"Аз съм бил наборен войник. Трябва ни огромна инвестиция, за да възстановим наборна армия във вида, в който беше. Ако погледнете колко процента от брутния вътрешен продукт са се харчили, докато имахме наборна армия, не виждам как това ще стане в момента", коментира министърът на отбраната Драгомир Заков след коалиционен съвет, на който присъства, предава Dariknews.bg.

"В армията има некомплект. Повишението на заплатите трябва да стане през бюджета. Аз казах, че това е част от анализа, който правим в момента. Най-вероятно специално по отношение на заплатите, е необходимо. Дали това ще може да се случи, не зависи от министъра на отбраната".

ДБ започва консултации за оказване на военна помощ на Украйна

"Не е изключено да предложа увеличение на парите за отбрана", каза министърът на отбраната.

Темите, които са обсъдили на коалиционния съвет са били свързани с коалиционното споразумение.

Столтенберг: Ще защитаваме България, Петков: Благодаря

"Минахме по целия конспект на споразумението, както и през приложение 15, което е за отбрана. Беше важно да се проведе този съвет, защото не е провеждан от 4 месеца. Беше важно за нас като Министерство на отбраната да чуем вижданията на коалиционните партньори и те да чуят нашите. Има ключови въпроси, които още следващите дни трябва да се адресират", отбеляза Заков.

По думите на Заков предоставянето на военна помощ за Украйна не е обсъждано на този съвет.

Заков: Няма как да дадем нещо, което нямаме

"Този въпрос изобщо не е обсъждан в детайли, защото няма необходимост да се обсъжда в този съвет. Целта му е съвсем различна. Това е въпрос, който трябва да бъде обсъден в самата коалиция, това не е целта на този съвет, не беше тема, не беше обсъждано в детайли", обясни Заков.

"Ние знаем какво имаме. Това, което имаме, аз казах няколко пъти, не виждам каква работа би свършило в Украйна. Към момента не сме идентифицирали това ,което бихме могли да предоставим. Няма такава задача в момента. Ние знаем какви са наличностите, знаем и с какво разполагаме. Към момента няма и решение", поясни Заков.

Министърът на отбраната бе помолен да каже позицията си по отношение на предложението на "Демократична България" парламентът да даде мандат на правителството за изпращане на военна помощ.

"В Народното събрание е мястото, където трябва да се проведе тази дискусия. Моята позиция е, че приветствам такава дискусия".

"Нека Народното събрание да проведе тази дискусия, да вземе решение, а аз като министър на отбраната, когато получа мандат, ще направя това, което зависи от нас и това, което е възможно", добави Заков.

Срокът за получаване на изтребителите Ф-16 от САЩ е ясен и не се е променил - началото на 2025 година.

"Няма промяна и няма причина да има промяна в срока на доставката", подчерта Заков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спасителят Веселин Георгиев, има нужда от помощ за лечение

Спасителят Веселин Георгиев, има нужда от помощ за лечение

България Преди 1 час

Вижте как можете да помогнете на младия мъж

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

България Преди 2 часа

В резултат на инцидента, движението по пътя в съответния участък е временно преустановено

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 4 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 4 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 5 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 5 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 5 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 5 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 5 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 5 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 6 часа

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 6 часа

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие

<p>Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп</p>

Часовници от ареста, златни парфюми и Библии: Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Официалните финансови отчети на Доналд Тръмп за 2025 г. разкриват невиждани приходи от 2,2 милиарда долара. От криптовалути до уникални часовници с парчета от костюма му от ареста през 2023 г. – американският президент доказа своята търговска мощ

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

България Преди 7 часа

Агенцията по заетостта отчита натиск от демографските процеси, регионалните различия и промените в икономиката