"Завърши институционалният цикъл на важните решения, които имат правно значение за България и еврозоната по приемането ни. Благодаря на ЕС, Съветът на ЕС, на ЕЦБ, за всички действия по присъединяването на България. От 2007-ма година българските правителства следваха неотклонима линия за пълноценна интеграция по приемане на България в ЕС", заяви на пресконференция премиерът Росен Желязков.

"От 2009 до 2021 г. България премина през множество изпитания и кризи - финансова, дългова, COVID, и др., но линията, че България трябва да е пълноценен и пълноправен член на ЕС, беше неотклонна. През следващите 6 месеца предстои плавен преход на системите на държавата ни към еврото", подчерта Желязков.

Димитър Радев: България може да се превърне в богата европейска държава

"Трябва да отговорим на всички страхове и да разбием всички страхове, и възможности за манипулации. Държавата е подготвена за това, имаме достатъчно време, в което всички въпроси ще намерят своето решение. Еврозоната ни дава огромен потенциал, и е огромен скок за икономиката ни. Основна задача за нас ще бъде българите да имат високи доходи, да имат по-голяма покупателна способност, и доходите да изпреварват инфлацията", посочи Желязков.

"Ако приемем, че основната цел на всяко едно управление е благоденствието на нацията - нашата основна задача ще бъде българите в еврозоната да имат по-високи доходи, по-висока покупателна способност и изпреварване на инфлационните процеси. Предстои плавен процес на подготовка на системите за еврото и най-вече на информационна кампания за това как българите да посрещнат най-плавно тази валутна трансформация", поясни премиерът.

"Благодаря на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за това, че неотклонно през всички тези години, в партньорство с ЕС, отстояваше тази политика. Защото тя е за бъдещето на страната ни", добави Желязков.

"Ние нямаме неизпълнено обещание. Към днешната дата влизането ни в Шенген и в еврозоната са факт. По-високите доходи може да са факт едва когато България вече е равнопоставена и може да взима решенията в Европа", каза от своя страна Бойко Борисов, лидер на водещата политическа сила ГЕРБ.

"Благодаря на моите лидери и приятели - Кристин Лагард, на Урсула фон дер Лайен, на всички, които ни подкрепиха. Приемам да вярвам на Европа, защото всички, които се изказаха днес в ЕП, казаха думи за България, които не сме вярвали, че ще чуем", каза Борсиов.

Желязков: Успяхме! България официално ще приеме еврото

"Много хора тук може да си припишат заслуги. Но когато преди 4 г. вкарахме България в чакалнята на еврото, и в Банковия съюз, ни се размахваха юмруците. Четири години искаха да изчегъртат ГЕРБ, и ако бяха го направили - каква еврозоната щяхте да видите?", попита Борисов.

"Дори не мога да се зарадвам на приемането ни в еврозоната, защото за 4 години се наговориха толкова глупости по наш адрес. С подкрепата на "Ново начало" - нарочно го казвам, защото знам, че ППДБ много се дразнят като чуват за Пеевски, но ако той не беше гласувал против вота, сега нямаше да сме в еврозоната. ПП-ДБ сами решиха да работят с Възраждане", подчерта Борисов.

"И днес платихме над милион на "Боташ", гледам някои хора си карат кабриолетите, харчат си на воля парите, възмути се Борисов (визирайки клип на бившия служебен енергиен министър Росен Христов, който сам качи в социалните мрежи клип как шофира кабриолет с две млади момичета в него, бел. ред). Който иска вот на недоверие, трябва да си понесе цялата отговорност за това, че върви срещу държавата. С кого ще направят правителство, с 14-19 депутати", попита Борисов.

"Заведох ви в сърцето на Европа. Действително предстои много работа. Действително целите, които сме си набелязали в следващите месеци, е модернизация и развитие на икономиката и високи доходи", добави Борисов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Свят Преди 57 минути

Досега правилникът на WTA допускаше участие на транссексуални спортистки

България остава сред най-слабо задлъжнелите държави в ЕС, въпреки че държавният дълг нараства на годишна база.

България отново е в топ 3 на ЕС по най-нисък държавен дълг

Парите ни Преди 1 час

Задълженията са 28,5% от БВП, но на годишна база страната е сред държавите с най-силен ръст

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Свят Преди 2 часа

„Фидес“ определи действията на Мадяр като „автократични“

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

България Преди 2 часа

Стоянов: Предходното правителство си позволи да излъже за учението на НАТО

,

Студена война във футбола: УЕФА демонстрира открит конфликт с ФИФА

Любопитно Преди 3 часа

Президентът на УЕФА Александър Чеферин демонстративно пропусна финала на Световното първенство. Отказът му да присъства е ясен знак за открития конфликт с ФИФА след серия от политически намеси, скандални съдийски решения и скъпи билети

Лионел Меси и Ламин Ямал

Кой е Жоан Монфорт? Фотографът зад емблематичната снимка на Лионел Меси и Ламин Ямал, която обиколи света

Свят Преди 3 часа

Снимките остават неизвестни близо 17 години, докато през 2024 г. бащата на Ямал ги публикува с посланието „Началото на две легенди“

Средствата ще подпомогнат малки и средни предприятия да внедрят изкуствен интелект, облачни решения, автоматизация и други технологии от Индустрия 4.0.

125 млн. евро за дигитализация: колко и какви фирми ще получат пари за изкуствен интелект

Парите ни Преди 3 часа

След увеличението на бюджета подкрепените компании стават 512, като голяма част са извън София

КС отмени част от закона за горивата, приет край „Лукойл“

КС отмени част от закона за горивата, приет край „Лукойл“

Свят Преди 3 часа

Конституционният съд не отменя целия закон

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

България Преди 3 часа

Разследват причиняване на смърт по непредпазливост

<p>Рядък медицински случай вкара жена в спешното след прекалено много щастие</p>

Рядък медицински случай на прекалено много щастие изпрати жена в спешното

Свят Преди 4 часа

Описание на медицински случай разказва необичайната история на 65-годишна жена, която била толкова щастлива след сватбата на дъщеря си, че лекарите помислили, че получава инфаркт

Ужасяваща буря минава през Чили, най-малко 10 загинали

Ужасяваща буря минава през Чили, най-малко 10 загинали

Свят Преди 4 часа

Властите определят бедствието като най-тежкото в региона за последните 40 години

,

"Беше специално": Шакира разкри любимите си моменти от Световното първенство през 2026 г.

Любопитно Преди 4 часа

След като оглави първото в историята шоу на полувремето на финала на Световното първенство, Шакира сподели емоциите си от турнира, възхищението си от Меси и неразривната си връзка с футбола

Решението е постановено от Окръжния съд в Хасково

Бивша полицайка влиза в затвора за опит да пренесе 2 кг кокаин през „Капитан Андреево“

България Преди 5 часа

34-годишната жена призна вината си, а съдът одобри споразумение с прокуратурата

Ламанша

Напрежение в Ламанша: Руски военен кораб откри огън на мили от британския бряг

Свят Преди 5 часа

Провокацията от страна на Кремъл се разглежда като първото военно предизвикателство пред Анди Бърнам и Уес Стрийтинг, новия министър на отбраната

Принц Джордж

13 години подготовка за трона - необичайният път на принц Джордж

Любопитно Преди 5 часа

В навечерието на 13-ия му рожден ден кралски източници разкриват как бъдещият крал е подготвян за служба още преди раждането си