"Човешките възможности са неограничени. Границите си ги определяме сами и от нас зависи къде ги поставяме." Това каза в интервю за БТА парашутистът Красимир Илев, който преди броени дни скочи от височина над 7000 метра от хеликоптер край връх Еверест с изключително малък по площ парашут.

През април миналата година Илев, който е възпитаник на Аероклуба в Стара Загора, стана първият българин, скочил от същото място. “Скоковете са в близост до връх Еверест над летище Сиангбоче в Непал, което е може би най-високото летище в света. Там такива скокове вече се организират 2-3 пъти в годината. За съжаление заради ерозията, то вече е неизползваемо за самолети, но се използва от вертолети. В действителност е площадка за излитане и кацане. Скоковете са от височина 23 000 фута, а приземяването е на 12 400 фута (3779 метра)”, обясни той и допълни, че височината на приземяване такава, от която обикновено се правят скокове.

По думите му усещането е невероятно, а гледката е спираща дъха.Скачал съм на много места по света, но тези скокове ще оставят в мен незабравима следа. На много малко хора се отдава възможност да извършат такива скокове и аз съм един от малкото щастливци”, посочи Красимир Илев. Той отбеляза, че въпреки, че миналата година е извършил пет скока от същото място, този път усещането отново е било вълнуващо и трудно да се опише с думи. "Тази година реших, че ще извърша скок с парашут, който вероятно е един от най-малките, използвани някога тук и на такава надморска височина. Предишния път, както всичко останали, използвах парашут с площ 113 квадратни фута (34,44 кв.м.) , а този път реших да го направя с моя купол LEIA - 75, който е 75 квадратни фута (22,86 кв.м.) и с който скачам в момента при нормални условия", каза Илев. Той поясни, че курсовете по парашутизъм започват с парашут с размери между 240 и 280 квадратни фута. Парашутистите на средно ниво използват такива с размери между 135 и 170 квадратни фута, а експертите, в зависимост от своето тегло, могат да стигнат и до използване на такива под 90 квадратни фута. “Това зависи от тяхната подготовка и опит, тези куполи са по-специални, с елипсовидна форма и са много бързи, така наречените high performance canopies”, обясни Красимир Илев. 

Той коментира още, че този скок е доста сложен заради изключително редкия въздух. Парашутът лети с много по-голяма хоризонтална и вертикална скорост, затова се изисква да владееш изключително добре управлението на купола. От друга страна, изключително начупеният терен усложнява много изпълнението на скока, особено в случай на недолитане до зоната за приземяване. "Затруднение създава още различната посока на ветровете във височина и при приземяването”, каза Илев и посочи, че в крайна сметка е успял да го постигне и дори е изпълнил три скока.

Решението да скочи на това място с толкова малък парашут не е спонтанно. “Всъщност се зароди в главата ми още при предишните скокове, така че имах възможност в продължение на цяла една година да го планирам, премислям, да разигравам възможните грешки. Няма да крия, че дори съм го сънувал”, каза той. Илев допълни, че съпругата му Катя е бивша парашутистка, двамата му сина също, но не е споделил на близките си какво смята да направи, за да не се притесняват. 

За скоковете тази година бях поканен да бъда видеооператор от “Парабелум Тактикал Трейнинг”, които извършват тандемни скокове с ветерани от Британската армия, някои от които инвалиди. Всичко това е спонсорирано от фондация, целяща да върне тези хора към нормален живот, не по-различен от този на всички останали. Дори нещо повече – да им позволи да сбъднат някои свои мечти, които изглеждат невъзможни в тяхното състояние. Тази година един от тях беше с два ампутирани крака и една ампутирана ръка”, разказа Красимир Илев. Той сподели, че непосредствено преди скока си е мислел повече за това да не пропусне нещо от процедурите в хеликоптера. “Видеооператорът е този, който е отговорен за подсъединяването на шланговете с кислород във вертолета на всички парашутисти и четири минути преди скока трябва да ги прехвърли към бутилките с кислород. Трябва да следи за правилното функциониране на кислородните апарати и за признаци на хипоксия. Така че повече се притеснявах за това”, обясни той. По време на самия скок е трябвало да следва плана, който си е изработил и да прави нужните корекции заради височината и редкия въздух. По отношение на поетия риск Илев коментира, че “който го е страх от мечки, не ходи в гората”. 

Красимир Илев разказа още, че първият му скок е през 1979 година, а за 44 години в спорта има над 17 800 скока зад гърба си. Първите му инструктори са Нейчо Колев и световната шампионка Желя Гаврилова. В момента той работи в “Скайдаив Спейн” в Испания като ригер и инструктор. Основно поддържа и обслужва парашути и ги ремонтира, ако е необходимо. Илев определи това като изключително отговорна работа. “Все още скачам и възнамерявам да го правя докато се чувствам добре. За бъдещето ... Да сме живи и здрави. Предизвикателства има много, но всичко с времето си”, каза още той и допълни, че не планира нищо сензационно, поне за близкото бъдеще.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 13 минути

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 22 минути

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 44 минути

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 50 минути

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 1 час

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 1 час

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 2 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 2 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 2 часа

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 2 часа

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 2 часа

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 2 часа

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 3 часа

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 3 часа

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 3 часа

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.