Д вама служители на израелското посолство, мъж и жена, бяха убити при стрелба пред Еврейския музей в центъра на Вашингтон, съобщи министърът на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноъм, предаде BBC.

Инцидентът е станал в сряда вечерта около 21:05 местно време в района на 3-та и F улица NW – зона, известна с множеството си музеи, туристически обекти и федерални сгради, включително офис на ФБР.

Според източници на партньора на BBC в САЩ – CBS, жертвите са били нападнати, докато са напускали събитие в Капиталния еврейски музей.

Първоначалната информация сочи, че атаката е била целенасочена.

Инцидентът предизвика масирана полицейска операция и блокиране на ключови улици в града. Все още не са оповестени имената на жертвите.

Според властите вече има задържан за покушението - 30-годишният Илаяс Родригес от Чикаго. След като застрелял дипломатите, той влязъл в Еврейския музей, скандирайки: „Освободете Палестина. Освободете Палестина“.

Американската министърка на вътрешната сигурност Кристи Ноум заяви, че по случая се води разследване. Тя допълни, че „извратеният извършител на това деяние ще бъде изправен пред съда“. Ноум призова хората да се молят за жертвите и за техните близки.

Посланикът на Израел в ООН Дани Данон определи нападението като „зверски акт на антисемитски тероризъм“. В публикация в социалната мрежа X той заяви: „Посегателството срещу дипломати и еврейската общност е преминаване на червена линия. Убедени сме, че американските власти ще предприемат решителни действия срещу виновните за това престъпление.“

Министър Кристи Ноъм също публикува изявление в X, като призова обществеността да се моли за семействата на загиналите и увери, че нападателят ще бъде изправен пред правосъдието.

По време на стрелбата в музея са се намирали няколко служители на израелското посолство. В резултат на инцидента университетският кампус на Джорджтаун в района беше поставен под блокада.

„Когато се опитахме да излезем, полицията и охраната ни казаха, че не можем да напуснем,“ разказа студент, прекарал над час заключен в сградата.

Еврейският музей, както и много други еврейски институции в САЩ, отдавна се сблъскват със сериозни предизвикателства, свързани със сигурността. Изпълнителният директор на музея Беатрис Гурвиц съобщи пред NBC News преди инцидента, че наскоро институцията е получила грант за подобряване на охраната, отчасти заради нова изложба, посветена на ЛГБТ общността.

„Съзнаваме, че подобни инициативи също крият рискове,“ коментира Гурвиц. „Нашата цел е да гарантираме, че това пространство е едновременно сигурно и приветливо за всички посетители.“

Разследването по случая продължава.


Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че сигурността в израелските посолства по света ще бъде засилена, предаде Ройтерс.

Канцеларията на премиера съобщи, че той е "шокиран от ужасяващото, антисемитско нападение".

"Ставаме свидетели на ужасната цена на антисемитизма и на безразсъдната подстрекателска риторика срещу Израел. Кръвните клеветите срещу страната ни водят до проливане на кръв и трябва да бъдат изкоренени докрай", се казва в изявление на премиера.

Нетаняху допълни, че е разпоредил на израелските мисии по света да засилят мерките за сигурност.

Израелският министър на външните работи Гидеон Саар също заяви, че е ужасен от стрелбата.

"Представители на Израел по света постоянно са изложени на повишен риск – особено в тези времена", написа Саар в социалните мрежи.

"Ние сме в тесен контакт с американските власти. Израел няма да се предаде на терора", написа израелският външен министър.

Германският външен министър Йохан Вадефул също изрази шока си от убийството на двамата служители на израелското посолство във Вашингтон.

"Нищо не може да оправдае антисемитското насилие. Шокиран съм от коварното убийство на двама служители на израелското посолство във Вашингтон", написа днес Йохан Вадефул в X, цитиран от Ройтерс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи застрелването на двама служители на израелското посолство във Вашингтон като ужасно убийство, което очевидно е базирано на антисемитизъм. В социалната си мрежа Truth Social Тръмп заяви, че „тези ужасни убийства, основани очевидно на антисемитизъм, трябва да бъдат спрени сега“.

Президентът изрази съболезнования на семействата на жертвите и добави, че е много тъжно, че подобни неща могат да се случват.

Според разказите на очевидци пред местни медии, заподозреният за атаката е бил забелязан да обикаля около Еврейския музей, преди да открие огън.

Задържаният е идентифициран като Елиас Родригес на 30 години от Чикаго. Правоприлагащите органи не смятат, че към този момент продължава да има заплаха за еврейската общност в града.

Израелският посланик в САЩ Йешиел Лейтер разказа, че двамата убити са млада двойка, която се готвела да се сгоди. Мъжът тъкмо бил купил годежен пръстен на приятелката си и имал намерение да ѝ предложи брак по време на пътуване на двойката до Йерусалим следващата седмица.

Президентът на Израел Ицхак Херцог, заяви, че е съсипан от случилото се във Вашингтон. „Това е отвратителен акт на омраза, на антисемитизъм, който отне живота на двама млади служители на израелското посолство. Сърцата ни са с близките на убитите, а молитвите ни са с ранените. Изразявам пълната си подкрепа на посланика и на всички служители на посолството", каза израелският държавен глава. Той добави: "Ние сме заедно с еврейската общност във Вашингтон и в САЩ. Америка и Израел ще бъдат единни в защита на нашия народ и общите ни ценности. Терорът и омразата няма да ни сломят“.

