П редставете си русалка и повечето хора ще се сетят за образа на водното същество на Дисни, чиято горна част на тялото прилича на човешка, а долната - на рибешка опашка. Точно по този начин русалката е била изобразявана в продължение на векове.

(Във видеото може да научите повече за: Училище за русалки учи малки и големи да плуват)

Не само децата, но и възрастните имат същата представа за русалките и въз основа на тези представи е лесно да отхвърлим всички твърдения за наблюдения като нелепи. Но историята на русалките е по-далечна от съвременната версия и русалките са били част от няколко фолклора в различни култури по света.

Подобно на сирените от древна Гърция, те се свързват с опасни събития като корабокрушения, бури, наводнения и удавници. Предимно моряците твърдят, че са виждали русалки.

Но съществуват ли русалки в действителност? Ако не, какъв е произходът на историите за русалки? Кои морски същества, които познаваме, биха могли да бъдат първоначалните русалки?

Произход на историите за русалки

Ако приемем, че това не са просто приказки, разказани след прекалено много ром на борда на кораба, историите за русалките могат да имат няколко източника. И ако искаме да разберем тези същества, трябва да започнем с гръцките сирени.

Известно е, че през Късното средновековие сирените от гръцката митология са повлияли на представата за русалките, но те са имали съвсем различен външен вид. В ранния гръцки период се е смятало, че сирените са птици с човешки глави, и едва през по-късния класически период тези сирени са били изобразявани отчасти като риби.

През Средновековието популярността на рибоподобния вид на сирените нараства. Понякога изкуството дори показвало сирените с рибоподобна долна част на тялото, човешки торс, а след това крака и крила като на птиците. Сирените-мерки са изобразени в редица средновековни бестиари, наред с великани и други чудновати същества.

Сирените имат много сходства с русалките от различни митологии, като славянската „русалка“, тъй като са известни с това, че съблазняват моряците. Така че сирените биха могли да бъдат евентуален източник на историите за русалките.

Други митични фигури в гръцката митология, които биха могли да бъдат източник на русалките, са морските чудовища Харибда и Сцила. За тях се знае, че са живели в близост до сирените, били са жени (поне ние смятаме, че Харибда е такава) и са имали рибешки атрибути.

Съществената разлика между сирените и Сцила обаче е, че сирените били известни като съблазнителни, докато Сцила била жестока - голямо чудовище, което унищожавало моряците и корабите. В етруската цивилизация Сцила е изобразявана като същество, подобно на русалка, с две опашки.

Жените нереиди, океаниди и наиди са други митични божества или водни нимфи, които биха могли да вдъхновят историите за русалките. Въпреки че не е известно те да са имали рибешки опашки, те имат много сходства с русалките. Счита се, че нимфите и нереидите са оказали основно влияние върху историите за русалките.

Други вдъхновители на историите за русалките могат да бъдат гръцките богове. Известно е, че гръцкият бог Тритон е имал две рибешки опашки вместо крака. Глаук, пророческото морско божество, също е изобразяван на изображенията с рибешка опашка и перки вместо ръце.

И така, какви са тези гръцки изображения? Повечето историци и изследователи ги определят като метафора. Сцила и Харибда например са природни сили, които са антропоморфизирани като агенти на разрушението, които умишлено нападат моряците. Погледнато през призмата на метафората, Сцила се възприема като остри скали и разбиващи се вълни, докато Харибда се смята за водовъртежи и подводни течения.

Други легенди за русалки

Освен в гръцката митология, древните митологии на Близкия изток също имат свои истории за русалки. Според месопотамската митология Кулулу е видна фигура, която има атрибути на риба и човек.

Докато фигурите от Кулулу са изключително русалки, съществуват и женски фигури, подобни на русалки или жени-риби. В неоасирийското изкуство те са използвани предимно като защитни фигурки. В произведенията на месопотамското изкуство редица същества са изобразени с горна част на тялото като хора, докато опашката им е като на риба. 

Сирийската богиня русалка също би могла да е източник на историите за русалки. Според римски и гръцки автори е имало богиня, подобна на русалка, на име Атаргатис или Дерчето, която е била почитана в средиземноморския крайбрежен град Ашкелон.

Според един мит от I в. пр.н.е. Дерчето е родила извънбрачно дете. Деркето обаче се засрамила, затова изоставила детето и се удавила в едно езеро. След това тя се превърнала в риба с човешка глава.

През II в. сл. н. е. е изработена статуя на Дерчето, на която тя е изобразена с горна част на тялото като жена, а с долна част като рибешка опашка. Известно е, че Семирамида е дете на Дерчето. След като било изоставено от Деркето, детето било хранено от гълъби и израснало, за да стане царица. Още една легенда за русалка е свързана със сестрата на Александър Велики, която е била популярен мит през Средновековието. 

Русалките в съвременния свят

Толкова за древните истории, но русалките са виждани много по-отдавна от тези изображения. Моряците от XVIII в. често описват, че са виждали хора с рибешки опашки във водата, и ако не искате да отхвърлите цялата легенда като заговор на възбудени моряци, тук трябва да става дума за нещо друго.

Има ли същество, непознато на тези (предимно) европейски моряци, което да отговаря на тази картина? Всъщност има: ламантинът от Америка и Карибския басейн. Изглежда, че тези послушни, вегетариански водни бозайници са били приемани за русалки в продължение на векове.

Подобни легенди са свързани и с мита за селките от Северна Европа, където се е говорело, че тюлените излизат на брега и свалят козината си, превръщайки се в жени. Ако някой мъж откриел скритата козина, той можел да попречи на селки да се върне в морето, пленявайки я завинаги. 

Истината е, че моряците са видели ламантините и след дълго време в морето и много пиене са ги сметнали за жени с опашки на риби. Манатарките могат да обръщат главите си като хората, а в предните си крайници имат кости, подобни на пръстите. Освен това те имат плоска опашка. 

В последно време ламантините са изправени пред много предизвикателства, за да оцелеят. Поради бавния си ход и големия си размер те често попадат в рибарските мрежи. Те или се нараняват, или биват убивани от рибарите.

Освен това, тъй като често плуват близо до повърхността, те биват удряни и от моторни лодки, което води до наранявания. Цъфтежът на отровни водорасли също представлява значителна заплаха за живота на ламантините. Според Международния съюз за защита на природата ламантините вече са включени в списъка на застрашените или изчезващите видове. Съществуват три вида ламантини. 

Въпреки че русалките може и да не съществуват в действителност, историите, свързани с русалките, които живеят в морето, са доста увлекателни за децата. Много хора и до днес вярват, че това са русалки или подобни на хора морски същества, които живеят дълбоко в моретата и океаните по света. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 31 минути

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 47 минути

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Свят Преди 9 часа

Украйна не е поела отговорност за взрива днес

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 9 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

България Преди 11 часа

Това заяви директорът на европейския департамент на МВФ Алфред Камер

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Свят Преди 11 часа

Документът показва, че Украйна и ЕС се противопоставят на някои от предложенията на САЩ

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Любопитно Преди 12 часа

Коя ще бъде последната “Супер двойка” във Вилата на любовта?

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 12 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 13 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 13 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 13 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 14 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 14 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 15 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори