преди 1 час

Украинският президент пристигна в Берлин, откъдето ще проведе видеоконферентен разговор с американския си колега

<p>Издирват трима от &quot;Наглите&quot;</p>

Полицията издирва Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето

България Преди 2 часа

Тримата са в неизвестност от ден, като сигналът е подаден от техни близки