Американският държавен секретар Марко Рубио определи нападението като "ужасяващ акт на насилие и антисемитизъм“ и заяви, че отговорните за него ще бъдат изправени пред съда, предаде Франс прес.

България също излезе с коментар по случая.

Страната ни категорично осъжда всички форми на антисемитско насилие, заявиха от Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа X след убийството на двамата служители на израелското посолство в САЩ. 

От МВнР изказват искрени съболезнования на семействата на жертвите и изразяват солидарност с Държавата Израел и нейната дипломатическа служба.


Стрелбата идва в момент, в който Израел поде нова кампания срещу „Хамас“ в ивицата Газа, а тази война покачи напрежението в Близкия изток.

В опустошителната кампания на Израел в Газа, според местните власти, са убити над 53 000 души, повечето от които жени и деца, отбелязва Асошиейтед прес. 90 процента от населението на анклава беше принудено да напусне домовете си. Войната в Газа започна след кървавото нападение на „Хамас“ срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 г., в което бяха убити 1200 души, а 250 души бяха взети за заложници.

Очевидците на атаката снощи в Еврейския музей във Вашингтон Йони Калин и Кати Калишър разказват, че са чули изстрелите и после в музея влязъл мъж, който изглеждал объркан.

Към него са доближили хора и му донесли вода, като мислели, че той е бил изплашен от стрелбата или че е помогнал на някои отвън. Те не си дали сметка, че това всъщност бил заподозреният за стрелбата. Когато полицията дошла на мястото, мъжът започнал да вика „Свободна Палестина“, разказва очевидецът Йони Калин.

Той допълва, че събитието, по време на което е станало убийството,  е било относно хуманитарната помощ за жителите на Газа, но и за подпомагане на народа на Израел.  

То е целяло и да даде отговор на въпроса как мюсюлманите, евреите и християните могат да бъдат накарани да работят заедно, за да помогнат на невинни хора.

Миналата седмица Еврейският музей беше сред местните неправителствени организации във Вашингтон, които получиха финансиране от 500 000 долара, за да затегнат мерките за сигурност. Управата на музея е имала опасения за сигурността на обекта заради това, че е еврейски и заради нова изложба в него, посветена на ЛГБТ общността, припомня Асошиейтед прес.

Жена ми си купи книгата "Как да пестим пари". Сега не пуша, ходя на работа пеша и съм свалил 5 килограма.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Свят Преди 56 минути

Обичаната актриса е загубила живота си вследствие на изключително рядка и агресивна форма на рак – метастатичен лейомиосарком на матката

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Свят Преди 2 часа

Шестнадесет работници са били на съоръжението в северозападна китайска провинция Цинхай, когато стоманено въже се е скъсало

,

Уволниха шефа на Агенцията за военно разузнаване на САЩ

Свят Преди 3 часа

Това съобщи вицепредседателят на сенатска комисия

Снимката е илюстративна

12-годишно дете пострада от токов удар на детска площадка във Варна

България Преди 4 часа

Родителите на момчето твърдят, че инцидентът е станал на детската площадка пред блока, в който живеят

Русия и Украйна си размениха удари с дронове и тази нощ

Русия и Украйна си размениха удари с дронове и тази нощ

Свят Преди 4 часа

Тринадесет безпилотни летателни апарата са поразили седем места в Донецка, Днепропетровска и Сумска област

,

Банани и бира - магнит за комарите: Кои храни да консумираме и какво да носим, за да не ни хапят

България Преди 5 часа

Сред най-разпространените болести, пренасяни от комарите, са чикунгуня и западнонилска треска

Тръмп подкрепи предаването на материалите по делото за Епстайн на Конгреса

Тръмп подкрепи предаването на материалите по делото за Епстайн на Конгреса

Свят Преди 5 часа

Президентът обяви това пред журналисти в Белия дом

Принц Хари мрази любимата храна на богатите хора, разкри съпругата му

Принц Хари мрази любимата храна на богатите хора, разкри съпругата му

Любопитно Преди 6 часа

Меган Маркъл разкри неочакваната гастрономическа неприязън на съпруга си в нов трейлър за шоуто си в Netflix

.

Трагедия във ВВС на Украйна: Пилот загина при катастрофа с МиГ-29

Свят Преди 6 часа

Причините и обстоятелствата за катастрофата се изясняват

<p>Геолози опитаха вода на 2,6 милиарда години</p>

Откриха вода на 2,6 млрд. години – най-старата на планетата

Любопитно Преди 6 часа

Екипът откри следи, които показват, че във водата някога е съществувал живот

Описват щетите след снощните бури в Северозападна България

Описват щетите след снощните бури в Северозападна България

България Преди 7 часа

Наводнени бяха улици в Лом, Луковит и Плевен и за известно време бяха непроходими заради обилния дъжд

Хиляди се очакват на Фестивала на фолклорната носия в Жеравна

Хиляди се очакват на Фестивала на фолклорната носия в Жеравна

България Преди 8 часа

Как днес се връщаме към традиции от преди столетия

.

Иран и Европа продължават преговорите за иранската ядрена програма

Свят Преди 9 часа

Иран ще се срещне следващата седмица с Великобритания, Франция и Германия за преговори по ядрената си програма

ЕС отпусна 4 млрд. евро помощ за Украйна

ЕС отпусна 4 млрд. евро помощ за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

Снимката е илюстративна

2,3 карата късмет: Жена сама откри диамант за годежния си пръстен

Любопитно Преди 9 часа

Диамантът е с размерите на грахово зърно