Н якъде над Атлантическия океан блестящ частен самолет, подарен от Катар, се рее високо в небето, докато лидерите на Европейския съюз долу на земята преживяват тежка форма на „завист“, пише Politico.
(Във видеото: Доналд Тръмп се срещна емира на Катар)
Според ABC News администрацията на Тръмп може да замени настоящия самолет Air Force One с луксозен Boeing 747-8 джъмбо джет, осигурен с любезното съдействие на държавата Катар. Въпреки че страната от Персийския залив твърди, че сделката все още не е финализирана, подобен подарък очевидно би бил най-добрият начин да се увековечи онзи странен танц с мечове, който Доналд Тръмп изпълни в Саудитска Арабия по време на първия си мандат.
Вероятно Доналд ще поръча самолетът да бъде тунингован с позлатени букви, изписващи „Air Force Don“, и с бутон за диетична кола под всяка седалка, преди изобщо да излети.
The joke is on Trump.
— Annie van Leur (@AnnevanLeur) May 16, 2025
Qatar's problem was being stuck with a jumbo jet, an expensive, gas-guzzling plane they've been trying to unload.
Qatari officials want smaller, nimbler, more versatile planes that go unnoticed as they slip in and out of town.https://t.co/ZaNmi6DBNg
Но от другата страна на океана европейските политици са бесни. Не поради етични съображения — това е отдавна зад гърба ни — а защото именно те трябваше да преживеят парламентарно разследване на ЕС заради скандал, свързан с Катар. А какво получиха за утеха? Една-единствена чанта на Louis Vuitton, натъпкана с пари в брой — направо трохи!
Честно казано, звучи нечестно. „Катаргейт“ доведе до лоша преса и дори до няколко нощи в ареста за някои евродепутати, а получените (уж) пари едва ли са си стрували неприятностите. А Тръмп не само че ползва самолета още докато е на поста, но после той ще бъде дарен на фондацията за неговата президентска библиотека след втория му престой в Белия дом?
Информацията, че председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обмисля създаването на „разследване за стратегически резерв от самолети“, за да бъде осигурено равно разпределение на авиационните дарения между всички държави членки, не бе потвърдена към момента на публикуване на материала.
“Сделка между Катар и САЩ” или личен подарък: Казуса с Boeing на Тръмп
Но със сигурност може да се твърди — или поне да се предположи — че унгарският премиер Виктор Орбан е звъннал в Доха, за да попита защо неговият приятел Доналд е получил самолет, докато той още лети с Wizz Air. В края на краищата, нима той не е най-близкото, което Европа има до гръмогласен лидер, който обича да крещи по журналистите, облечен в прекалено широк костюм?
В Брюксел председателката на Европейския парламент Роберта Мецола би могла да отговори на „кралица Урсула“, като започне собствена вътрешна проверка по темите „неравенство в даренията“ и „трансантлантическо фаворизиране“. Не че иска самолет, но щом самолетите се раздават от монархиите в Залива, Европа не бива да бъде пренебрегвана.
От своя страна, катарските представители сякаш само вдигат рамене в отговор на обвиненията в предпочитание. Самолетът за Тръмп още не е сигурна сделка, а дори и да бъде сключена, тя в никакъв случай не би представлявала подкуп, свързан с лобизъм, външна политика или внезапната поява на голф игрище в катарското предградие „Мар-а-Дюни“.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позицията на Vesti.bg.