Н а 20 май мандатът на украинския президент Володимир Зеленски формално приключи. Президентски избори трябваше да има през март, но парламентът не ги насрочи, защото страната е във военното положение, съобщи Deutsche Welle.

(Във видеото: Анализатори: Путин се готви за все по-дълга и скъпа война)

В такъв контекст провеждането на избори е забранено. В края на февруари, когато Зеленски направи равносметка за двете години война с Русия, той определи опитите неговата легитимност да бъде поставена под въпрос, като "враждебен наратив".

"Това не е мнението на западните партньори или на някого в Украйна - това е част от програмата на Руската федерация", подчерта Зеленски пред журналисти.

Възможни ли са избори по време на война?

Това обаче не сложи край на дискусията. Повечето украински юристи обясниха, че е напълно ясно, че Зеленски ще запази властта си дотогава, докато бъде избран нов президент.

"Това е записано напълно точно в Конституцията на Украйна: след изтичането на петгодишния срок от встъпването в длъжност пълномощията на президента не се прекратяват автоматично. Те приключват едва с встъпването в длъжност на новоизбрания президент, т.е. едва след избори", казва пред ДВ Андрий Махера, експерт по конституционно право.

Искания за доброволно оттегляне

Изборите по време на война са забранени не само заради сигурността на избирателите.

Източник: БТА

"Някои конституционни права и свободи са ограничени - например правото за свободно изразяване на мнения, мирните събирания и свободата на придвижване. Затова е невъзможно да се гарантират принципите на всеобщото избирателно право и свободните избори", обяснява Андрий Махера.

Сходно становище изразиха през март и Институтът по законодателство към Националната академия на науките на Украйна, както и от Централната избирателна комисия на страната.

В дебата взе участие и бившият депутат Грихорий Омелченко, участвал през 1990-те години в Комисията за промени в Конституцията. Той подчертава, че липсата на преки разпоредби за удължаването на президентския мандат не е пропуск, а е било направено съзнателно. Въпреки това той отправи в открито писмо призив към Зеленски "да не узурпира държавната власт", т.е. да се оттегли доброволно през май 2024 година.

Подкрепата за Зеленски остава висока

Според наблюдателите обаче легитимността на Володимир Зеленски се опира не само на законите, но и на подкрепата от страна на украинските граждани. Въпреки известния спад, тя остава висока.

Съгласно проведено през януари допитване на изследователския център "Разумков", 69 процента от украинците изпитват доверие към своя президент. Тези, които не му се доверяват, са по-малко от една четвърт.

Друго проучване, осъществено в началото на февруари от Киевския международен социологически институт (КМСИ), показва, че 69 процента от анкетираните са на мнението, че Зеленски трябва да остане президент до края на военното положение.

Само 15 на сто са "за" избори при сегашните условия, а други десет процента биха искали президентът да прехвърли пълномощията си на председателя на парламента Руслан Стефанчук.

Ръководителят на КМСИ Антон Грушецки обаче отправя предупреждения във връзка с тези два сценария, тъй като те биха довели до още по-голяма заплаха за легитимността на правителството и до дестабилизация на положението в Украйна.

Източник: БТА

"Милиони хора са в чужбина, милиони са под окупация, стотици хиляди служат в армията. Ако гражданите не могат да участват в изборите като кандидати или като избиратели, това ще навреди на изборните резултати", изтъква той.

Кой може да се обърне към Конституционния съд?

Пред ДВ повечето юристи изразяват мнението си, че Конституционният съд би трябвало да сложи край на дебатите за пълномощията на президента и за евентуалните избори. "Само Конституционният съд може да тълкува Конституцията и да проверява дали другите закони са в съответствие с нея", подчертава Андрий Махера.

Но членовете на Конституционния съд нямат право по своя инициатива да се заемат с толкова важни въпроси. Не всеки може и да ги сезира. Тези, които имат право да се обърнат към Конституционния съд, са на първо място президентът, правителството, Върховният съд, група от най-малко 45 депутати или омбудсманът. До момента никой от изброените не го е направил.

