С лед сковаващи "20 минути ужас" космическият апарат SLIM (Smart Lander for Investigation Moon) на Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) кацна на Луната.

Така Япония официално стана петата страна, кацнала на Луната, след СССР, САЩ, Китай и Индия, съобщават от Sky News, които следят мисията в реално време.

Малко по-късно от наземния екип осъществиха радиоконтакт с апарата. При това е регистриран проблем със соларния панел на сондата, който заплашва успеха на цялата мисия. SLIM има достатъчно мощност, за да издържи „няколко часа“

Хитоши Кунинака от JAXA посочи, че в момента апаратът работи в режим на изтощена батерия, за да пести енергия:

"Има ограничение за батерията. Тя вероятно ще издържи няколко часа и вече е минал един час от кацането".

Кунинака добави, че засега наземният екип изчаква да получи още данни: "Надяваме се захранването да бъде възстановено".

Към момента батерията, която е заредена на около 75% от капацитета си, не получава енергия от соларния панел. Ако това не се промени, JAXA ще има само няколко часа и то ако пести енергия, включително ограничавайки радиоконтактите с апарата.

"Японският космически модул SLIM изглежда е успял в опита си да кацне на Луната с несравнима точност," съобщи по-рано Японската космическа агенция (JAXA).

Модулът започна спускането си двадесет минути преди това със скорост от около 1700 метра в секунда.

Според телеметричните данни "изглежда, че SLIM е кацнал. Проверяваме състоянието му", заяви Шин Ториуми, служител на JAXA.

Той не само е кацнал на Луната, но е на 100 метра от целта си, което се счита за висока степен на точност. Оттук идва и прозвището му "Лунен снайпер".

Обикновено лунните апарати кацат на няколко километра от целта си, което може да усложни изследователските им мисии. А кацането на Луната е по-трудно от това на астероиди, извършвано вече от JAXA, защото гравитацията на Луната е по-силна.

Кацането на Луната развълнува хората по целия свят.

Репортерът Кейт Арклес Грей припомня пред Sky News, че е имало няколко неуспешни мисии за кацане на Луната през последните години, но това може да е тази, която да успее. 

„Имахме три частни опита през последните няколко години, нито един от тях не успя да "залепи" кацането“, припомня тя. 

„Имам малко по-големи надежди за тази мисия, това е мисия на Националната космическа агенция и Япония, която е много добра в своите прецизни кацания", допълва журналистката. 

„Мисии като тези за събиране на проба от астероид и връщането ѝ на Земята никога преди не са били осъществявани, а те успяха", посочва Грей.

„Имам големи надежди, че това кацане ще е успешно“, каза по-рано Грей, в очакване на прилуняването. 

Докато SLIM сканираше повърхността на Луната, Грей обясни как ще реши къде да бъде прилунен апаратът. 

Очевидно няма GPS на Луната, така че корабът не може да го използва, за да разбере къде се намира. Има редица уреди на борда, като радар и лазер - те правят снимки и ги сравняват с картите на лунната повърхност, които са направени от орбита“, посочи тя: „Компютърът на борда бързо сравнява изображенията с вече направените на повърхността на Луната. Идентифицирайки кратери и други области, той определя къде е позициониран апаратът, след което самостоятелно решава дали има някакви опасности преди кацането".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Свят Преди 10 минути

Три вагона са излезли от релсите край гара Люис, пътниците са евакуирани

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

Свят Преди 14 минути

Изтребители на Алианса унищожиха безпилотния апарат, а Финландия ограничи въздушния и морския трафик във Финския залив

ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 7 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

България Преди 8 часа

Проверяващите откриха селище от палатки, каравани и автомобили, разположени в горския фонд

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 8 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Свят Преди 8 часа

Правителството искаше да намали възрастта, на която децата могат да бъдат изпратени в затвора, на 13 години

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 9 часа

Двама души са сериозно ранени

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Свят Преди 10 часа

В Русия Конър Кенеди е обявен за "чуждестранен наемник“

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 11 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 12 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

България Преди 12 часа

За целта правителството е в постоянен диалог с Европейската комисия

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 13 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 14 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 14 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 14 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 14 часа

"Унижение" за американския лидер