Н а изборите в неделя Ангела Меркел претърпя съкрушителна загуба. Тази новина обаче сякаш все още не се е разпространила. Дори напротив. В нощта след изборите младите християндемократи от младежката организация на партията тържествуваха така френетично, че човек неизбежно се питаше: на каква дрога са тези хора? Да не пропускаме и стоицизма на самата Меркел, която заяви пред медиите, че просто не виждала какво би могла да направи по различен начин.

За този разкрасен образ на действителността навярно допринесоха и изобилните поздравления към Меркел от Жан-Клод Юнкер и Еманюел Макрон. Които всъщност трябва да знаят, че в неделя германците – според конституцията си – избраха нов парламент, а не нов канцлер, пише Феликс Щайнер в анализ за "Дойче веле".

Защо мъжът на Меркел рядко е до нея

Крайнодесните в Германия се скараха веднага след успеха

Лош късмет за Меркел!

Ако иска да остане това, което беше през последните 12 години, Ангела Меркел трябва да сглоби една четворна коалиция, състояща се от ХДС, ХСС, зелените и либералите - защото, както е известно, социалдемократите излязоха от играта. А такава четворна коалиция в сегашната ситуация звучи малко като квадратурата на кръга.

Ако "Алтернатива за Германия" не се самоизяде (излизането на лидерката Фрауке Петри от партията е малък предвкус), четворната коалиция ще се окаже забележителна програма за насърчаване на ръста на десните популисти до следващите избори за Бундестаг.

Дотам обаче няма да се стигне - благодарение и на баварския ХСС. Защото в неделя тази партия претърпя дори по-тежка загуба, отколкото голямата ѝ "посестрима" ХДС. Ето защо в Мюнхен се шири смразяващият страх, че на изборите за провинциален парламент догодина ХСС може да загуби абсолютното си мнозинство. Сега лидерът на ХСС Хорст Зеехофер се държи особено борбено и говори, че партията му трябва да подсигури "десния фланг". И то в коалиция със зелените и либералите. Това звучи смешно!

Лош късмет за Ангела Меркел: докато по времето на широката коалиция, която имаше две трети мнозинство в парламента, тя можеше с лекота да преглътне загубата на ХСС, то сега баварската партия ѝ е жизнено необходима.

Така че през идните седмици всички ще се държат много държавнически, ще говорят за поемане на отговорност, ще водят дълги проучвателни разговори, после още по-дълго ще преговарят за коалиция – и накрая нищо няма да излезе.

Нови избори? Или друг канцлер?

Добре, но тогава – какво? Да се тръгне на нови избори със съвършено непредвидим изход? Преди да вземе подобно решение, ХДС навярно все пак ще си припомни изявлението на Мартин Шулц след изборите: социалдемократите няма да влязат в "нова коалиция начело с Ангела Меркел". Старата лисица Шулц уж минава в опозиция, но все пак си оставя една отворена вратичка! Освен това той много добре знае, че след 12 години Меркел нито народът, нито избирателите на ХДС са чак толкова привързани към нея, колкото внушават някои допитвания.

Така че остават два отворени въпроса: има ли друг потенциален канцлер в редиците на ХДС? И кой първи ще изрече очевидното? Ако ХДС иска и занапред да остане жива масова партия, която не само управлява, но и полага темелите, тогава трябва да излъчи хора, които да свършат тези две неща.

---

Заглавието е на Vesti.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 4 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

а

Колко хора в световен мащаб притежават цял биткойн

Любопитно Преди 5 часа

Според проучване броят им е между 800 и 850 хиляди души

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 8 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 9 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 9 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 9 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 10 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

България Преди 11 часа

Софийската градска прокуратура иска постоянен арест за Виктор Илиев

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 11 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 11 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 12 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 12 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 12 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души

<p>Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг</p>

Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 14 часа

Двамата изчезнаха в бурното море край хотел „Вянд“ в четвъртък