Р умънец създаде първата църква, базирана на изкуствен интелект. Тя е на един клик разстояние и предлага онлайн изповед. Проектът е на 25-годишния Валентин Лъзуряну. Той работи като стратег по иновации в една от най-големите комуникационни компании в северната ни съседка - Cheil Centrade. Успоредно с това следва магистърска програма по лидерство и политическа комуникация в Националното училище по политически науки и администрация. “Моята работа е да разбирам хората възможно най-добре и да търся полезни иновации за решаване на техните проблеми. Така се зароди и идеята за църква с изкуствен интелект”, казва Валентин Лъзуряну.

Ето какво сподели Валентин Лъзуряну в интервю за БТА.  

Кога и как Ви хрумна идеята да създадете църква с изкуствен интелект? Какво ви провокира? 

От няколко месеца следя изкуствения интелект и новостите в тази област. Най-много ме интересува как мога да го използвам, за да улесня живота на хората. Трябва да разберем, че този изкуствен интелект не е тук, за да открадне работата ни или да ни разсейва, а да ни направи по-продуктивни, за да ни върне времето, пропиляно в повтаряща се работа. 

В един идеален за мен свят хората биха имали достатъчно свободно време, за да следват своите страсти, да се грижат повече за семейството и приятелите си. Без да се притесняват, че тази вечер няма какво да ядат или къде да спят и без да прекарат 12 часа на работа. Всички трябва да се радват на предимствата на технологичния напредък, а не само шепа избрани хора.

Идеята ми хрумна преди две седмици. Тогава за първи път започнах да проучвам начините, по които мога да я изградя. Исках да видя на какво наистина е способен чатбота с изкуствен интелект (ChatGPT). Въпреки че нямам напреднали познания по програмиране, за два часа успях да направя първия работещ прототип. Отне ми още няколко дни да изградя фасадата и да приложа някои мерки за безопасност. Използвах софтуер с отворен код и GPT-4, за да кодирам платформата и успях да доставя първия работещ прототип. 

Само три дни след като стартира, той има над 160 000 посещения. Десетки хиляди хора са се изповядали онлайн или са генерирали персонализирани великденски молитви и послания. Това ме амбицира и искам да продължа да развивам платформата, да включа повече хора, които се интересуват от проекта. Да го превърнем в истински спътник на вярата, за вярващите. Не искам да заменя църквата по никакъв начин, просто искам да дам на хората и друга възможност. В края на краищата компютърът не ви съди, той просто изчислява.

Как работи църквата? 

Технически е по-просто, отколкото си мислите. По същество това е персонализиран интерфейс за чатбот с изкуствен интелект (ChatGPT). Когато някой влезе в сайта, има няколко опции: изповед, молитва, „Попитайте свещеник“ или тематични съобщения. Аз ще продължа да добавям нови режими през следващите месеци. Въпреки че започнах по-скоро на шега, бързо разбрах, че има голям потенциал и се опитах да го изградя по възможно най-сериозния начин, който да е в духа на това, което трябва да означава църква - място за разбиране и вътрешно размишление. 

Много важен аспект тук е, че не събирам никакви лични данни. Всички данни, въведени в сайта, както и цялото генериране са между тях - Бог и OpenAI, който обработва нашите текстове. Аз нямам пряк достъп, за да видя за какво се изповядва светът. Всичко, което предлагам, е по-лесен интерфейс за взаимодействие със съществуваща технология в безопасна и приятелска среда.

Надявам се, че в недалечно бъдеще ще можем да предлагаме и генериране на персонализирани църковни картини, достъп на няколко десетки други езика, аудио поддръжка и модел, базиран върху Библията, където любопитните могат да задават въпроси или да искат обяснения за определени пасажи. Последната идея ми хрумна, след като видях подобно решение, внедрено в Корана, по време на lablab.ai Hackathon. 

Разбира се, потребителите трябва да имат предвид, че не говорят с истински свещеник, а с машина и че аз по никакъв начин не съм свързан с Румънската православна църква. Това е проект, който направих предимно за себе си, като начин да си покажа, че мога и по пътя осъзнах, че има истинска полза, която си струва да проуча. В крайна сметка става въпрос за довеждане на вярата директно в ръцете на хората.

Вие в какво вярвате?

Вярвам в хората. И че всеки има право да избира какво да мисли. Въпреки че аз лично загубих вяра във всяка форма на божественост преди много години, това не ме спира да се опитвам да правя добро където и както мога. Вярата, каквато и да е тя, е преди всичко индивидуална. 

