И зраелските специални части провеждат операция на територията на болница "Насър" в южния град Хан Юнис в ивицата Газа, предадоха "Асошиейтед прес" и "Ройтерс", като се позоваха на израелската армия.

Тя каза днес, че разполага с достоверна информация, че в болницата може да се намират телата на заложници, отвлечени при нападението на "Хамас" срещу Израел 7 октомври.

Милиони в тунел, Израел обеща: Жив или мъртъв

"Провеждаме прецизни спасителни операции - каквито сме провеждали и в миналото - като разузнавателните данни сочат, че може да се държат телата на заложници", пише в изявлението.

Контраадмирал Даниел Хагари, главният говорител на израелските въоръжени сили, каза, че операциите са "прецизни и ограничени" и няма да има насилствено евакуиране на медици и пациенти. Израел обвинява "Хамас", че използва болници и други цивилни обекти като жив щит за бойците си. 

Миналия месец заложничка разказа на "Асошиейтед прес", че тя и още десетина други пленници са били задържани в болница „Насър“. Международното право забранява ударите по болнични заведения, но те губят защитата си, ако се използват за военни цели. 

Говорителят на здравното министерство в ивицата Газа Ашраф ал Кидра заяви, че Израел е стартирал "масирано нашествие", при което има ранени бежанци, прикриващи се в болницата. Той допълни, че войската е наредила на медиците да преместят всички пациенти в по-стара сграда, която не е подходяща за лечението им. 

"Мнозина не могат да се евакуират, например тези с ампутирани долни крайници, тежки изгаряния и възрастните", заяви той в интервю за катарския телевизионен канал "Ал Джазира". 

"Те искат да ни убият всички“: Конфронтации в Близкия изток

Междувременно, по данни на "Асошиейтед прес", израелските сили нанасят втори ден въздушни удари по Южен Ливан, след като убиха 10 цивилни и трима бойци на ливанската шиитска групировка "Хизбула" в отговор на ракетна атака, убила един и ранила още няколко израелски войници. "Хизбула" не пое отговорност за вчерашния ракетен обстрел.

Преговорите за примирие в Газа в момента изглежда, че са в застой, като премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се закани да продължи настъплението, докато "Хамас" не бъде разбит и заложниците, пленени при атаките от 7 октомври, не бъдат върнати.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Бившият норвежки премиер е приет в болница поради стрес, свързан със скандала с Епстийн</p>

Бившият норвежки премиер Турбьорн Ягланд е приет в болница поради стрес, свързан със скандала с Епстийн

Свят Преди 19 минути

Ягланд сътрудничи на разследването, като норвежките власти проверяват обвинения за корупция и връзки с американския милионер

Берлин с предупреждение за сигурността в Близкия изток заради напрежението около Иран

Берлин с предупреждение за сигурността в Близкия изток заради напрежението около Иран

Свят Преди 29 минути

Германците в Израел са призовани да инсталират приложения за предупреждение при ракетни атаки и да се подготвят за ограничения на полетите

<p>Кралят на Норвегия Харалд е хоспитализиран</p>

Кралят на Норвегия Харалд е в болница в Испания заради инфекция

Свят Преди 1 час

Норвежкият крал е в добро състояние, личният му лекар пътува до Тенерифе

<p>МС&nbsp;заседава за удължителния закон на бюджета</p>

Служебното правителство заседава днес за удължителния закон на бюджета

България Преди 1 час

Очаква се правителството да предложи нов срок на удължителния закон за бюджета, съобщи вчера служебният министър на финансите Георги Клисурски

<p>Депутатите разглеждат ветото на президента върху промените в ИК</p>

Депутатите разглеждат ветото на президента върху промените в Изборния кодекс

България Преди 1 час

Правната комисия отхвърли ветото на президента върху промените

ГЕРБ-СДС ще се регистрира за предсрочните избори

ГЕРБ-СДС ще се регистрира за предсрочните избори

България Преди 1 час

Документите на коалицията ще бъдат внесени в ЦИК от Росен Желязков, Делян Добрев, Румен Христов и Цветомир Паунов

Културистът Марчин Псанак беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Културистът Марчин Псанак беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

TikTok сензацията Галин Иванов стана част от отбора на Червените

Снимката е илюстративна

25 февруари: Денят, в който вярата сяда на подсъдимата скамейка

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Когато цветът се превърне в щит: Урокът на розовата фланелка

Когато цветът се превърне в щит: Урокът на розовата фланелка

България Преди 2 часа

Смисълът на днешния ден, посветен на борбата с училищното насилие, не е просто в обличането на една дреха. Той е в разговора, който трябва да започнем у дома, на вечеря, или в класната стая

Какво да сложите в портфейла, за да привлечете пари

Какво да сложите в портфейла, за да привлечете пари

Любопитно Преди 2 часа

Правилно избраният талисман може да усили енергията на вашата зодия, да стабилизира финансовите потоци и да привлече късмет в бизнеса

.

Локуста, отровителката на Рим: Първият документиран сериен убиец в света

Любопитно Преди 2 часа

Тя бе невидимото оръжие на императорите, „разчиствайки“ пътя към трона с фатални гъби и отровни пера

Черна гора - новата туристическа перла, която засиява в Европа

Черна гора - новата туристическа перла, която засиява в Европа

Любопитно Преди 2 часа

С население от едва около 620 000 души Черна гора се утвърждава като луксозна туристическа дестинация в конкуренция с Испания и Хърватия

Времето в сряда: Дъжд на изток, слънце на запад

Времето в сряда: Дъжд на изток, слънце на запад

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

България Преди 9 часа

Крайният срок за подаване на заявление за регистрация в ЦИК е до 17:00 ч. на 4 март

Кралица Камила се срещна с Жизел Пелико в Лондон

Кралица Камила се срещна с Жизел Пелико в Лондон

Свят Преди 11 часа

Камила, която от години води активна кампания срещу домашното и сексуалното насилие, сподели пред Пелико, че е прочела мемоарите ѝ само за два дни

Великобритания наложи нови санкции на Русия

Великобритания наложи нови санкции на Русия

Свят Преди 12 часа

Сред новите санкционирани е компания "Транснефт", която е контролирана от руската държава и която осъществява над 80% от руския износ на петрол