Р уският външен министър Сергей Лавров проведе традиционната си годишна пресконференция като коментира "горещи" световни теми с традиционната си остра риторика към Запада и помощта за Украйна. 

По време на изявлението си той отново предупреди за "растящи ядрени рискове", коментира Sky News.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че страната му не е против сключването на споразумение в сферата на сигурността между Украйна и Великобритания, но че Москва ще продължи да се стреми към постигането на целите на своята "специална военна операция", предаде Ройтерс.

Путин: Русия никога няма да отстъпи

Повод за думите му стана споразумение, сключено миналата седмица в Киев между британския премиер Риши Сунак и украинския президент Володимир Зеленски. Тогава украинският президент каза, че договорът предвижда предоставяне на оръжия, разузнавателна подкрепа и кибертехнологии, както и налагането на санкции и други наказателни мерки срещу Русия. 

Сергей Лавров казва, че споразумението за сътрудничество в областта на сигурността, обявено наскоро от Обединеното кралство и Украйна, не е променило военните цели на Русия, съобщава Sky News.

Той каза на пресконференцията, че това е „полуфабрикат“, който не съдържа „правно обвързващи споразумения“, освен ангажимента на Киев да защити Великобритания, ако срещу нея бъде организирана инвазия.

Сергей Лавров започна пресконференцията с встъпителни бележки по въпроси на вътрешната и външната политика.

Той се позовава на това, което Русия нарича "агресивна и нелегитимна" кампания на Запада срещу Москва, без директно да споменава войната.

Лавров казва, че по-голямата част от дискусиите с участието на Запада са били "водени от Съединените щати".

„Те управляваха света 500 години“ и не са имали „никаква конкуренция“ освен през съветския период, казва той.

„Те нямаха сериозни конкуренти през този период, това ги караше да се самодоволстват – свикнаха да бъдат хегемон“, добавя Лавров.

Той не уточнява кои държави изпреварват САЩ, но отбелязва отношенията на Русия с Китай, които според него са в „най-добрия си период в историята“.

На пресконференцията руският външен министър е запитан за оценката на Русия за ударите на САЩ срещу Йемен и подкрепата й за Израел.

Той казва, че САЩ и Обединеното кралство „са прекрачили и на практика са стъпкали в земята всички норми на международното право“.

Никой не е получил право да бомбардира Йемен, добавя той, сравнявайки ситуацията с Либия през 2011 г.

Той казва, че оправданията на САЩ за ударите са били "жалки".

Лавров: САЩ и Западът не проявяват "най-малък интерес" към разрешаването на войната.

„Украйна я очаква подобна съдба. Те разчитат на своите господари, не знаят, че господарят им мисли само за себе си".

Той повтаря мнението на Русия, че Западът „не желае“ да следва „конструктивен курс, който би отчел законните опасения на Руската федерация“.

Лавров предупреждава за "растящи ядрени рискове"

САЩ „разрушиха стъпка по стъпка“ контрола върху оръжията, каза руският външен министър Сергей Лавров.

Той ги обвинява за създаването на „враждебния“ контекст, в който Русия дератифициране на Новия ядрен договор СТАРТ.

„Те ни обявиха открито за враг, но в същото време искат да погледнат стратегическите ни ядрени запаси, защото според тях това е съвсем друго нещо“, казва Лавров.

Под лозунга за реципрочност те искат да осигурят надзор над нашите ядрени арсенали, за да сведат до минимум рисковете за себе си и тези рискове се увеличават в резултат на военния натиск и принудата, упражнявани срещу нашата страна.

Той продължава: „Те говорят всеки ден повече за бъдещ сблъсък на ядрени сили и всеки ден има все по-малко и по-малко възпиращи фактори, съдържащи фактори.“

Но възможността за преговори за "стратегическа стабилност" не е отхвърлена, казва той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Киселова: Присъединяването към еврозоната може да се превърне в катализатор за успешното развитие на България

Киселова: Присъединяването към еврозоната може да се превърне в катализатор за успешното развитие на България

България Преди 19 минути

Председателят на парламента отбеляза, че България е извървяла дълъг и съвсем нелек път

Путин: Принципно не изключвам да превземем Суми

Путин: Принципно не изключвам да превземем Суми

Свят Преди 3 часа

Путин: Те представляват постоянна заплаха за нас

Отварят локалното на „Цариградско шосе” в София

Отварят локалното на „Цариградско шосе” в София

България Преди 5 часа

Възстановени са и всички нарушени подканални връзки

Иран изстреля нов ракетен залп срещу Израел

Иран изстреля нов ракетен залп срещу Израел

Свят Преди 6 часа

Кадри в реално време, излъчвани от иранската държавна телевизия, бяха съпроводени с ирански военен химн

Мистериозният хищник от Шумен вдъхнови вълна от шеги в интернет (СНИМКИ)

Мистериозният хищник от Шумен вдъхнови вълна от шеги в интернет (СНИМКИ)

Любопитно Преди 6 часа

Според тях животното може да е всичко - от пантера до... динозавър

Ан Бърел

Разкриха причината за смъртта на Ан Бърел

Свят Преди 6 часа

Иконата на Food Network почина във вторник на 55-годишна възраст в дома си в Бруклин

ЕКОФИН подкрепи единодушно България за еврозоната

ЕКОФИН подкрепи единодушно България за еврозоната

България Преди 6 часа

Добрата новина бе потвърдена и от еврокомисаря за икономиката Валдис Домбровскис

Това е новият премиер на Румъния

Това е новият премиер на Румъния

Свят Преди 6 часа

Той бе номиниран от новоизбрания президент Никушор Дан

Най-тежката хуманитарна криза в света, безгранични ужаси и невъобразими страдания

Най-тежката хуманитарна криза в света, безгранични ужаси и невъобразими страдания

Свят Преди 7 часа

ООН предупреди за „катастрофални последствия“ от ескалиращите сражения в Судан

„Челюсти“: Истинската история зад филма, който превърна океана в кошмар - 50 години по-късно

„Челюсти“: Истинската история зад филма, който превърна океана в кошмар - 50 години по-късно

Любопитно Преди 7 часа

„Челюсти“ изплува отново - този път по случай своята 50-годишнина на 20 юни

„Система с часовников механизъм“ в „Темата на NOVA“

„Система с часовников механизъм“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 7 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Крис Браун се обяви за невинен по обвинение в нападение с бутилка

Крис Браун се обяви за невинен по обвинение в нападение с бутилка

Свят Преди 7 часа

36-годишният изпълнител е обвинен в опит за нанасяне на тежка телесна повреда на музикалния продуцент Ейбрахам Диау

Убийството на Хаменей може да превърне Иран в чудовище

Убийството на Хаменей може да превърне Иран в чудовище

Свят Преди 7 часа

Враждебни държави ще искат да се възползват от етническото разделение

Това са отговорите на външното оценяване за 7. клас по математика

Това са отговорите на външното оценяване за 7. клас по математика

България Преди 8 часа

Изпитът по математиката се състоеше от 23 задачи

Обичала ли е Ева Браун Адолф Хитлер?

Обичала ли е Ева Браун Адолф Хитлер?

Любопитно Преди 8 часа

Какви чувства е изпитвала Ева Браун към Хитлер - човека или „полубога на нацизма“?