Често минавам покрай Катедралата “Спасението на нацията” в Букурещ и се чудя дали храм на стойност 100 милиона евро би помогнал на Бога по някакъв начин или молитвите на хората към него щяха да са също толкова добре приети в едно по-малко и по-скромно място. Особено когато светът гладува. 

Харесва ми да мисля, че ако все още има върховна божествена фигура, Той не се интересува колко голям храм са му построили енориашите, а на колко ближни са помогнали. Има много въпроси, но за съжаление не съм в състояние да им отговоря. Те са обект на дискусии от хиляди години. Няма да намеря отговора сам.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 3 минути

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 53 минути

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 2 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Любопитно Преди 3 часа

Генетици постигнаха невероятен пробив, изолирайки човешка ДНК от скални стени на хиляди години. Пробите, запечатани от калцит, отварят вратата към тайните на пещерните хора, техния пол и произход

Антон Кутев: Справката на ГДБОП доказва с кого е пътувал Делян Пеевски

Антон Кутев: Справката на ГДБОП доказва с кого е пътувал Делян Пеевски

България Преди 3 часа

Депутатът постави въпроси за финансирането на частните полети, коментира съдебната реформа, договора с „Боташ“ и проекта с „Райнметал“

<p>Германец, издирван за сексуални престъпления срещу деца, е задържан у нас</p>

Задържаха в България германец, издирван за разпространение на материали със сексуално насилие над деца

България Преди 3 часа

Мъжът е арестуван край карнобатското село Искра при съвместна операция на българските и германските власти

<p>Прощаваме се с космонавта Александър Александров в понеделник</p>

Последен полет: Прощаваме се с космонавта Александър Александров в понеделник

България Преди 4 часа

Военният летец, учен и генерал-майор си отиде на 74 години. Поклонението ще се състои на 13 юли в Централния военен клуб в София

Смъртоносна атака с дронове по Таганрог: Загина моряк, ударени са четири кораба

Смъртоносна атака с дронове по Таганрог: Загина моряк, ударени са четири кораба

Свят Преди 4 часа

Сред поразените плавателни съдове е и танкер, превозващ метанол. Москва съобщава за свалени 178 украински безпилотни апарата през нощта

,

Как автомобилът в Русия отново се превръща в лукс

Свят Преди 4 часа

В Русия заплатите са се повишили значително през последните години

<p>Великобритания e освободила и депортирала двама осъдени българи по шпионското дело за Русия</p>

The Telegraph: Великобритания освободи и депортира двама осъдени българи по шпионското дело за Русия

Свят Преди 4 часа

Иван Стоянов и Ваня Габерова са върнати в България, след като са излежали задължителната част от присъдите си, твърди британското издание

<p>Полицията спря нелегални гонки във Велико Търново, двама младежи са задържани</p>

Полицията осуети опит за нелегални гонки във Велико Търново, двама младежи са задържани

България Преди 6 часа

Сигнал за форсиране на двигатели събра полицейски екипи в района на Търговския парк, образувано е досъдебно производство

Шах, табла, лов и вино: Как са се забавлявали средновековните българи

Шах, табла, лов и вино: Как са се забавлявали средновековните българи

Любопитно Преди 6 часа

Историкът Веселин Асенов разказва защо Църквата е смятала шаха за грях, какви игри са играели децата и с какво аристокрацията е запълвала свободното си време

Трагедия на Бахамите: 10 души загинаха при катастрофа с малък самолет

Трагедия на Бахамите: 10 души загинаха при катастрофа с малък самолет

Свят Преди 6 часа

Инцидентът е станал в Норт Андрос, западно от столицата Насау

<p>Внимание, шофьори: Затварят ГКПП &bdquo;Ивайловград &ndash; Кипринос&ldquo; в неделя</p>

Внимание, шофьори: Затварят ГКПП „Ивайловград – Кипринос“ в неделя заради протест на фермери

България Преди 7 часа

Ограничението ще важи от 9:00 до 22:00 часа на 12 юли, земеделците настояват за промяна на режима за тежкотоварния трафик

<p>Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри</p>

Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри, скоро няма да е по-евтино

Технологии Преди 7 часа

През последните няколко години цените на чиповете за памет се увеличиха значително, поради високото търсене за тях от страна на центровете за данни за изкуствен интелект. Това се отрази на цените на лаптопи и PC, което доведе и до осезаемо понижение

Новата задължителна ваксина срещу варицела: Какво трябва да знаят родителите

Новата задължителна ваксина срещу варицела: Какво трябва да знаят родителите

България Преди 8 часа

Тя вече е включена в задължителния имунизационен календар за децата, родени след 1 януари 2025 г.