В началото на пандемията COVID-19 лекарите забелязали нещо поразително. Първоначално описван като респираторен вирус, SARS-CoV-2 изглежда имал силно въздействие върху мозъка, причинявайки загуба на вкус и обоняние, мозъчна мъгла и в сериозни случаи инсулт.

NYU Langone Health, изследователска болница в Ню Йорк, започнала да събира тези анекдоти с надеждата да разбере по-добре как вирусът влияе на мозъка и нервната система. Години по-късно проектът се е променил от фокусиране единствено върху острите симптоми към проследяване на дългосрочните неврологични проблеми, с които се сблъскват някои хора с дълъг COVID, казва директорът на програмата д-р Шарън Меропол.

"Вашингтон пост": Нов доклад на САЩ хвърля светлина върху произхода на COVID-19

Списъкът на неврокогнитивните проблеми, които екипът на Меропол и други изследователи трябва да проследят, е обширен: когнитивният упадък, промените в размера и структурата на мозъка, депресията и суицидните мисли, треперенето, припадъците, загубата на паметта и новата или влошена деменция са свързани с предишни инфекции със SARS-CoV-2. В някои случаи тези по-дългосрочни проблеми се появяват дори при пациенти със сравнително лек COVID-19.

Въпросът на "Свещения Граал", казва Меропол, е какво се случва в мозъка на пациентите с COVID-19 - и как да се обърнат пораженията.

Нови разкрития за нулевия пациент: Това ли е началото на пандемията от COVID-19

Сивото има значение

Ако разгледате мозъка на човек, заразен с някои вируси, като бяс например, ще видите "вирус, който гъмжи навсякъде. Черно на бяло" е, че мозъкът е заразен, казва д-р Авиндра Нат, клиничен директор на Националния институт за неврологични заболявания и инсулт (NINDS).

При SARS-CoV-2 има повече сива зона. В началото на пандемията Нат и колегите му сканирали и анализирали физически мозъците на 13 души, починали от COVID-19. Те не открили вируса SARS-CoV-2 в тези мозъци, но открили значителни увреждания на кръвоносните им съдове, които били покрити с антитела.

Според Нат имунната система на организма се е объркала в отговор на вируса, което я е накарало да атакува собствените си кръвоносни съдове и е предизвикало каскада от ефекти, довели до значително възпаление в мозъка, което може да завърши с фатално увреждане на частта, която контролира дишането.

При хората, които са преживели COVID-19, възпалението на мозъка може да обясни и продължаващите с години симптоми като мозъчна мъгла и загуба на паметта - въпреки че "не знаем със сигурност", казва Нат.

Учени установиха как новият COVID-19 поразява мозъка

Д-р Лара Джехи, която изследва COVID-19 и мозъка в Кливландската клиника, също посочва възпалението като възможен причинител на неврологичните симптоми на COVID-19. Тя е открила доказателства за анормално възпаление при хора с хронично главоболие след COVID-19. А в проучване от 2021 г. Джехи и колегите ѝ сравняват мозъците на хора с дълъг COVID и болестта на Алцхаймер.

"Открихме много области на припокриване между двете заболявания и тези области на припокриване бяха съсредоточени върху... възпалението в мозъка и микроскопичните увреждания на кръвоносните съдове", казва тя.

В това проучване, казва Джехи, екипът ѝ е искал да определи дали вирусът SARS-CoV-2 навлиза в мозъка и причинява увреждания директно, или предизвиква имунен отговор, който води до промени в мозъка. Резултатите им сочат второто, но изследователите все още не са изключили възможността вирусът да има пряко въздействие върху мозъка.

Изтече ли времето на COVID-19? Други вируси и болести може да атакуват през лятото

Вирус в мозъка

След проекта на Нат за сканиране на мозъка в началото на пандемията други изследователи са открили вируса в мозъците на хора, починали от COVID-19.

