В сички заложници в хотела „Радисън” в столицата на Мали, Бамако, са освободени, съобщиха малийските власти. Силите за сигурност прочистиха хотела етаж по етаж. Предполага се, че броят на загиналите заложници е 27. В операцията участват и френски командоси.

Не се знае още каква е съдбата на нападателите, които са се барикадирали на седмия етаж на сградата. Полицията води преговори с тях. Поне двама от терористите са убити. Отговорност за нападението срещу хотела пое Ал Кайда.

По-рано днес близо 80 от заложниците бяха освободени, след щурм на полицията. Това съобщи държавната телевизия на О Ер Те Ем, цитирана от „Франс прес”.

„Нашите сили освободиха около 30 заложници, а други успяха да се измъкнат сами”, отчете министърът на сигурността на Мали, Салиф Траоре.

Междувременно Франция изпрати специални части в Мали. Общо 40 човека от отдела, който за овладяване на заложнически кризи, ще помогнат на малийските сили за сигурност да се справят със ситуацията в хотел „Радисън“.

Сред хората, взети за заложници в Бамако има доста чужденци. Сред тях са четирима белгийци, единият от които е служител на парламента на Френската общност в Белгия. Останалите трима работят за европейски институции с представителства в Бамако.

Авиокомпанията „Ер Франс“ обяви, че 12 нейни служители са успели да избягат от хотела.
Трима от общо шестимата служители на авиокомпанията турските авиолинии, които са се намирали в хотела, също са избягали.

Китайската агенция Синхуа съобщи, че най-малко седем от посетителите на хотела са китайци.

В хотела е имало и 20 индийци, заяви индийският дипломат Никилеш Мохан Дхирар. По думите те са вече в безопасност, а индийското посолство в Мали поддържа постоянна връзка с тях.

Въоръжени лица нападнаха луксозен хотел в Бамaко, столицата на Мали и задържаха 170 души за заложници, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на високопоставен източник от силите за сигурност и на очевидци.

„Много рано тази сутрин се чу стрелба. Очевидно това е опит за вземане на заложници. Полицията е на мястото и отцепва района”, заявил източникът пред агенцията.

Агенция Франс прес цитира съобщение на компанията, която притежава хотела, в което се казва, че нападателите

държат за заложници 140 гости на хотела и 30 души персонал. Агенцията съобщава за поне трима загинали заложници.

Според местния сайт Depeche Du Mali терористте са били около десет души. Изданието информира за няколко ранени, които са откарани в болница и отбелязва, че атакуваният хотел „Радисън” е имал репутация като едно от най-сигурните места в Бамако. Училища, фирми и посолства в района са затворени.

Франс прес, цитирана от Би Би Си казва, че драмата се разиграва на 7-ия етаж на сградата, а нападателите са описани като „джихадисти”.

По-късно беше съобщено, че

терористите са освободили няколко от заложниците - такива, които могат да цитират стихове от Корана. АФП пък информира, че службите за сигурност на Мали са извели две жени от хотела.

Агенция Ройтерс дава още подробности за нападението, заявявайки, че въоръжените мъже са пристигнали с автомобил на мястото около 7.00 ч. местно време (9.00 ч. българско време), като нахлули през бариерата, поставена от съображения за сигурност.

Свидетели казват че превозното средство на терористите е било с дипломатически номер. „Дойдоха докато метях двора. Бяха в кола с дипломатически номер,бяха маскирани. Охраната на входа ги спря, те започнаха да стрелят и ние избягахме”, разказва градинарят.

Нападателите крещели „Аллах Акбар”

(бел.ред. „Аллах е велик”) , докато нахлували в хотела, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източника си в малийските сили за сигурност.

Войски на малийската армия са разположение около хотел „Радисън”, а впоследствие стана ясно, че там има и френски войски.

По информация на Франс прес части на армията на Мали щурмуват хотела. 80 души са били освободени, съобщават държавните медии в африканската държава.

"Нашите сили освободиха 30-ина заложници, а други успяха да се измъкнат сами", каза за АФП министърът на сигурността Салиф Траоре. Военен командир съобщи, че

малийските специални части са влезли в хотела и освобождават заложниците етаж по етаж,

предаде Асошиейтед прес.

Френският президент Франсоа Оланд каза, че Франция е готова да помогне на Мали с всички необходими средства. Към Мали потегли група от четиридесетина елитни френски жандармеристи, обучени да действат в заложнически кризи.

Авиокомпания "Ер Франс" съобщи, че 12 нейни служители са били в хотела в момента на атаката, но вече са на сигурно място.

Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта, който бе в Н'Джамена на регионална среща, посветена на тероризма в Сахел, напусна столицата на Чад и тръгна обратно към Мали.

Българските медици, които които изпълняват задачи в Мисията на ЕС за обучение на силите за сигурност на Мали са в безопасност и нищо не застрашава животът им,

съобщиха от Министерството на външните работи.

Четирима специалисти в момента са в базата на мисията. Предприети са мерки за тяхната безопасност, уверяват от министерството.

Агенция Ройтерс припомня, че северната част на Мали беше окупирана ислямистки екстремисти, някои свързани с „Ал Кайда”, през по-голямата част от 2012 г. Въпреки, че бяха изгонени с военна операция, ръководена от Франция, спорадичните прояви на насилие в страната продължават.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Приятелски огън на полуфинала в The Floor тази неделя

Приятелски огън на полуфинала в The Floor тази неделя

Любопитно Преди 19 минути

Кои играчи ще отпаднат на крачка от заветната победа, гледайте от 20:00 ч. по NOVA

<p>Хиляди севернокорейци са воювали за Русия</p>

Хиляди севернокорейци са воювали за Русия: Мемориал в Пхенян загатва за броя на загиналите

Свят Преди 25 минути

Данните хвърлят нова светлина върху мащаба на участието на Северна Корея във войната

Задържаха шофьор на тир с над 2,8 промила алкохол в кръвта

Задържаха шофьор на тир с над 2,8 промила алкохол в кръвта

България Преди 45 минути

Органите на реда го спрели, тъй като криволичел по пътя

<p>Мъск ще отнеме достъпа на Anthropic, ако правят лош AI</p>

Мъск за сделката с Anthropic: Ще им отнемем достъпа, ако правят лош AI

Технологии Преди 53 минути

Шефът на SpaceX обяви, че е прекарал време със служителите на AI компанията, за да се убеди, че тя създава безопасни услуги и запазва правото си да прекрати достъпа ѝ до суперкомпютъра Colossus, ако се отклони от целите си

<p>Какви са водещите очаквания към новата власт</p>

"Мяра": Бюджетът и цените са водещите очаквания към новата власт

България Преди 1 час

Почти наравно с тях се нареждат очакванията за съдебна реформа и свързаните институционални промени

Приел - предал: Министрите от кабинета "Радев" поемат властта

Приел - предал: Министрите от кабинета "Радев" поемат властта

България Преди 1 час

Служебното правителство на Андрей Гюров предаде властта на новоизбраното редовно правителство на премиера Румен Радев

<p>Истината зад голямото объркване с името на бебето на говорителката на Тръмп</p>

Магия между изстрелите: Менталист позна името на бебето на Каролин Ливит точно преди стрелбата в Белия дом

Свят Преди 1 час

Оз Пърлман разкри защо се е получило объркването между „Вивиан“ и „Вивиана“ и как драматичната евакуация на Доналд Тръмп е прекъснала най-важния му трик за вечерта

Масов бой в Габрово, двама са пострадали, има задържани

Масов бой в Габрово, двама са пострадали, има задържани

България Преди 1 час

Сигналът за инцидента е получен около 23:30 часа в сряда

Изкуство за сядане: Столовете с лика на Бед Бъни, които превзеха музеите в САЩ

Изкуство за сядане: Столовете с лика на Бед Бъни, които превзеха музеите в САЩ

Любопитно Преди 1 час

Когато поп културата и високата естетика се срещнат в караоке бар: Едра Сото превърна емблематичните бели пластмасови столове в арт обекти, посветени на най-голямата музикална икона на Пуерто Рико

Откриха тяло на мъж в двор на хотел в Банско

Откриха тяло на мъж в двор на хотел в Банско

България Преди 1 час

До него имало следи от кръв

<p>Жена е простреляна в центъра на Варна</p>

73-годишна жена е простреляна в центъра на Варна

България Преди 1 час

В момента продължават действия по разследването

Йотова: Не смятам, че има рискови имена сред министрите

Йотова: Не смятам, че има рискови имена сред министрите

България Преди 1 час

„Ние, българските граждани, очакваме бързи резултати и изпълняване не просто на предизборните обещания, а и на казаното от министър-председателя на България“, заяви президентът

Смартфон за хора, които не обичат компромисите

Смартфон за хора, които не обичат компромисите

Технологии Преди 2 часа

От батерията до камерата – всичко е създадено за динамично ежедневие