Т рима севернокорейци, разпитвани за убийството на брата на лидера на Северна Корея в Куала Лумпур, се завърнаха в родината си, заедно с тялото на Ким Чен-нам, след като Малайзия се съгласи на размяна с изолираната държава, предаде агенция Ройтерс (Reuters).

В хора на разследването на малайзийската полиция, тримата мъже са били разпитвани, преди да им бъде позволено да си тръгнат. Началникът на полцията в Куала Лумпур Халид Абу Бакар заяви на пресконференция, че не е имало основания за задържането на мъжете: „Получихме каквото искахме от тях. Те ни съдействаха и бяха пуснати да си заминат“.

Разкриха истината за смъртта на Ким

Убийството на Ким Чен-нам – мистерията се заплита

Задържана за убийството на Ким: Мислех, че е шега

Говорител на външното министерство на Китай съобщи, че

тленните останки на  севернокорейски гражданин, убит в Малайзия, са върнати на Северна Корея през Пекин, заедно с трима севернокорейски граждани, свързани със случая.

Малайзийските власти се съгласиха да освободят тялото в четвъртък в разменна сделка, която да осигури освобождаването на девет малайзийски граждани, задържани в Пхенян след дипломатическия скандал между двете държави.

Кадри, придобити от агенция Ройтерс от японска медия, показаха Хион Кванг Сонг – втори секретар на севернокорейското  посолство в Куала Лумпур и Кум Ук Ил, служител в държавната севернокорейска авиокомпания, по време на полета от Куала Лумпур до Пекин.

Шефът на малайзийската полиция потвърди самоличността им и информира, че те са придружени от сънародника им Ри Джи Ю, известен още като Джеймс, който се криел заедно с тях в посолството на Северна Корея.

Малайзийските прокурори обвиниха за убийството две жени – индонезийка и виетнамка, но официални лица в Южна Корея и САЩ смятат, че двете са просто пионки в операция, извършена от севернокорейски агенти.

Останалите севернокорейци за които споменаваше малайзийската полиция също са се върнали в родината си. Полицията в Малайзия вярва, че четирима са излетели от Малайзия в същия ден, в който стана убийството, а още един беше освободен седмица по-късно поради липса на достатъчно доказателства.

Разгневени до действията на малайзийците, севернокорейските власти издадоха забрана за пътуване на малайзийци на тяхна територия, което

хвана в капан в Пхенян трима малайзийски дипломати и шест членове на техните семейства, включително четири деца.

Малайзия, която дотогава поддържаше добри отношения с изолираната страна, отговори със същата забрана, но нямаше друг избор освен да отговори на условията на Северна Корея и да пусне тримата, криещи се в посолството да си тръгнат безпрепятствено.

Ким Чен-нам
Ким Чен-нам Източник: ЕПА/БГНЕС

Северна Корея твърди, че убитият не е Ким Чен-нам, а Ким Чол, каквото е и името в паспорта, намерен у жертвата. С помощта на ДНК проба малайзийските власти установиха, че става дума точно за Ким Чен-нам. Халид Абу Бакар заяви, че

от севернокорейското посолство първоначално са потвърдили, че убитият е Ким Чен-нам, но ден по-късно променили версията си.

Споразумението между Северна Корея и малайзия за размяна на гражданите им слага край на дипломатическата безизходица, продължила повече от месец. Северна Корея излезе с изявление, в което казва, че двете страни са успели да „разрешат проблемите, породени от смъртта на гражданин на Северна Корея“.

Деветимата малайзийци, блокирани в Пхенян пристигнаха в Куала Лумпур рано сутринта в петък на борда на малък бизнес самолет, управляван от офицери от малайзийските военновъздушни сили. Пилотът споделил, че екипажът е бил облечен с цивилни дрехи за мисията „като предпазна мярка“. Самолетът излетял от Пхенян по същото време, по което излетели и севернокорейците от летището в Куала Лумпур.

Покойният лидер на Северна Корея и баща на настоящия Ким Чен-ир със семейството си
Покойният лидер на Северна Корея и баща на настоящия Ким Чен-ир със семейството си Източник: GettyImages/Guliver

Ким Чен-нам беше убит  на 14 февруари, като се преполага, че е бил отровен с най-отровния невротоксин „Ви екс“ на летището в Куала Лумпур, докато се готвел да излети за Макао, за да се види със семейството си. На летището Ким казал на служителка, че някой го нападнал откъм гърба и пръснал течност в лицето му. Той помолил за помощ и веднага бил изпратен в клиниката на летището. Към този момент имал главоболие и бил на път да припадне. В клиниката Ким имал лек припадък, след което бил поставен в линейка, за да бъде закаран в болница. По пътя той издъхнал.

45-годишният Ким е пристигнал в Малайзия на 6 февруари, седмица преди смъртта си. Той е извънбрачен син на ръководителя на КНДР Ким Чен-ир, роден от връзката му с известната севернокорейска актриса Сон Хе Рим. Ким Чен-нам някога е бил смятан за наследника на Ким Чен-ир, но изпада в немилост пред баща си, след ареста в Япония през 2001 г.

Тогава той беше хванат с фалшив паспорт на летище в Япония и обясни, че е искал да посети Дисниленд в Токио. Изпратен в изгнание от Ким Чен-ир, той живее в Макао до смъртта на баща си през 2011 г. След това започва да се укрива, вероятно от страх, че брат му – Ким Чен-ун вижда в него заплаха за легитимността на собствения му режим.

Това, че след новогодишното парти ме цепи главата и не помня нищо, почти се понася. По-лошото е, че в офиса колегите съчуствено питат: "Шефът вика…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Съдът решава остава ли на свобода бившият директор на 138-о училище

България Преди 3 минути

Той е обвинен за монтиране на камери в тоалетните на учебното заведение

.

Китай стартира мащабни учения с бойни стрелби около Тайван

Свят Преди 39 минути

Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет над него, твърдейки, че само неговите жители могат да решат бъдещето на острова

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Имаше голяма експлозия в района на дока

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

България Преди 10 часа

Леките автомобили се пренасочват през град Дебелец

Въоръжен грабеж в магазин в София

Въоръжен грабеж в магазин в София

България Преди 11 часа

Заподозреният е избягал в неизвестна посока

Протести в София и Бургас в защита на лева

Протести в София и Бургас в защита на лева

България Преди 12 часа

Противници на еврото се организираха в социалните мрежи

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Свят Преди 12 часа

Ушаков: Позицията на Русия ще бъде преразгледана по редица договорености

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

България Преди 14 часа

Общинският съвет гласува увеличение на такса "Битови отпадъци" за 2026 г.

Бриджит Бардо

Разкриха къде ще погребат Бриджит Бардо, няма да зачетат волята ѝ

Свят Преди 14 часа

Френската филмова икона е починала в присъствието на четвъртия си съпруг Бернар д’Ормал. „Тя прошепна дума на любов към него… и си отиде“, каза представител на нейната фондация за защита на животните

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Любопитно Преди 15 часа

Мъже в Reddit обсъдиха кои женски навици намират за най-отблъскващи – обсебеност от социалните мрежи, хвалене с мъжко внимание и обвиняване на партньора за всичко, като според тях това прави отношенията „досадни и опасни“

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

България Преди 15 часа

Мирчев: Имам лоши новини за Борисов

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Любопитно Преди 15 часа

Кейт Уинслет разкри в подкаст, че първите ѝ интимни преживявания като тийнейджърка са били с момичета – откровение, което свързва с ролята си в „Небесни създания“ и отражението на ранните ѝ отношения върху актьорската ѝ кариера

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

България Преди 15 часа

Към момента се събира и анализира информация

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Свят Преди 15 часа

Путин: Целта за освобождаване на регионите Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон се реализира поетапно