143

Г енерал Ратко Младич – най-кървавият военен диктатор, стъпвал на европейска почва от Третия райх насам, ще умре в затвора. Всеки друг изход от днешната (вчерашната, на 22.11. 2018 г. – бел. ред.) присъда в Хага би бил абсурден.

Майките на над 8000-те мъже и момчета, убити в Сребреница в рамките на пет дни през лятото на 1995 г., имат пълното право да се радват на присъдата за доживотен затвор, както и за геноцид – единствената правна норма, с която подобно престъпление може да бъде правилно оценено, пише Ед Вулиами за "Гардиън".

ВИЖТЕ КАСАПИНЪТ ОТ БОСНА В СНИМКИ

Но независимо от цялата радост на адвокати и организации за защита на човешките права, тъмен облак е надвиснал над мнозинството от хора, които са преживели урагана от насилие на Младич, белязал живота им и хвърлил покривало върху спомена за тези, които са убити или все още са „в неизвестност“.

Свидетелствах срещу Младич, както и срещу неговия политически съратник Радован Караджич и седмина други обвиняеми в Хага. Основно предоставях доказателства за мрежата от концентрационни лагери, която показах в този вестник („Гардиън“ – бел. ред.) през 1992 г., заедно с екип на (британската телевизионна мрежа) ITN, и поредицата от масови убийства, етнически прочиствания, изнасилвания и унищожения, които продължаваха три кървави години.

Днес прекарах известно време на телефона, разговаряйки с оцелели. Освен тези, които са загубили близък в Сребреница, никой не сподели радостта от присъдата на Младич.

Преди прочитането на присъдата му днес Младич демонстрира добро настроение в съдебната зала в Хага. Впоследствие се разкрещя на съдиите заради предполагаемо лошото си здравословно състояние.
Преди прочитането на присъдата му днес Младич демонстрира добро настроение в съдебната зала в Хага. Впоследствие се разкрещя на съдиите заради предполагаемо лошото си здравословно състояние. Източник: EPA/БГНЕС

Срещу него бяха повдигнати две обвинения в геноцид – едно за Сребреница и друго за случилото се в т. нар. общини в Босна. Там през годините са извършваха масови зверства от войски под директното командване на Младич, докато международната общност се колебаеше как да реагира. Самият трибунал в Хага беше колкото опит да се наложи международно правосъдие, толкова и опит да се компенсират угризенията заради тази неспособност за действие.

Погромите на Младич включваха още масови убийства, мъчения, глад и изнасилвания в лагерите в Омарска, Търнополе и Керетем в Северозападна Босна. На изток във Вишеград цивилни, включително бебета, бяха вкарвани живи в сгради за кремация или изправяни на мостове, за да бъдат разстреляни или нарязвани на парчета и хвърляни в река Дрина.

В допълнение на това са и мащабните разрушения на безбройни градове и села, прочистванията от всички несърби чрез смърт или депортиране, разрушаването на джамии и католически църкви, събирането на жени и момичета в лагери, където са насилвани по цели нощи. И така нататък.

Но очевидно нищо от това не е геноцид. Младич беше оправдан по това обвинение, което повдига въпроса – ако това не е геноцид, то тогава какво е?

Как Ратко Младич стана „касапинът от Босна“

Според Холандия е имало тайно споразумение на САЩ, Великобритания и Франция за Сребреница

Сред тези, които бяха в Хага, за да чуят присъдата, беше и Келима Даутович, която оцелява лагера в Търнополе. Нейният съпруг е хвърлен в този при Омарска, а самата тя губи голяма част от семейството и съседите си по време на разрушаването на родния й град Козарач през 1992 г.

„Толкова е разочароващо, но и не особено изненадващо“, казва тя. „Може би не са искали да го нарекат геноцид, защото се случи пред очите на международната общност, която беше там и се очакваше да ни защити. Както и да е, надявам се историците да си свършат по-добре работата, отколкото съдиите“, допълва Даутович.

Сред другите по-възмутителни фарсове в дългата история на трибунала е хвърлянето в затвора през 2015 г. на една от неговите някогашни високопоставени служителки – Флорънс Хартман, заради неин журналистически материал за Сребреница, в който включва препратки към материал, достъпът до който е забранен от съда. Хартман, която от килията си е можела да вижда как Младич прави ежедневните си упражнения, посочва днес, че

никой геноцид в историята не се е случил в рамките на само пет дни през лятото. Геноцидът е процес“.

Като военен командир на босненските сърби Младич е пряко отговорен за клането в гр. Сребреница. През юли 1995г. там са убити няколко хиляди мюсюлмански мъже и момчета
Като военен командир на босненските сърби Младич е пряко отговорен за клането в гр. Сребреница. През юли 1995г. там са убити няколко хиляди мюсюлмански мъже и момчета Източник: EPA/БГНЕС

По думите й, за разлика от други присъди, при тази ролята на Сърбия е изцяло игнорирана. „Присъдата лиши геноцида от неговата идеология, история и исторически контекст“, казва Хартман.

Добра забележка. Human Rights Watch се зарадва на факта, че присъдата изпраща „послание до хората с власт по света, които извършват брутални жестокости, било то в Мианмар, Северна Корея или Сирия“, на фона на започналите приготовления за разследване на военните престъпления в Сирия.

Но кой точно ще бъде изправен пред правосъдието? Младич е военноначалник и по-добре да бъде в затвора, отколкото на свобода. Но както правилно попита архиепископ Дезмънд Туту – къде беше Тони Блеър, когато ставаше въпрос за справедливост за Ирак, където могат да се добавят още имената на Дик Чейни, Доналд Ръмсфелд и др.?

И в Сирия ли правосъдието ще бъде по подобен начин „ограничено“, за да не включва Асад и Путин, и всеки в режима на нашите съюзници от Саудитска Арабия, които въоръжават „Ислямска държава“ и бомбардират Йемен?

Дали бившата любимка на световното правозащитно движение Аун Сан Су Чи трябва да очаква да й бъдат повдигнати обвинения?

Задачата на трибунала в Хага е отчасти свързана с правосъдието, но също така и с „насърчаването на помирението“ на Балканите. Е, такова няма.

Младич до голяма степен получи това, което искаше – автономна област на босненските сърби, от която почти всички несърби бяха изгонени през 1995 г. и където само няколкото най-смели се завърнаха. Той е обожаван, неговият портрет краси стените на барове и офис сгради в Босна и Сърбия, името му се скандира по време на футболни мачове.

Заплахи за разпадане в Босна, сърби и бошняци се скараха

Mюсюлманите в Сърбия поискаха нова автономия

Дори и главният прокурор на трибунала в Хага – Серж Брамерц, призна, че „конфликтите и жестокостите могат да придобият своя собствена логика“.

Междурелигиозното напрежение в Босна е по-голямо от когато и да е било след войната, всички страни са се установили в комфортната си зона на взаимна омраза, която – съвсем случайно, е финансово изгодна за политическата класа начело.

Без съмнение Младич е ужасен човек, но той ще може да започне да излежава присъдата си със задоволството, че до голяма степен е изпълнил мисията си.

Коментари 143
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

143 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Експерти за промените в Закона за хазарта: Забраната на реклама удря по спорта, а може да е лост за контрол на медиите

Експерти за промените в Закона за хазарта: Забраната на реклама удря по спорта, а може да е лост за контрол на медиите

България Преди 12 минути

Парламентът се събира извънредно утре, за да гласува текстовете окончателно

д

Защо семейството полицаи влезе с над 200 кг багаж в “Един за друг”?

Любопитно Преди 2 часа

Полицейското семейство Маргарита и Кристиян са поредната двойка, която напуска “Един за друг”

ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на енергетиката и климата

ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на енергетиката и климата

България Преди 3 часа

От държавите членки се изисква да представят своите окончателни актуализирани планове до 30 юни

Разследват документна измама, свързана с Кирил Петков и „Да запазим Корал“

Разследват документна измама, свързана с Кирил Петков и „Да запазим Корал“

България Преди 3 часа

Кирил Петков твърди, че това е „поредният ченгеджийски номер“

ГЕРБ, БСП, "Синя София", ИТН и независими срещу проекта за "Патриарх Евтимий"

ГЕРБ, БСП, "Синя София", ИТН и независими срещу проекта за "Патриарх Евтимий"

България Преди 3 часа

Проектът за бул. "Патриарх Евтимий" бе представен в петък от заместник-кмета по транспорт

Отвъден живот

Добре дошли в града, в който всеки говори с мъртвите

Любопитно Преди 4 часа

Ако вярвате в задгробния живот, това е една задължителна дестинация

НСО опроверга Денков, охраната му не е свалена

НСО опроверга Денков, охраната му не е свалена

България Преди 4 часа

От НСО посочват, че изпълняват стриктно вменените им „със закон задължения”

Доброволци засадиха 1300 нови фиданки в района на село Негован

Доброволци засадиха 1300 нови фиданки в района на село Негован

България Преди 4 часа

Над 100 служители на Пощенска банка се включиха в инициативата, която е част от мащабния проект „Новата гора на София – 2“

Как да се грижим за здравето на детските зъби: Научете с нас

Как да се грижим за здравето на детските зъби: Научете с нас

Любопитно Преди 4 часа

„Ох, на мама!“ има удоволствието да обяви своето първо голямо целодневно БЕЗПЛАТНО събитие за всички бъдещи и настоящи родители

Хората с инвалидни пенсии останаха без великденска добавка

Хората с инвалидни пенсии останаха без великденска добавка

Пари Преди 4 часа

Право на великденска добавка добиха около 534 хиляди души

Грета Гъруиг

Обявиха тазгодишното жури на фестивала в Кан

Любопитно Преди 4 часа

Председател е режисьорът на "Барби" Грета Гъруиг

Вижте как да проверите номера и адреса на избирателната си секция

Вижте как да проверите номера и адреса на избирателната си секция

България Преди 5 часа

На 9 юни гласуваме на избори 2 в 1 - за Европарламент и за Народно събрание

Затвор без решетки в Самораново

Отварят през септември първия затвор без решетки у нас

България Преди 5 часа

Съоръжението е предвидено за настаняване на лишени от свобода, които изтърпяват по-дълги присъди

С документален филм ЕП призовава да използваме гласа си на евроизборите

С документален филм ЕП призовава да използваме гласа си на евроизборите

Свят Преди 5 часа

Комуникационната кампания е под мотото „Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб”

НСИ: Населението на България продължава да се топи и да застарява

НСИ: Населението на България продължава да се топи и да застарява

България Преди 6 часа

Към 31 декември 2023 г. населението на страната ни е 6 445 481 души, което представлява 1,4% от това на ЕС