За статия в Nature през 2022 г. изследователите анализирали мозъчната тъкан на 11 души, които са имали COVID-19, когато са починали. При всички тези хора, с изключение на един, изследователите открили генетичния материал на вируса в тъкан на централната нервна система - което, пишат те, "доказва окончателно, че SARS-CoV-2 е способен да заразява и да се размножава в човешкия мозък".

За Нат обаче това все още е отворен въпрос, който заслужава допълнителни изследвания. Неговият екип продължава да изследва мозъците на пациенти с COVID-19 и все още не е открил конкретни доказателства за наличието на вируса SARS-CoV-2 в тези органи. В един от случаите, казва той, са открили вирусни протеини, но не и пълния вирус, в биопсична тъкан от човек, който е имал COVID-19 по време на мозъчна операция за епилепсия.

Ново проучване: Това са 12-те симптома на дълъг COVID

Изследователите, които стоят зад проучване от април 2023 г., което все още не е рецензирано, също откриват протеини на SARS-CoV-2 с шипове - които се намират на повърхността на вируса и му позволяват да навлезе в човешките клетки - в мозъците на хора, починали от COVID-19.

Но изследванията са "противоречиви", казва Нат. "Някои са го открили, други не, а някои хора, които са го открили, са открили много малки количества. Все още има празнота в знанията", смята той.

Д-р Уес Ели, който изследва мозъчните заболявания в Медицинския център на Университета Вандербилт, казва, че е убеден, че SARS-CoV-2 може да атакува "поддържащите клетки" на мозъка, или тези, които осигуряват невроните, за да могат мозъкът и тялото да функционират нормално. Увреждането на тези поддържащи клетки, казва Ели, може да даде началото на ефекта на доминото, който да доведе до смърт на тъкани в мозъка.

Доц. Кунчев: Приравняваме COVID-19 към останалите респираторни заболявания

Но, казва Ели, "почти сигурно е, че се случват няколко процеса" - възможно е вирусът да влияе пряко на мозъка и да предизвиква промени в имунната система, които водят до неврокогнитивни проблеми. "Не търсим вълшебен куршум, който да реши всички тези проблеми наведнъж", казва той.

Въпреки че може да няма едно-единствено решение, това не означава, че няма решение. Ели е установил, че "когнитивната рехабилитация" - процес на възстановяване на мозъчната функция чрез целенасочени умствени упражнения - може да помогне на хора, които развиват подобен когнитивен упадък след престой в интензивното отделение.

Този подход би могъл да бъде рисков за хората с дълъг COVID, при много от които симптомите се влошават след умствено или физическо натоварване, казва Ели - но промяната на функцията на имунната система с надеждата да се намали възпалението в мозъка на хората с дълъг COVID е друг обещаващ път.

Отпадат сертификатите за преболедуване и отрицателен тест за COVID-19

Понастоящем NINDS набира пациенти за проучване на имунотерапията като потенциално лечение на неврологичната болест дълъг COVID. Този подход е особено вълнуващ, казва Нат, тъй като включва терапия, която вече се използва за лечение на редица автоимунни и неврологични заболявания - така че ако се окаже ефективна, тя може да бъде приложена при пациенти с дълъг COVID сравнително бързо.

Някои предварителни изследвания също така показват, че лекарствата за разреждане на кръвта могат да помогнат за разграждането на малки "микросъсиреци" в кръвта, които са свързани със системното възпаление, което може да облекчи симптомите на дълъг COVID, включително умора, мозъчна мъгла и затруднена концентрация.

Засега няма доказани терапии за хора с неврологични или други симптоми на дълъг COVID. Но Ели казва, че е оптимист, че свързаните с COVID мозъчни промени са обратими - по един или друг начин. "Мозъкът е невероятно невропластичен и може да прави невероятни неща", казва той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 7 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 7 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 10 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 11 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 13 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 13 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 13 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 14 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 14 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 14 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 15 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 15 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 15 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май