5

С еверна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета, само няколко дни след като Пхенян заплаши да свали американски военни разузнавателни самолети, прелитащи над близките води, пише CNN.

Изстрелването последва няколко други скорошни изпитания на севернокорейски междуконтинентални балистични ракети (МБР), които предизвикаха тревога сред международните наблюдатели и експерти, тъй като изолираната авторитарна държава увеличава усилията си за разработване на оръжия, способни да поразяват големи градове в САЩ.

През март Пхенян тества Hwasong-17, а през април - по-мощната Hwasong-18, за които лидерът Ким Чен Ун тогава заяви, че ще осигурят на страната "мощно стратегическо средство за атака" и ще увеличат ядрения ѝ потенциал.

Все още не е ясно кой тип ракета е била изпитана днес. Според японското министерство на отбраната междуконтиненталната балистична ракета е прелетяла около 1000 км, като е останала във въздуха 74 минути.

Ето какво знаем за междуконтиненталните балистични ракети в арсенала на Северна Корея.

  • Ракети с течно и твърдо гориво

Hwasong-17 е междуконтинентална балистична ракета с течно гориво, представена през 2022 г., когато Северна Корея проведе първото си изпитание на ракета с голям обсег от повече от четири години. Технологията с течно гориво е сравнително по-лесна за овладяване.

В същото време Hwasong-18 е ракета с твърдо гориво, според Пхенян - което я прави много по-напреднала и би позволило на Северна Корея да нанася по-бързо ядрени удари на далечни разстояния.

Северна Корея изстреля балистична ракета към Японско море

МБР с твърдо гориво са по-стабилни и могат да бъдат премествани по-лесно, за да се избегне откриването им преди изстрелване, което може да бъде инициирано за няколко минути, казват експерти - в сравнение с ракетите с течно гориво, които могат да се нуждаят от часове преди изстрелване, което дава време на противниците да открият и неутрализират оръжието.

Преминаването на Северна Корея от Hwasong-17 миналата година към Hwasong-18 тази година показва, че ракетната ѝ програма бележи напредък, казват експерти, което отразява целта на Ким да се изравни с военните възможности на други държави като САЩ или европейските страни.

  • Може ли да носи ядрена бойна глава?

Междуконтиненталните балистични ракети могат, поне на теория, да поставят целия континентален американски континент в обсега на севернокорейска ядрена бойна глава - но има много неизвестни относно способността на ракетата да достави ядрен заряд в целта.

Предишни тестове показаха възможния обсег на севернокорейските ракети - всички тестове през март и април изминаха около 1000 км. А миналогодишният тест на Hwasong-17 прелетя 1 090 километра (681 мили), като продължи 68 минути, преди да се приземи в морето.

Изстреляла ли е Северна Корея нова балистична ракета

Продължителността на полета на най-новата ракета от 74 минути е с няколко минути повече от тези, тествани през март и април.

Не е ясно какъв полезен товар е участвал в тези тестове. Теглото на полезния товар влияе на това колко далеч може да лети ракетата, така че без тази информация наблюдателите не могат да знаят със сигурност действителния обсег на ракетата.

Друг въпрос е дали севернокорейска ядрена бойна глава би могла да оцелее при навлизане в земната атмосфера.

Междуконтиненталните балистични ракети се изстрелват в Космоса, където се движат със скорост извън земната атмосфера, преди полезният им товар да премине през огнен процес на връщане, подобно на космическа совалка или космическа капсула, преди да падне върху целите си.

Ако процесът на повторно навлизане в атмосферата не се извърши с прецизна точност и с материали, които могат да издържат на огромната топлина, бойната глава ще изгори, преди да достигне целта си. Ъгълът, под който бойната глава навлиза отново в атмосферата, може да затрудни процеса.

  • Какво следва в ракетната програма на Северна Корея?

Ким е изложил амбициозен план за осигуряване на Северна Корея на надеждна ядрена възпираща сила, което означава достатъчно мощен арсенал, който да попречи на всеки противник, най-вече на САЩ, да атакува.

Експерти твърдят, че през последните години лидерът е изготвил дълъг списък с модернизация на оръжията, по който сега работи - като междуконтиненталните балистични ракети са само един от тези елементи. Други цели може да включват изстрелване на военен спътник или пускане на ядрена подводница в морето.

Северна Корея изстреля балистична ракета край източното крайбрежие на Корейския полуостров

По-рано Северна Корея обяви плановете си да подобри точността на своите ракети и да увеличи обсега им до 15 000 км (9 320 мили).

Тези амбиции станаха ясни през миналата година, когато Ким драстично увеличи честотата и интензивността на оръжейните изпитания, които тази година леко намаляха, но остават на много по-високи нива, отколкото през миналите години.

През 2022 г. страната изстреля повече ракети, отколкото през която и да е друга година в историята - в един момент изстрелва 23 ракети в рамките на един ден.

Тези изпитания също така пренасочиха вниманието към ядрените цели на Северна Корея, като миналата година Ким обеща да развива ядрените си сили с "възможно най-високата" скорост. Миналата година САЩ и международните наблюдатели започнаха да предупреждават, че може да предстои подземен ядрен опит, след като сателитни снимки показаха нова активност на севернокорейския ядрен полигон. Подобен тест би бил първият за страната от 2017 г. насам.

През последните два дни Ким Йо-чен, влиятелната сестра на севернокорейския лидер Ким Чен-ун, направи остри изявления, в които заяви, че американски военни самолети-шпиони са "навлезли" в района над изключителната икономическа зона на Корейската народнодемократична република. Тя предупреди, че Северът ще предприеме "ясни и решителни" действия срещу американските наблюдателни полети в рамките на "икономическата водна зона" на Севера, като заяви, че може да се стигне до "шокиращ" инцидент.

Южнокорейските военни отхвърлиха забележките на Ким, като заявиха, че в изключителните икономически зони има свобода на корабоплаването и прелитането.

Последното изстрелване стана в момент, когато южнокорейският президент Юн Сук-йол е на посещение в Литва за участие в срещата на върха на НАТО тази седмица, където се очаква да обсъди с други лидери сътрудничеството в областта на сигурността срещу военните заплахи от страна на Северна Корея. В края на май КНДР извърши и неуспешно изстрелване на космическа ракета, носеща първия ѝ военен разузнавателен спътник.

Това е 12-ото изстрелване на ракета от страна на КНДР за тази година.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Банско официално дава старт на зимния си сезон

Банско официално дава старт на зимния си сезон

Любопитно Преди 13 минути

Специален гост е австрийската легенда в алпийските ски Михаел Валхофер

"Продължаваме промяната" на протест пред СГС

"Продължаваме промяната" на протест пред СГС

България Преди 1 час

Недоволството е срещу задържането на сътрудника на Асен Василев - Лъчезар Ставрев

Джордж Вашингтон

14 декември – ден на ярки исторически личности

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Как да организираме файловете си в Windows

Как да организираме файловете си в Windows

Технологии Преди 3 часа

Добрата организация може да пести доста време в ежедневието

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Любопитно Преди 10 часа

Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин

.

Ръст на варицелата и бум на коксаки вирус в детските градини

България Преди 11 часа

Темата коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова

Лео Меси е идол за мнозина

Малки фенове едва не задушиха от прегръдки Лео Меси (ВИДЕО)

Любопитно Преди 12 часа

Децата обградиха футболната легенда и не го пуснаха дълго време

.

Двама души са в болница, след като въртележка в Бирмингам се разби

Свят Преди 12 часа

Атракционът е паднал на нивото на земята, докато е бил в експлоатация.

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Свят Преди 13 часа

Това е последната от поредицата социални медийни услуги, забранени от властите в страната

Километрично задръстване на Северната тангента в София

Километрично задръстване на Северната тангента в София

България Преди 13 часа

И трите платна в посока Кулата са блокирани

.

Германия: Дронове прелитат над чувствителни промишлени обкети

Свят Преди 13 часа

Западните политици и експерти смятат, че Русия увеличава действията на „хибридна война“, особено в Северна Европа

влак

Нов график на влаковете от 15 декември

България Преди 14 часа

За подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки с възможности за пътуване между повече населени места

,

Правителството на Джо Байдън преподписа договор за научно сътрудничество с Китай

Свят Преди 15 часа

Белият дом заяви, че договорът вече съдържа значително по-строги клаузи

Снимката е илюстративна

Доживотна присъда за единия от убийците на аптекарка в Русе

България Преди 15 часа

Еранухи Пехливанян беше отвлечена, убита и разчленена през 2022 г.

,

МВнР: България и САЩ установяват засилено партньорство в граничната сигурност

България Преди 16 часа

Това стана ясно след среща между посланик Кенет Мертен и външния министър Иван Кондов