У правляващото мнозинство готви проект на декларация, в която изрично да бъде посочено, че България няма да изпраща български войски в Украйна. Тя ще бъде подложена на гласуване в петък в пленарната зала.

Междувременно в четвъртък депутатите изслушаха министрите на отбраната и на външните работи, които отново увериха, че никой не е искал от страната ни подобно нещо.

Въпросниците са изпратени от САЩ до страните в НАТО, като целта е била да се провери готовността за участие в процеса по мироопазване в Украйна след края на войната.

Изслушването беше по искане на ПГ на "Възраждане".

"Никой не е искал от България, в България не се извършва военно планиране - нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи".

Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в Народното събрание. Той и министърът на външните работи Георг Георгиев учстват в изслушване в парламента относно „въпросник“, изготвен от страна на Съединените американски щати по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна.

Радев: Категорично против съм България да изпраща военни в Украйна

"По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна", заяви още Запрянов.

Министърът уточни, че въпросите не са изпратени към България, а към страните съюзници от НАТО.

"Събитията през последните седмици, включително проведената Мюнхенска конференция по сигурността, демонстрираха новия подход на американската администрация начело с президента Доналд Тръмп", каза още Запрянов.

Министърът призова за сдържаност в оценките относно последните инициативи на американската администрация.

"С встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започна процес на преразпределение на тежестите в рамките на НАТО в посока поемане на по-голям дял от страна на европейските съюзници от Алианса. Това е пътят в дългосрочен аспект да имаме силен и стабилен алианс. Това развитие не е нито ново, нито изненадващо. Още по време на първия си мандат президентът Тръмп настояваше европейските съюзници да започнат да поемат повече отговорност за собствената си отбрана и това вече е факт", каза министърът.

"САЩ предприеха стъпки към консултиране със своите съюзници за техните виждания за постигането на трайно и ефективно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Той ни информира, че задачата му е да проведе разговори с Украйна и европейските държави. По неговите думи това е отделна линия на действие на американската администрация, различна от другия, паралелно протичащ процес на разговори с Русия, воден от държавния секретар Марк Рубио. В някакъв бъдещ етап тези процеси ще се обединят на обща маса за водене на преговори", обясни министър Запрянов.

"За да се извърши военно планиране, трябва да има сключено споразумение на мир, трябва Русия и Украйна да са се съгласили на такова разполагане, трябва да има мандат или на ООН, или на друга организация, трябва да има цел на операцията, трябва да има покана за конкретно участие и принос, да има времеви параметри - нищо такова няма", заяви министърът на отбраната.

САЩ поискаха от европейските си съюзници да кажат от какво биха се нуждаели от Вашингтон, за да участват в споразуменията за сигурност в Украйна и да очертаят как те виждат трайните гаранции, гласи документ, цитиран от Ройтерс.

"Аспектите, които се поставят с питанията, са гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на траен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ, за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, както и принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна като се подчертава "част от бъдеще мирни договореност при условията на траен мир", обясни от своя страна министърът на външните работи Георг Георгиев.

"Това, върху което трябва да фокусираме вниманието си, е българската и на европейските ни съюзници позиция, че преговорният процес за постигане на мир трябва да се основава на принципа: „нищо за Украйна не може да се решава без Украйна“. Украйна трябва решения за условията за мир, като се има предвид, че справедливият и траен такъв е възможен само при зачитане на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната", заяви Георгиев.

По думите му ЕС трябва да присъства на масата на преговорите, когато се обсъжда бъдещето на Украйна.

"От ключово значение е ЕС и НАТО да останат единни в подкрепата си към тази държава и да демонстрират към тази държава своето лидерство. Българската подкрепа за Украйна остава непроменена в параметрите, които седем решения на парламента поставиха като рамка и това ще бъде политиката, която ще следваме, докато Народното събрание не вземе друго решение", каза още Георг Георгиев.

Зафиров: Не е обсъждано изпращането на български военни в Украйна

Пеевски: Подкрепям президента, в Украйна няма да се изпращат български войници

Борисов: Български войници няма да загиват за чужда земя

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 45 минути

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 2 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 4 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 4 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 5 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 5 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 6 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 6 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 7 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 7 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 8 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 8 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 8 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Българин загина в катастрофа в Гърция

Българин загина в катастрофа в Гърция

Свят Преди 8 часа

Задържана е шофьорката на леката кола, участвала в пътното произшествие

Снимката е илюстративна

Уроците на Аржентина: Може ли „Хантата“ да бъде следващата пандемия

Свят Преди 8 часа

Експертите по инфекциозни болести казват, че предаването на хантавирус от човек на човек изисква обмен на големи капчици слюнка, което означава, че само продължителен контакт със заразен човек вероятно би довел до инфекция