Депутатите от президентската партия "Слуга на народа" заявяват, че никой не поставя под съмнение легитимността на президента. Но и опозицията е изненадващо единодушна. Представители на различни политически сили заявиха, че нямат намерение да се обръщат към Конституционния съд и напомниха за постигнатото надпартийно споразумение да края на военното положение да не се провеждат избори.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов удар срещу опозицията в Турция

Нов удар срещу опозицията в Турция

България Преди 3 часа

Съдът постанови, че с незабавно влизане в сила Челик ще бъде заменен от Гюрсел Текин

Протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна

Протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна

България Преди 5 часа

Кметът беше задържан в началото на юли

Кървава драма във Франция, нападател мушка хора, убиха го

Кървава драма във Франция, нападател мушка хора, убиха го

Свят Преди 8 часа

Нападателят е атакувал най-малко петима души

Какво става с обвиненията срещу Никола Барбутов

Какво става с обвиненията срещу Никола Барбутов

България Преди 9 часа

Ина Лулчева съобщи за добавени две нови обвинения

Акция на ГДБОП с Швейцария срещу трафик на хора

Акция на ГДБОП с Швейцария срещу трафик на хора

България Преди 9 часа

Иззети са вещи, документи и информация от електронни устройства

Федерален съд блокира решението на Тръмп за изпращане на войски в Лос Анджелис

Федерален съд блокира решението на Тръмп за изпращане на войски в Лос Анджелис

Свят Преди 9 часа

Федерален съдия в Калифорния постанови, че решението на Тръмп нарушава закона „Posse Comitatus“, който ограничава използването на военни сили за вътрешни въпроси

Путин към Вучич: Готови сме за съвместна работа

Путин към Вучич: Готови сме за съвместна работа

Свят Преди 10 часа

Вучич: Всички руски компании са добре дошли

Ердоган: Русия и Украйна все още не са готови

Ердоган: Русия и Украйна все още не са готови

Свят Преди 10 часа

Ердоган: С Путин обсъдихме какви са заключенията му от срещата с Доналд Тръмп

<p>България изрази загриженост за действията на РСМ</p>

България изрази загриженост за действията на РС Македония

България Преди 10 часа

Георг Георгиев: Наблюдаваме политика на конфронтация, провокации и отстъпление от поетите задължения

Ново силно земетресение удари Афганистан

Ново силно земетресение удари Афганистан

Свят Преди 10 часа

Епицентърът на земетресението е бил на 34 километра североизточно от град Джалалабад

Снимката е илюстративна

Втори инцидент с трамвай в София

България Преди 10 часа

За инцидента съобщават очевидци във Facebook групата "Катастрофи в София". По-рано друг трамвай по линия 22 излезе от релсите в района на Румънското посолство в София като помете 7 паркирани коли и потроши подлез

<p>Какво е &bdquo;ръбчене&ldquo; и как да достигнете върховно сексуално удоволствие</p>

Какво е „ръбчене“ (edging) и как да достигнете върховно сексуално удоволствие

Любопитно Преди 11 часа

Тази техника обещава по-интензивни оргазми и по-дълбока осъзнатост по време на сексуалните преживявания

<p>Дъщерята на известна актриса е новият главен редактор на Vogue</p>

Клоуи Мал поема поста главен редактор на Vogue

Любопитно Преди 11 часа

Назначението ѝ бележи нова ера за Vogue – смятано за едно от най-влиятелните и престижни модни издания в света

Итън Хоук сподели за „унизителния“ си развод с бившата си съпруга Ума Търман

Итън Хоук сподели за „унизителния“ си развод с бившата си съпруга Ума Търман

Любопитно Преди 12 часа

„В работата ни има определена интимност. Въображаема интимност.“

<p>Видеозапис разкрива ръка в кабината на трамвая, който дерайлира&nbsp;</p>

Видеозапис разкрива ръка, която бута скоростния лост в кабината на трамвая, който дерайлира

България Преди 12 часа

Трамваят се е забил с 80 км в час в подлеза на Румънско посолство в София

<p>Обвинението срещу Илиев вече е за умишлено убийство</p>

Разкриха шокиращи подробности за случая с колата, забита в автобус

България Преди 12 часа

Обвинението срещу Илиев вече е за умишлено убийство