А мериканският президент Доналд Тръмп върна страната си на курса на дистанциране и критики към Куба. Тръмп отмени наречената от него "напълно едностранчива сделка" с Хавана, сключена от предшественика му Барак Обама.

В последните две години на управлението му, една от устойчивите цели на Обама бе подобряване на отношенията с карибския комунистически остров.

Първото посещение на Кастро в САЩ след встъпването му в длъжност

Куба се сбогува с Фидел Кастро

Висшата американска раса

През 2015г. бяха възобновени дипломатическите отношения между двете страни, като в Хавана и Вашингтон съответните посолства заработиха след над 50-годишно прекъсване.

Миналата година Обама посети Хавана, а наред с това отпаднаха някои от търговските и други ограничения, произлизащи от американското ембарго върху Куба.

Указ на Тръмп отмени някои от елементите на споразумението. Контрамерките ще забранят отново самостоятелните пътувания на американци към острова. Американски круизи и авиокомпании обаче ще могат да летят до там, а посолствата ще останат отворени.

Новата президентска администрация обаче ще ограничи американски инвестиции в Куба, които според Тръмп "подсилват военен монопол, който експлоатира и малтретира гражданите" на острова.

Сегашният американски президент изнесе и реч по повода в Маями, в която

определи сделката на Обама като "ужасна и погрешна".

Мнението на милиардерът е, че Куба си е осигурила твърде много отстъпки от САЩ, но "сега тези дни приключиха".

Доналд Тръм още изтъкна, че наказателните икономически и други мерки спрямо карибския остров ще останат в сила, докато Хавана не освободи политическите затворници, спре да малтретира дисидентите и започне да зачита свободата на словото.

"Ние повече няма да мълчим пред комунистическото потисничество.

Америка отхвърля потисниците на кубинския народ. Те са отхвърлени официално днес - отхвърлени", заяви американският президент в типичен стил.

Тръмп също така обвини кубинското правителство, че предоставя оръжия на Северна Корея и съдейства за дестабилизиране на ситуацията във Венецуела. Той призова Хавана да се бори за сделка със САЩ, която да съответства на "интересите както на нейния народ, така и на нашия народ, а също на натурализираните в САЩ кубинци".

Кубинските власти изразиха неодобрението си към мерките на Тръмп, "утежняващи ембаргото върху Острова". Това гласи официално съобщение по държавната телевизия на Острова, след речта на Тръмп в Маями.

От Хавана обаче заявяват и готовност да продължат "диалога и съдействието" с Вашингтон.

Икономическото и политическо ембарго на САЩ над Куба датира от 1961 година. През 2014 Барак Обама промени дипломатическият курс и обяви, че политиката от времето на Студената война не е дала нужния резултат.

Обама многократно се срещна със сегашния кубински лидер Раул Кастро, наследил на поста своя брат - дългогодишния комунистически диктатор Фидел Кастро.

Двамата братя, наред с Ернесто "Че" Гевара, са сред лидерите на революционното движение, наложило социалистическото управление на Куба от 1959г. насам. Фидел Кастро почина в края на миналата година. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Най-високите заплати в света“: Украйна сменя стратегията и привлича чужди войници с хиляди долари

„Най-високите заплати в света“: Украйна сменя стратегията и привлича чужди войници с хиляди долари

Свят Преди 3 минути

Киев въвежда нови договори с рекордни възнаграждения, за да се справи с недостига на персонал на фронта. Според Business Insider обаче, за да задържи бойците, Украйна трябва да предложи по-дълги контракти и равни условия с местните войници

.

Песков: ЕС се превръща във военно-политически блок и усложнява конфликта в Украйна

Свят Преди 1 час

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Запада в пряка подкрепа при насочването на удари срещу руски обекти. Той предупреди за възможни провокации от страна на Киев преди срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Свят Преди 2 часа

Руското министерство на отбраната съобщи за мащабни удари по военни летища, горивно-енергийни обекти и складове за дронове в Украйна. Според ТАСС противовъздушната отбрана на Москва е неутрализирала 282 безпилотни апарата и ракета „Нептун“

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Свят Преди 2 часа

Министерството на отбраната в Пекин обяви старта на учението „Съвместно море-2026“. Двете ядрени сили ще патрулират заедно в Тихия океан в отговор на предизвикателствата пред сигурността и в знак на безпрецедентно близките си отношения

Снимката е илюстративна

Автомобил се вряза в заведение на „Тракия“

България Преди 3 часа

Произшествието е станало в района на 73-ия километър на магистралата

,

Драстичен спад на река Дунав край Лом: Има ли опасност за корабоплаването

България Преди 3 часа

Появиха се пясъчни острови, а водата се отдръпна от защитните диги

.

Инцидент в Русе: Паднало дърво смачка две коли и блокира улица в центъра

България Преди 4 часа

Инцидентът на улица „Църковна независимост“ се размина без пострадали граждани, но нанесе материални щети върху два автомобила. Екип на пожарната своевременно обезопаси района, отстрани дървото и възстанови блокираното движение

Никола Цолов

Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"

Любопитно Преди 4 часа

След като вчера беше най-бърз в спринта на легендарната писта, днес българинът доминира с перфектна тактика и се откъсна на върха в генералното класиране. Той вече има 141 точки, докато конкурентът му за първото място Габриеле Мини е със 124

Пет жертви и хиляди евакуирани след проливни дъждове в Китай

Пет жертви и хиляди евакуирани след проливни дъждове в Китай

Свят Преди 4 часа

Бурята „Майсак“ предизвика значителни наводнения и материални щети, налагайки евакуацията на хиляди жители в засегнатите райони

Моторист загина при катастрофа в Плевенско

Моторист загина при катастрофа в Плевенско

България Преди 5 часа

За последното денонощие в страната са регистрирани 33 катастрофи с 37 пострадали

Стрелба в Ню Йорк на Деня на независимостта: Има ранени, сред тях и деца

Стрелба в Ню Йорк на Деня на независимостта: Има ранени, сред тях и деца

Свят Преди 5 часа

Сред пострадалите са двама мъже, две жени и четири деца на възраст 14, 12, 7 и 6 години

Кошмарът Ебола: Тестват нови терапии срещу редкия щам Бундибугио

Кошмарът Ебола: Тестват нови терапии срещу редкия щам Бундибугио

Свят Преди 5 часа

В лечебен център в Буния, провинция Итури, изследването стартира паралелно с ежедневната борба за спасяване на пациенти

Бойко Борисов

„Нито съм я виждал, нито съм я чувал“ – Бойко Борисов за Десислава Атанасова

България Преди 5 часа

По думите му, от заклеването ѝ тя няма нищо общо с партията

Разширяват периметъра на търсене на отвлечената 11-годишна Наталия

Разширяват периметъра на търсене на отвлечената 11-годишна Наталия

България Преди 6 часа

Вече седмица 11-годишната Наталия и мъжът, с когото детето е тръгнало, са в неизвестност и продължават да се издирват

Траурната церемония за Али Хаменей в Техеран

Мистерия в Иран: Трима синове погребват Хаменей, къде е Моджтаба?

Свят Преди 7 часа

Столицата Техеран беше залята от огромни тълпи от скърбящи граждани, които се стекоха в голямата джамия „Имам Хомейни Мосала“, където са изложени ковчезите на Хаменей и няколко членове на неговото семейство