П рез последните години Индия е изправена пред сериозен проблем с маймуните.

По последни данни на територията на страната живеят около 50 млн. маймуни, а в столицата положението съвсем не е розово.

Маймуните от вида Макак резус, които се срещат най-често в Ню Делхи, стават все по-агресивни и нахлуват в домовете на хората, крадат от храната им и нападат всеки, който се изпречи на пътя им.

Известни са и няколко смъртни случаи вследствие на нападение от маймуни.

Проблемът с маймуните се заражда с бързата индустриализация в Индия

С изчезването на естествения хабитат на животните, хората и маймуните започват да живеят все по-близо едни до други.

В края на 90-те години на ХХ в. добре хранените маймуни в Ню Делхи увеличават драстично популацията си и стават агресивни в търсене на още храна, разяснява приматологът Икбал Малик.

Вижте някои от застрашените видове примати в нашата галерия

Още от 2001 г. правителството назначава професионални ловци на маймуни, които залавят животните и ги затварят в клетки. Тъй като обаче те са защитени животни в Индия, защото се смята, че имат връзка с полубога Хануман, по-късно са освобождавани на различни места из града.

През 2005 г. камион с маймуни е изпратен в друга област на Индия, но оттогава никой повече не иска да приеме маймуните от столицата.

Проблемът с маймуните е навсякъде, затова никой не иска маймуните на Ню Делхи“, споделя Икбал Малик.

През 2007 г. маймуни убиват заместник-кмета на Делхи

като го бутат от балкона му. Това кара правителството да се заеме по-сериозно с проблема и да отдели 20 000 декара площ за резерват.

Но въпреки всичко през 2012 г. същата сцена се разиграва с 14-годишно момиче. То е нападнато от маймуни и бутнато от балкона.

През 2014 г. властите в Ню Делхи назначават хора, облечени като големи сиви Тънкотели (коткоподобни маймуни), които да плашат по-малките маймуни.

Това успява да опази сградата на парламента в Ню Делхи, както и служителите му, но няколко месеца по-късно хората са освободени от длъжността си на маскирани пазители, тъй като идеята е била в пробен период.

На мнозина се струва абсурдно да се наемат хора, маскирани като маймуни, които да плашат животните, но проблемът с маймуните в Индия е наистина сериозен.

Между 2007 и 2015 г. правителството на Индия е вложило над 1.1 милиона евро

за храна на маймуните в резерватите. И въпреки отделените ресурси, храната не е достатъчна и животните започват сами да си я набавят – от домовете на хората.

От 2007 насам са заловени над 19 хил. маймуни, които са преместени в резерват. Това обаче не прави положението в столицата по-леко, защото десетки хиляди други маймуни остават на свобода и тероризират гражданите.

Въпреки всички предприети мерки

през 2016 г. маймуна е забелязана да скача в библиотеката на парламента. Министърът на отбраната в Индия – Манохар Паррикар, е назначил двама военни да го охраняват, когато отива на работа.

При посещенията на Барак Обама в Ню Делхи президентът също е охраняван от хора, които с метли и прашки да отблъскват косматите нападатели по време на обиколките из града.

Хората живеят в страх и ежедневно са ограбвани и нападани от агресивните животни.

Проблемът с маймуните в Индия продължава да бъде налице и до днес,

но властите все още не са успели да достигнат до решение, което да помогне той да бъде разрешен в дългосрочен план.

Докато решение на проблема липсва, на гражданите остава да бъдат предпазливи, а властите може би трябва да преосмислят преназначаването на служители, преоблечени като маймуни, които да плашат косматите нападатели в близост до парламента.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.

Четете още:

Шимпанзета убиха алфа мъжкар и се гавриха с трупа

Нискокалоричната диета удължава живота на маймуните

Откриха момиче, отглеждано от маймуни в индийската джунгла

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 2 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 3 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 4 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 5 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 5 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 5 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 6 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 6 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 7 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 7 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 7 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 7 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 7 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 7 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“