Г ерманският канцлер Ангела Меркел безапелационно победи в снощния телевизионен дебат с основния ѝ съперник, социалдемократа Мартин Шулц, въпреки че той я атакува за политиката към бежанците, отношенията с Турция и нейната позиция към президента на САЩ Доналд Тръмп.

Германия: Този път Ердоган прекали

Германия гони американските ядрени оръжия

Де Мезиер: Няма да допускаме мигранти безразборно

Дебатът бе единственият между двамата основни кандидати за канцлерския пост преди парламентарните избори в Германия на 24 септември.

Преди телевизионния сблъсък между двамата Меркел, която се бори за четвърти пореден мандат, имаше 14 пункта преднина пред Мартин Шулц в социологическите проучвания. След дебата 55 на сто от зрителите смятат, че тя е по-подходяща за лидер на Германия, а само 35 на сто са на мнение, че по-убедителен е бил Шулц.

Кандидатът на социалдемократите възприе агресивен подход срещу канцлера от самото начало на 97-минутния дебат. В отговор на атаката на Шулц, че ако бъде избран за канцлер, ще спре преговорите на Турция за присъединяване към ЕС, Меркел заяви, че според нея Турция никога няма да стане член на ЕС.

„Винаги съм била сигурна, че Турция няма да стане член на Европейския съюз. Ще разговарям с колегите си от ЕС, за да видя можем ли да постигнем обща позиция по този въпрос и да прекратим преговорите”, отвърна Меркел.

Шулц обяви, че американският президент Доналд Тръмп тласка света към ръба на криза със своите туитове за Северна Корея и каза, че Германия трябва да работи с европейските си партньори, с Канада, Мексико и опозицията в САЩ.

Меркел отвърна, че е разговаряла вчера с президента на Франция Еманюел Макрон за Северна Корея и ще говори и с Тръмп, както и с лидерите на Русия, Китай, Япония и Южна Корея в близките дни.

„Не мисля, че някой може да реши този конфликт без американския президент. Но според мен трябва да се заяви възможно най-ясно, че за нас е възможно единствено мирно дипломатическо решение”, посочи Меркел.

Щулц я атакува и по въпроса за бежанците. Той я упрекна, че не е съгласувала с европейските страни по-добри ответни действия на бежанската криза през 2015 г. и решението ѝ да отвори границите на Германия.

„Тогава имахме много драматична ситуация. В живота на канцлера има моменти, в които трябва да взима решения. Взимала съм решения в много драматични ситуации - за еврото и бежанската криза и продължавам да стоя зад тези решения”, отвърна Ангела Меркел.

Въпреки победата на канцлера в дебата, около 50 на сто от избирателите в Германия все още не са решили за кого ще гласуват.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

Любопитно Преди 11 минути

След втората си номинация за „Оскар“ Кейт Хъдсън прави равносметка на кариерата си, споделя какво би променила, размишлява за успехите и грешките си и разкрива защо изборите ѝ я доведоха до нов етап в Холивуд

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

България Преди 16 минути

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията няма общо със „сглобяването“ на новия служебен кабинет, с изключение на военния министър. Той разкритикува избора на Стоил Цицелков за отговорник по изборите и прехвърли отговорността към Илияна Йотова

Япония и Полша евакуират граждани заради риск от горещ конфликт в Иран

Япония и Полша евакуират граждани заради риск от горещ конфликт в Иран

Свят Преди 32 минути

Тръмп многократно заплаши Иран с намеса, включително военна атака

,

Тейлър Суифт е най-продаваният изпълнител през 2025 г.

Любопитно Преди 56 минути

Певицата оглавява класацията на Международната федерация за фонографска индустрия за най-големи световни продажби през 2025 г., изпреварвайки Дрейк. Успехът идва след излизането на новия ѝ албум и документален сериал, определян като исторически

Как науката обяснява любовта от пръв поглед?

Как науката обяснява любовта от пръв поглед?

Любопитно Преди 1 час

Невронауката показва, че силното привличане може да възникне за секунди чрез химични реакции в мозъка, но експертите подчертават, че любовта от пръв поглед не гарантира трайна връзка и има нужда от време и опознаване

Нефтено петно е открито край Маслен нос, където изчезна кораб

Нефтено петно е открито край Маслен нос, където изчезна кораб

България Преди 1 час

Смята се че плавателният съд най-вероятно е потънал

,

Без слот за SIM карта, по-дълъг живот на батерията: Какво да очаквате от iPhone 18

Любопитно Преди 1 час

Apple подготвя основна промяна за предстоящата си линия iPhone 18

Кучешки разкош/Котешко великолепие: За негово добро/За мое удобство

Кучешки разкош/Котешко великолепие: За негово добро/За мое удобство

Малките неща Преди 1 час

Между безусловната обич и егоизма: Милена Златкова анализира трите „ябълки на раздора“ в отглеждането на домашни любимци. Къде е границата между грижата и комфорта ни, когато решаваме съдбата на съществата, които ни дават сърцето си?

<p>&quot;Помнете, че Путин е офицер от КГБ&quot;: &quot;Шоколадовият крал&quot;&nbsp;се опасява, че Русия манипулира Зеленски</p>

"Помнете, че Путин е офицер от КГБ": Бивш лидер на Украйна се опасява, че Русия манипулира Зеленски

Свят Преди 1 час

Украинският президент (2007 - 2012 г.) настоява за преговори само от позиция на сила и призовава за американско военно присъствие като гаранция за траен мир.

ГЕРБ-СДС с критики към Йотова и Гюров: Правителството тръгва с фалстарт

ГЕРБ-СДС с критики към Йотова и Гюров: Правителството тръгва с фалстарт

България Преди 1 час

Президентът Йотова носи отговорност за състава на служебния кабинет, заяви Деница Сачева

„Шеф под прикритие - Аватар“ прекрачва границите на познатото с нов сезон и концепция

„Шеф под прикритие - Аватар“ прекрачва границите на познатото с нов сезон и концепция

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте премиерния епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

<p>Ужас на столична спирка: Мъж съблече и нападна жена посред бял ден</p>

Ужас на столична спирка: Сириец съблече и нападна жена посред бял ден, влиза за 4 години в затвора

България Преди 2 часа

Софийският районен съд прати зад решетките 37-годишен сирийски гражданин за брутално нападение над 49-годишна жена. Осъденият използвал сила, за да я съблече на спирка на градския транспорт, след което я ограбил. Присъдата ще се търпи при строг режим