Е дна много устойчива история за космическата надпревара от средата на 20-ти век е свързана с разработването на космическия химикал.

Когато през 60-те години на миналия век хората за първи път напускат повърхността на Земята и се отправят към безтегловната среда на Космоса, те бързо откриват, че химикалките, предназначени за гравитационната среда на Земята, не са толкова ефективни в Космоса. Опитвали ли сте се някога да пишете с евтина химикалка върху вертикална повърхност? Не върви много добре, нали?

Легендата гласи, че НАСА похарчила милиони долари за разработване на химикалка, която да работи в среда на микрогравитация. Руските космонавти, от друга страна, уж заобиколили проблема, като използвали графитни моливи.

Това е забавен анекдот, който се разпространява от десетилетия и обикаля електронните пощенски кутии на хората преди появата на социалните медии. Има само един голям проблем. Историята в по-голямата си част е невярна.

Първоначално и астронавтите, и космонавтите са използвали моливи в Космоса. НАСА наистина похарчи известно количество пари за проучване на възможността за създаване на химикалка, предназначена за използване в Космоса, но се отказа от проекта още в началото, когато стана ясно, че разходите ще се увеличат спираловидно.

Космическата писалка на Фишер е разработена самостоятелно от частна фирма, Fisher Pens, за собствени средства. След като в края на 60-те години на миналия век химикалката Fisher Space Pen е пусната в продажба, астронавтите и космонавтите я използват за писане в условията на микрогравитация.

Но защо изобщо се вдигна толкова голям шум?

Оказва се, че има някои неща, които не е добре да се носят в Космоса. Моливните остатъци са едно от тях. Оловото може да се счупи, което представлява опасност; но не искате и запалими дървени стърготини да се носят свободно в космическия кораб, нито микроскопични частици електропроводим графит, които се отделят от молива по време на писане.

Всякакви дребни частици, които могат да попаднат в деликатни машини, представляват опасност в Космоса, а частиците, които се отделят от моливите, са причина за сериозна загриженост. Пожарът, по-специално, е сериозен проблем за безопасността на космическите кораби, към който НАСА не се отнася лекомислено, след като през 1967 г. пожар уби и тримата членове на мисията "Аполо 1".

Тогавашните химикалки също са били опасни. Първата успешна химикалка с търговска цел е представена през 1945 г., а според основателя на компанията Fisher Pen Company Пол К. Фишър химикалките "изтичали навсякъде". Капчиците мастило също не са нещо, което наистина искате да се носи из космическата капсула.

Астронавтите на Аполо използват флумастери, произведени от Duro Pen Company; всъщност един такъв флумастер спасява мисията на Аполо 11, след като критичен ключ се счупва. Бъз Олдрин забива дулото на химикалката си в дупката, която тя остави, което позволи на модула да отлети от Луната. (Фишър Спейс Пенс твърди, че това е била химикалка Фишър Спейс Пенс, но Олдрин уточнява, че е била флумастерна.)

Но те използват и химикалки, след като Пол К. Фишър, заедно с Фридрих Шехтер и Ервин Рат, усъвършенстват космическата писалка, като подават първия патент през 1965 г.

Както разказва Фишър, формулата за отстраняване на течащото мастило му хрумнала насън: "Баща ми беше починал преди около две години и в този сън той дойде при мен и ми каза: "Пол, ако добавиш малко количество колофон към мастилото, това ще спре изтичането".

Разказах за това на химика, а той се разсмя! Той каза, че това няма да се получи. Опита всички видове и количества колофон.

"Три месеца по-късно той се върна при мен и каза, че съм бил прав! Каза, че се опитвал да намери начин да накара колофонът да работи, но после разбрал, че имам предвид смола! Той използвал двупроцентна смола и тя работела добре. Дори при 140 килограма въздушно налягане зад нея, тя не протече."

Тези химикалки използват патрони с мастило под налягане и могат да работят при различни условия, при които обикновената химикалка би имала проблеми: при много различни температури, обърнати с главата надолу, върху мазни повърхности.

Фишър предлага да продаде на НАСА тези химикалки и след щателно тестване НАСА решава да ги закупи за бъдещите мисии "Аполо". Космическата писалка Fisher дебютира на Аполо 7 през 1968 г.

Космическите химикалки Fisher се използват и днес, но днес астронавтите и космонавтите на борда на Международната космическа станция имат много повече възможности. Те са снабдени с химикалки Sharpie с различни цветове, както и - да - моливи. По-скоро механични, отколкото дървени.

Както обяснява астронавтът на НАСА Клейтън Андерсън: "Механичните моливи обикновено се използват от екипажа за вписване на цифрови стойности, необходими за изпълнение на процедури на борда (време на изгаряне, конфигурация на двигателите и т.н.). Възможността да изтриете нещо в процедурите си е отлична възможност, особено ако ситуациите се променят, а те често се променят."

Поводите все още могат да се счупят; но напредъкът в технологиите означава, че филтриращата система на борда на Международната космическа станция отмахва потенциално опасните отломки доста ефективно.

Наистина живеем в чудесно бъдеще.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 40 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда