Т ова не е тренировка. Има вероятност - макар и малка - астероид да удари планетата Земя през следващото десетилетие.

(Във видеото: Могат ли хората да отклоняват астероиди и да защитават Земята)

Астероидът 2024 YR4 задейства автоматичните системи за предупреждение за астероиди, след като беше забелязан с помощта на усъвършенствани телескопи в Рио Уртадо, Чили, през декември миналата година.

Оттогава астероидът е на първо място в списъка на рисковете - каталог на всички космически обекти, които биха могли да се сблъскат с нашата планета.

Според експертите вероятността за сблъсък със Земята се е увеличила почти двойно - от 1,2 % през януари до около 2,3 % сега.

Но колко много знаем за астероида и кога ще разберем със сигурност дали сме в безопасност? Освен това: какво може да се случи, ако той наистина се насочи към нас?

Кога може да падне и къде?

Ако има сблъсък, той се очаква да се случи в 14:02 ч. на 22 декември 2032 г., въпреки че точният час може да се промени, както и вероятността за сблъсък със Земята.

Според НАСА астероидът вероятно ще се удари някъде в източната част на Тихия океан, северната част на Южна Америка, Атлантическия океан, Африка, Арабско море или Южна Азия.

Какво знаем за астероида

Според оценките 2024 YR4 е широк между 40 и 90 м.

Той е направен от скалиста субстанция, а не от по-здрави материали като желязо, което е от значение, тъй като означава, че може да се разпадне на по-малки парчета, ако навлезе в земната атмосфера, казва доктор Лука Конверси, който е ръководител на Координационния център за близкоземни обекти (NEOCC) на Европейската космическа агенция (ЕКА), който участва активно в наблюдението на 2024 YR4.

Понастоящем астероидът е на трето ниво по Торинската скала за опасност от сблъсък - система, която се използва за определяне на това колко голяма е заплахата от астероид или комета за планетата Земя.

Ниво 3 се определя като „близка среща, заслужаваща вниманието на астрономите“, тъй като има 1% или по-голям шанс за сблъсък, който може да доведе до локални разрушения.

Торинската скала е причината да знаем за астероида, защото ниво 3 определя, че обществеността и държавните служители трябва да бъдат уведомени, когато до срещата остава по-малко от десетилетие.

За контекст: ниво 0 е, когато няма никакъв или почти никакъв шанс за сблъсък, а ниво 10 е запазено за случаите, когато сблъсъкът, способен да предизвика глобална катастрофа, е сигурен.

Размерът има значение - ето защо

Има голяма разлика между астероид, широк 40 м, и астероид, широк 90 м, но експертите все още не са сигурни колко голям е този астероид.

Определянето на приблизителния му размер е важно, защото именно той разкрива колко голяма заплаха може да ни грози.

Според НАСА Земята е бомбардирана с повече от 100 тона прах и частици с размер на пясък всеки ден - но те са достатъчно малки, за да изгорят в атмосферата, преди да могат да причинят някакви щети.

Това означава, че астероид или комета може да има 100% шанс да достигне Земята, но все пак да е 0 по скалата на Торино, тъй като размерът му не представлява заплаха.

Но 2024 YR4 е заплаха от 3-то ниво, защото определено е по-голям от прага от 20 м.

Приблизителният му размер е оценен чрез използването на мощни телескопи, които се използват главно за определяне на орбитата му и дали може да се насочи към Земята.

Но тези телескопи позволяват на астрономите да изследват астероида само чрез видимата светлина, която той отразява от Слънцето.

Общото правило е, че колкото по-ярък е един астероид, толкова по-голям е той, но всичко зависи от това колко отразяващ е астероидът. 2024 YR4 може да е с диаметър 40 м и да е много отразяващ, или с диаметър 90 м и да не е много отразяващ, казва ЕКА.

Без да знаят точния му размер, експертите не могат да определят колко значителен може да бъде ударът.

Тук се намесва мощният космически телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“.

Устройството, което преди това е било използвано за заснемане на безпрецедентни снимки на раждащи се и умиращи звезди, сега изследва астероида с помощта на инфрачервена светлина - или топлина - което ще доведе до по-добра оценка на размера му.

Какви щети може да нанесе?

Според НАСА, ако астероидът се удари в Земята, той ще се сблъска с голяма скорост - около 17 километра в секунда - около 38 000 км/ч.

„На около 40 м би могло да бъде нещо, което би приличало на въздушен взрив - може да счупи някои прозорци - няма да нанесе твърде големи щети“, каза космическият журналист Кейт Арклес Грей пред водещия Уилфред Фрост в предаването Sky News Breakfast.

„Ако е 90 м, ще се получи нещо, което наричат „убиец на градове“ - ако се приземи в голям град, а в зоната на потенциалния удар има няколко града, това ще бъде катастрофално.“

Какво се случва сега?

В момента астероидът се намира на десетки милиони мили от Земята и се отдалечава все повече, тъй като му предстои да обиколи Слънцето.

Това означава, че учените разполагат само с още няколко месеца, за да наблюдават астероида, докато той изчезне зад Слънцето.

„Ще можем да наблюдаваме астероида до април“, казва д-р Конверси пред Sky News.

„В най-лошия случай вероятността може да достигне до около 20%. Но най-вероятно дотогава тя ще се понижи до 0%“, допълва той.

Така че учените най-вероятно ще изключат сблъсък със Земята до април тази година. Ако обаче не успеят, ще трябва да изчакат, докато астероидът стане видим отново през 2028 г., за да разберат колко вероятно е наистина да се насочи към нас.

Зад кулисите се осъществява сътрудничество между НАСА и ЕКА, които имат офиси за планетарна защита, за да се събере възможно най-много информация, преди астероидът да изчезне от полезрението.

„Наистина е завладяващо да се види как световната общност се обединява в уникални и координирани усилия, за да разбере възможно най-много за този обект в много ограничен период от време“, казва д-р Конверси.

До потенциалния сблъсък остават още седем години, но тази времева рамка е малко измамна - защото ако учените не са изключили сблъсъка до момента, в който изгубят астероида от поглед през април, те ще трябва да вземат решения, преди да го видят отново през 2028 г.

Какво може да се направи по въпроса?

Едва след като научат по-добре орбитата и размера на астероида, учените ще могат да препоръчат предприемането на действия - ако такива са необходими.

Ако той се движи в тази посока, един от вариантите е да се изстреля космически кораб, който да се блъсне в астероида и да промени траекторията му - нещо, което НАСА успешно направи през 2022 г. с астероида Диморфос с ширина 160 м.

То беше наречено Тест за пренасочване на двоен астероид (DART) и беше замислено като генерална репетиция, ако такъв обект някога застраши Земята.

Тя беше успешна, тъй като достигна до астероида и го удари, измествайки орбитата му с около 32 минути - но сега към този астероид пътува друга сонда, наречена HERA, за да оцени доколко успешна е била мисията, а тя трябва да пристигне едва през януари следващата година.

В разговор с Кей Бърли по Sky News астрономът д-р Дейвид Уайтхаус изказа предположението, че учените може би ще трябва да направят още една крачка напред, когато става въпрос за 2024 YR4.

„Може да се наложи дори да обмислим сериозни мерки за изпращане на ядрено оръжие на повърхността на този астероид, за да го отклоним допълнително“, каза той.

Видният физик Брайън Кокс предложи подготовката за провеждане на мисия за отклоняване на астероида да е добра инвестиция, „дори и да не се наложи да я използваме този път“.

„Вселената сякаш е решила да направи експеримент, за да провери дали планетата Земя все още е способна да взема рационални решения“, пише той в X.

Д-р Конверси казва, че е много вероятно експертите да започнат да „планират и действително да изграждат мисия“ за справяне с астероида, докато той обикаля около Слънцето, преди да има потвърждение, че се насочва към Земята.

Това ще стане само ако рискът не бъде изключен преди април, когато ще го изгубят от поглед.

Консултативната група за планиране на космически мисии (SMPAG), председателствана от ЕКА, ще издаде препоръка за по-нататъшни действия до Службата на ООН по въпросите на космическото пространство, ако заплахата не бъде изключена до момента, в който 2024 YR4 изчезне от полезрението.

Д-р Конверси заяви пред Sky News, че изстрелването на нещо, което да се разбие в 2024 YR4, ще бъде обмислено само ако се потвърди, че астероидът е по-голям от 50 м.

Той добави, че стартирането на такава мисия няма да бъде гарантирано успешно.

„Ще има и известна несигурност: изстрелването може да се провали или да се окаже, че астероидът няма да се отклони от орбитата си, както прогнозирахме“, каза той.

Според него алтернативата ще бъде да не се предприемат „активни“ мерки за смекчаване на последиците и вместо това да се остави астероидът да се удари в Земята, като се евакуира районът, в който ще се удари.

„Винаги обичам да напомням на хората, че по-малко от 5 % от повърхността на Земята е населена, така че е малко вероятно ударът да се случи в населен район“, каза той, когато го попитаха защо това може да е жизнеспособна опция.

Той също така казва, че макар допускането на удара в Земята да е възможно, „по-добре би било изобщо да няма удар“.

Трябва ли всъщност да се притесняваме от 2024 YR4?

Подобни институции като НАСА и ЕКА непрекъснато омаловажават нивото на заплаха, настоявайки, че все още съществува „изключително ниска вероятност“ за сблъсък и че с астероида може да се справим ефективно, дори ако се насочи към нас.

Астрономи като д-р Уайтхаус изразяват своята загриженост. Той заяви пред Sky News, че вероятността астероидът да удари Земята е „неприемлива за пренебрегване“ и означава, че „трябва да вземем някои много сериозни решения“.

Той заяви, че това може да се окаже „най-опасното нещо в Космоса“ и добави:

„Не мога да подчертая достатъчно силно, че това е заплаха, която не е малко астро забавление, не е малко “Боже, не е ли невероятно?"

„Това всъщност може да се окаже сериозна заплаха за нашата планета.“, допълва той.

Но на въпроса как се чувстват учените зад кулисите д-р Конверси отговаря, че има чувство на „възторг“, защото това е рядко събитие, което им позволява да „упражнят всички наши системи и знания върху реален случай“.

„И все пак вероятността за въздействие е малка... така че не се притесняваме, нито в някакви животозастрашаващи сценарии“, добавя той.

Той казва, че казва на семейството и приятелите си, че „не се притесняваме, а точно обратното: знаем, че по всяка вероятност въздействието няма да настъпи“.

Той добавя: „Опитвам се също така да предам вълнението, което този обект предизвиква в общността, и да обясня всички стъпки, които сме предприели - и предприемаме.“

Случвало ли се е това преди?

Много рядко се случва астероид с такъв размер да има толкова голяма вероятност да се сблъска със Земята.

Правят се сравнения между 2024 YR4 и открития през 2004 г. астероид Апофис, за който за кратко време се смяташе, че има 2,7% вероятност да се сблъска със Земята през 2029 г.

Но тази вероятност за сблъсък спадна до почти 0% в рамките на няколко дни. Най-голямо внимание привлече изключително големият размер на Апофис - 300 м.

Земята наистина получава преки удари от астероиди с размери, подобни на тези на 2024 YR4, но само веднъж на няколко хиляди години.

През 1908 г. малко по-малък астероид, за който се смята, че е с диаметър 60 м, се взривява над Сибир. Инцидентът, станал известен като Тунгуското събитие, изравнява със земята 80 милиона дървета в отдалечен район с площ 830 квадратни мили.

По данни на НАСА местни очевидци в слабо населения регион съобщават, че са видели огнено кълбо и са чули голяма експлозия, но никой не е пострадал.

Астероидите са древни космически скали, останали от формирането на Слънчевата система, за които се смята, че са донесли на Земята сложни молекули и вероятно ранен живот преди милиарди години.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>България е готова да окаже помощ на РСМ след пожара в Кочани</p>

България е готова да окаже помощ на Р Северна Македония след пожара в Кочани

България Преди 2 часа

Общо 51 души са загинали, а над 100 са пострадали

Тежка катастрофа в Разградско взе две жертви, няколко души са ранени

Тежка катастрофа в Разградско взе две жертви, няколко души са ранени

България Преди 3 часа

Сигналът за тежкия инцидент е получен около 22:10 часа на 15 март

<p>Откриха ценни археологически находки край &quot;Каваците&quot; (ВИДЕО)</p>

Откриха биберон на 2500 години и съд за кърмене с лъвска глава край "Каваците" (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

Разкрити са 82 гробни комплекса и над 400 артефакта

<p>Говорят познати на Габриела, обвинена в насилие над животни (ВИДЕО)</p>

Какво разказаха познати на Габриела, обвинена в насилие над животни

България Преди 4 часа

В петък от ГДБОП задържаха мъж и жена за мъчения и убийства на четириноги по особено жесток начин

Сънен туризъм: Най-новата тенденция в пътуванията

Сънен туризъм: Най-новата тенденция в пътуванията

Любопитно Преди 5 часа

Подходите към тази постоянно развиваща се категория пътувания са много различни

Частични избори се провеждат на няколко места в страната

Частични избори се провеждат на няколко места в страната

България Преди 5 часа

Жителите на столичния район „Оборище“ и село Доброславци избират кмет

Днес е втората неделя от Великия пост, а имен ден имат...

Днес е втората неделя от Великия пост, а имен ден имат...

Любопитно Преди 6 часа

На 16 март почитаме паметта на свети апостол Аристовул, както на мъчениците Савин и Папа

Най-малко 24 жертви след ударите на САЩ по хутите в Йемен

Най-малко 24 жертви след ударите на САЩ по хутите в Йемен

Свят Преди 6 часа

Групировката заяви, че сред загиналите има и деца

Зеленски: Путин лъже, нарочно забавя преговорите

Зеленски: Путин лъже, нарочно забавя преговорите

Свят Преди 6 часа

Според украинския държавен глава целта на Москва е да засили позициите си на бойното поле

МВнР с предупреждение към пътуващите в Италия

МВнР с предупреждение към пътуващите в Италия

Свят Преди 6 часа

В страната ще се проведе национална транспортна стачка

Какво се случва, ако поставите лаптоп на корема си?

Какво се случва, ако поставите лаптоп на корема си?

Любопитно Преди 6 часа

Най-добре е да избягвате продължителния контакт на лаптопа с тялото си

Ядреното оръжие на САЩ и Европа: Най-важните въпроси

Ядреното оръжие на САЩ и Европа: Най-важните въпроси

Свят Преди 6 часа

През август ще се навършват 80 години, откакто САЩ хвърлиха атомните бомби над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война

Президентът на САЩ Донълд Тръмп

Петицията за импийчмънт на Доналд Тръмп събра 250 000 подписа

Свят Преди 6 часа

Групата цитира множество други причини, поради които Конгресът евентуално би могъл да наложи импийчмънт на републиканеца

След 24 часа под руините: Възрастна жена оцеля при срутване на сграда в Италия

След 24 часа под руините: Възрастна жена оцеля при срутване на сграда в Италия

Свят Преди 6 часа

Жилищната сграда е била обявена за конструктивно опасна миналата година