П оследните няколко седмици рекордни горещини изпепелиха САЩ, Европа и Китай, дотолкова, че в началото на юли беше отбелязана най-горещата седмица в света. Въпреки многократните обещания на държавите да работят срещу изменението на климата, глобалните температури продължават да се повишават. Трудно е да се разбере как да се реагира.

Точно така се чувстват и героите на "Денят, в който Земята се запали". Култовият британски научнофантастичен филм от 1961 г. има няколко зловещи прилики с начина, по който светът реагира на сегашната извънредна ситуация с климата, и завършва по начин, който е едновременно дълбоко депресиращ и призив за действие.

Макар че на пръв поглед заглавието е идеално за сегашното положение на планетата, режисьорът на "Денят, в който Земята се запали" Вал Гест, който е съавтор на сценария заедно с Улф Манковиц, всъщност създава историята, за да предупреди за нарастващата заплаха от ядрена война.

Във филма правителствата на САЩ и Русия взривяват ядрени бомби по едно и също време, което води до драстична промяна на земната ос с 11 градуса. В резултат на това планетата започва да се приближава към Слънцето. Първоначално светът реагира положително на по-високите температури. Но скоро условията започват да предизвикват хаос.

Температурите достигат 63 градуса по Целзий (145,6F) в Мексико и 60 градуса по Целзий (139F) в Рим. Южна Франция, Сицилия и Либия се сблъскват с 10-дневни проливни дъждове в разгара на лятото. Нил залива египетските пустини, докато циклони, тайфуни и урагани опустошават други страни, а слънчевото затъмнение настъпва 10 дни по-рано от планираното.

Журналистът от "Дейли експрес" Питър Стенинг (Едуард Джъд) и опитният репортер Бил Магуайър (Лео МакКърн) установяват, че причината за тези инциденти са двойните бомбени опити. Заедно с машинописката от Британската метеорологична служба Джини (Джанет Мънро) те разкриват сериозността на ситуацията.

Скоро правителствата трябва да обявят извънредно положение, тъй като водата пресъхва и запасите намаляват, докато се опитват да разберат как да спрат движението на Земята към Слънцето, преди да е станало твърде късно.

Ясна визия

Макар че "Денят, в който Земята се запали" никога не успява да събере верните фенове на други британски научнофантастични филми от епохата - като "The Quatermass Xperiment", "Денят на трифидите" и "Селото на прокълнатите" - Гост и Манковиц получават наградата "Бафта" за 1962 г. за най-добър филмов сценарий. Филмът става още по-прозорлив, тъй като реалният свят имитира повишаването на температурите във филма.

"Филмът изследва същия проблем, който Южна Европа и Северна Америка преживяват през последните няколко седмици", отбелязва Бил Макгуайър, учен в областта на климата, активист и писател, който по случайност споделя и името на един от главните герои. "Филмът е фантастична аналогия за това как днес глобалното затопляне се е ускорило по цялата планета, тъй като светът става все по-горещ."

Докато героят на Магуайър веднага е обезпокоен от едновременните ядрени експлозии - безпокойство, което само нараства с непостоянните метеорологични условия, на останалата част от хората е необходимо известно време, за да осъзнае в колко голяма беда се намира светът.

"Човешката природа на героите е много интересна. Виждам прилики с това, което се случва днес, защото хората не приемат, че това се случва. Те виждат, че се случват безпрецедентни събития, но не са готови да приемат, че наистина имаме проблем", обяснява Лерой Дюбек, чиято книга от 1994 г. "Фантастични пътешествия: в съавторство със Сюзън Мошиер и Джудит Бос, изследва науката зад филма "Денят, в който Земята пламна".

Спойлер: дори ако две ядрени бомби избухнат в един и същи момент, това пак няма да е достатъчно, за да се създаде сила, която да задвижи планетата към Слънцето.

Гост и Манковиц почти сигурно са знаели, че научните данни за филма също не са съвсем верни - но са искали да използват това сензационно затруднение, за да предизвикат дискусия за подхода на Русия и САЩ към ядрените бомби. Разказът им и изобразяването на света, който изпада в хаос, са толкова силни, че повече от 60 години по-късно "Денят, в който Земята пламна" вече предизвиква вълнуващ резонанс по съвсем друга причина.

"Частта с ядрената експлозия вече не е актуална", казва Макгуайър.

"Но сценарият за справяне с прегряващата планета е на място и наистина въздейства. Очевидно е, че това се случва в по-бърз мащаб, но въздействието върху обществото и икономиката е огромно предупреждение."

Едно от най-умните творчески решения, които Гост и Манковиц вземат, докато пишат "Денят, в който Земята пламна", е да покажат филма изцяло от гледната точка на журналистите, а не на политиците, които се опитват да решат проблема. Резултатът е, че Питър, Бил и Джини са напълно безсилни, докато краят на света се очертава все по-голям.

"Мисля, че най-добрите романи за изменението на климата показват как са засегнати хората в малките общности", казва Макгуайър, който е автор на няколко книги и разкази по темата. "Малките лични истории са най-добрият начин да разберете колко лоши ще бъдат нещата в бъдеще."

Като не назовава дори името на британския министър-председател, президента на Съединените щати или генералния секретар на ООН, филмът подчертава колко безсилни са те в битката с природата.

Филмът "Денят, в който Земята пламна" показва и как правителствата се опитват да омаловажат и скрият сериозността на случващото се. По време на радиообръщение към нацията министър-председателят предполага, че единственото въздействие, което ще окаже преместването на Земята, е, че "някои от сезоните могат да бъдат нарушени и да променят интензивността си", преди да се пошегува с британското време. В рамките на няколко седмици водата е разпределена по норми, а Темза се е изпарила напълно.

Но финалът на "Денят, в който Земята се запали" е този, който наистина засилва силата на посланието и историята. Световните правителства решават, че за да се опитат да върнат планетата в безопасна орбита, ще взривят множество ядрени бомби в Западен Сибир. Дори министър-председателят обаче признава, че не знае дали ще успеят.

Вместо да разкрие дали Земята е спасена или обречена, "Денят, в който Земята се запали" само показва, че са подготвени две версии на вестника за следващия ден. Единият, който празнува със заглавие "Светът спасен", а другият оплаква "Светът обречен". Завършвайки по този начин, филмът подчертава проблемите с пасивността в условията на криза. Както пита Стенинг, след като министър-председателят най-накрая разкрива, че планетата и всички на нея скоро може да загинат: "Предполагам, че ще направят нещо? Те трябва да направят нещо!"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 34 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 53 минути

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 1 час

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 2 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 2 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 3 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 11 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 11 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 12 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 12 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 12 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия