2023-а ще е най-лошата година за винарството от шест десетилетия насам, поне що се отнася до обема на производството. Той ще възлиза едва на около 244 милиона хектолитра, което е със седем процента под миналогодишните показатели и е най-ниското ниво от 1961 година насам. Прогнозата е на Международната организация по лозата и виното (OIV), предаде Deutsche Welle.

Силен удар по винопроизводителите в Южното полукълбо

"Този негативен сценарий е свързан със същественото съкращаване на обемите на производството в големите държави винопроизводителки и в двете полукълба", поясняват от централата на OIV в Дижон. Организацията е създадена през 2001 година и днес в нея членуват 50 страни.

От неблагоприятните климатични условия най-много са пострадали производителите в Южното полукълбо. В Австралия, Аржентина, Бразилия, Чили и Южна Африка реколтата, респективно и производството, са намалели с между 10 и 30 процента, съобщават от OIV. В Европа най-голям спад се отчита в Италия, Испания и Гърция.

"Само в САЩ и в някои държави от ЕС, като например Германия, Португалия и Румъния, климатичните условия бяха благоприятни, които позволи да бъде произведен среден обем или дори по-висок от средното“, уточняват експертите от Дижон. Въпреки това в ЕС като цяло обемът на производството ще се окаже с осем процента по-нисък от средните количества за последните пет години, гласят предварителните оценки.

Източник: iStock Photos/Getty Images

Франция отново ще е първенец

Това се дължи до голяма степен на лошата реколта в Италия. Страната през тази година вероятно ще произведе само 44 милиона хектолитра вино. Това ще е с 14 процента по-малко от миналата година и най-ниското ниво от времената на изключително слабата реколта през 2017 година. Така Италия ще загуби мястото си на световен лидер в отрасъла, отбелязва агенция "Ройтерс", и отново ще го отстъпи на Франция, която от девет години не е била най-големият винопроизводител. При нея обемът може да се окаже малко по-висок от средния за последните пет години.

Испания ще удържи третото място, макар там производството да е спаднало с 14 процента до най-ниското си ниво в последните 20 години. Както испанските, така и италианските винопроизводители най-много пострадаха тази година в Европа от климатичните аномалии - както от продължителните засушавания, така и от обилните валежи, довели до повишена влажност и до разпространяването на мухъл по лозята.

Накратко: промените в глобалния климат, съпроводени с периоди на суша и на поройни дъждове, на нетипични горещини, както и твърде ранни и твърде късни слани, се отразяват все повече както на европейското, така и на световното винопроизводство.

Източник: iStock Photos/Getty Images

Тазгодишният спад всъщност може да възстанови баланса

Според OIV в Германия тази година ще бъдат произведени около девет милиона хектолитра вино, което ще е малко повече, отколкото през 2022 година. В Европа Германия с нейните 13 винарски региона се нарежда четвърто място сред големите производители. В световен мащаб е едва на девета позиция пред Португалия, отстъпвайки и на САЩ, Австралия, Чили, Аржентина и Южна Африка.

Винопроизводителите от Южното полукълбо са сред най-големите доставчици на световния пазар, поради което техните проблеми през тази година неизбежно ще доведат до съкращаване на глобалното предлагане, респективно - и до вероятен ръст в цените.

Източник: iStock/Getty Images

OIV по традиция се въздържа от ценови прогнози. Но германската агенция ДПА от своя страна отбелязва, че в отрасъла в последно време е било наблюдавано свръхпроизводство на вино и на различните континенти са били натрупани запаси, така че сегашният спад в производството "би могъл да възстанови равновесието на световния пазар".

Срещу евентуалното поскъпване говори и това, че търсенето на вино в световен мащаб намалява, което е свързано с общата тенденция за здравословен начин на живот и съответното по-скептично отношение към алкохола. В Германия например употребата на чист алкохол на глава от населението през последните 40 години е намаляла значително, обяви наскоро правителството в отговор на депутатски въпрос. 

[img maxh left]50335103[/img

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 1 час

Русия счита за свой дълг да се намеси

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 3 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 3 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 3 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 4 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 5 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 6 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 6 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 6 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

България Преди 6 часа

Родителите обвиняват лекари

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 6 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 6 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 7 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

България Преди 7 часа

Днес се провежда световната купа по художествена гимнастика в София

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 7 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Свят Преди 7 часа

Багаи: Подложени сме на военна агресия