Заков за военната помощ за Украйна: Няма как да дадем нещо, което нямаме
Източник: БГНЕС

 

Целта е да имаме боеготова и боеспособна армия. Няма как да го постигнем самостоятелно в краткосрочен и средносрочен план, каза министърът на отбраната Драгомир Заков на пресконференцията, на която представи екипа и приоритетите в работата си.

Заков посочи, че проектът за батальонната бойна група се развива - в момента има заявeн принос от САЩ  с ротата „Страйкър“,  от Великобритания и от Албания. Има готовност от Италия за изпращане на сериозен контингент, който вероятно ще бъде в основата на бойната група в бъдеще, каза министърът.

„В основата на групата към момента е българският батальон, с развитието на концепцията водещ елемент вероятно ще стане италианският контингент, но ще продължи да има български военнослужещи. Тази батальонна група ще продължи да бъде свързана с българска бригада, където има български командващ“, каза министърът. „Това, че сме трансферирали на главнокомандващия силите на НАТО оперативния контрол на батальонната група, не означава, че губим командването на съответната структура. Остава връзка с българския началник на отбраната и министър на отбраната. Батальонната група ще еволюира към многонационална“, каза Заков. Той добави, че това е единственият начин да имаме боеготова, боеспособена бойна група.

Министърът на отбраната каза, че сформирането на групата продължава и той очаква в близките един-два месеца да имаме добре комплектована бойна група. 

Целта е да се сформира една боеготова група, която да даде сигурност на територията на България при необходимост, говорим изцяло за отбранителни, възпиращи функции, посочи министърът. Целта не е тази бойна група да отива някъде, да се бие срещу някого, каза Заков. Той припомни, че целта е да бъдат попълнени способности, за които към момента имаме критичен недостиг.

В ситуация, в която самите български въоръжени сили се нуждаят от оборудване, е много трудно Министерството на отбраната да отдели средства да подпомогне когото и да било, каза  министър Заков в отговор на въпрос за предоставяне на военно-техническа помощ на Украйна. Вчера шестима бивши военни министри в декларация отправиха призив за това. 

За никого не е тайна, че българските въоръжени сили изпитват остър недостиг на боеприпаси и защитно оборудване, каза Заков.  Няма как да дадем нещо, което нямаме, коментира още министърът. Той отбеляза, че това са проблеми, трупани във времето, очевидно не са взимани правилни решения в миналото, за да се стигне до този критичен недостиг днес. 

В момента, за да изпратим помощ, трябва да лишим българските въоръжени сили от някакъв тип оборудване. В ситуацията в момента, това няма как да стане, посочи Заков.

Министърът на отбраната заяви още, че помощ може да бъде давана във всякакъв вид – тя може да бъде хуманитарна, военна, логистична, информационна, финансова.

Нямам притеснения, не се притеснявам от това, с което България подпомага Украйна, каза Заков.

Министър Заков призова още да не се създава хипотезата, че ако България не изпраща оръжие, значи подкрепя Путин. По думите му това е също толкова вредна теза, колкото и тезата, че ако имахме някакво оръжие и бихме могли да го изпратим, това щяло да ни вкара във война. Двете тези не ги приемам, трябва да избягваме подобни крайности, каза министър Заков.

Заков за оръжия за Украйна: Нека да бъдем по-умерени

Заков пред военния министър на САЩ: Исторически момент

Заков: Положението във ВВС е критично

 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 17 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 35 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 час

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 1 час

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 2 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност