Т ри дни преди местния вот, ще се проведе друг важен избор – този на главен прокурор на България. Пленумът на Висшия съдебен съвет ще заседава в четвъртък с единствена точка в дневния ред - изслушване на кандидата и избор на главен прокурор. Единственият номиниран е настоящият заместник-главен прокурор Иван Гешев, предаде агенция БГНЕС.

Главният прокурор е един от т. нар. тримата големи в съдебната система. Освен него такива са и председателите на Върховният касационен съд (ВКС) и Върховният административен съд (ВАС). Те се назначават и освобождават от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.

Иван Гешев: Нямам асансьор, който да ми стига до хола

Засега президентът не е дал категоричен коментар дали ще наложи вето, ако бъде избран Иван Гешев за главен прокурор.

„Конституцията ясно показва кога и как се произнася президентът“, каза Румен Радев преди около месец. През май тази година държавният глава проведе поредица от срещи с представители на съдебната и изпълнителната власт и на обществени организации във връзка с критериите за избор и правомощията на следващия главен прокурор.

Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Тримата големи са по право негови членове. Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да приеме решението за избор на кандидат с мнозинство не по-малко от седемнадесет гласа с явно гласуване и незабавно го изпраща на президента. Иван Гешев бе първата и остана единствена номинация. Всички 11 членове на Прокурорската колегия на ВСС се обединиха около неговата кандидатура. Според Прокурорската колегия Гешев изцяло отговаря на законовите критерии, притежава необходимия опит и морални качества да заеме поста. Сред аргументите е и фактът, че Иван Гешев е бил административен ръководител на Специализираната прокуратура за период, в който тя е отчела добри резултати в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Прокурорската колегия не вижда никакви негативи в акциите на прокуратура, които някои експерти определят като твърде шумни.

На следващия ден след номинацията Гешев заяви, че номининацията от всичките 11 члена означава огромно доверие към него и няма право да излъже това доверие. „Срещу това доверие стои отговорност, а аз не съм човек, който бяга от битки и отговорност. Залогът тук е много голям - оцеляването на всякакви олигарси, мутри, срещу които ние водим дела”, каза тогава той.

Цацаров за избора на Гешев: Не се случва нищо необичайно

След номинирането му бяха изпратени много писма в негова подкрепа.

ВСС изчисли, че в 73 от становищата и позициите е заявена подкрепа за кандидатурата на Иван Гешев и/или е отправен призив за провеждане на процедурата в съответствие със закона и без поддаване на опити за вмешателство. В 12 становища е изразено несъгласие с издигнатата кандидатура или се съдържа искане за прекратяване на изборната процедура.

Настоящият главен прокурор Сотир Цацаров подкрепи кандидатурата на своя заместник: „Казвам ясно, че господин Гешев има моята подкрепа. Ще дам своя глас в подкрепа на господин Гешев, ще дам този глас и ако се налага, ще гласувам и втори път за господин Гешев. Казано по друг начин, аз считам, че това е добър избор за българската прокуратура“

Премиерът Бойко Борисов също коментира избора на нов главен прокурор. Той заяви, че работи добре с Иван Гешев по отношение на борбата с корупцията. Според Борисов прокурорите трябва да бъдат оставени да направят своя избор.

Малко след номинирането на Иван Гешев започнаха протести.

Още на 25 юли два протеста се събраха пред сградата на Висшия съдебен съвет. Единият беше в подкрепа на номинацията на заместник-главния прокурор, а другият, организиран от „Демократична България” – против. Пред протестиращите тогава бившият правосъден министър Христо Иванов настоя да бъде оттеглена кандидатурата на Гешев, защото тя не отговаря на обществения интерес.

В деня преди заседанието на пленума главният прокурор Сотир Цацаров каза, че очаква напрежение да съпътства избора на Иван Гешев за главен прокурор на България. „Това е изкуствено създадено напрежение”, смята той. „Напрежението и протестът е опит за политически натиск. На първите протести, когато беше открита процедурата за избор на главен прокурор, един политически лидер каза в прав текст, че това е политически натиск. Той се казва Христо Иванов“, заяви Цацаров.

Мандатът на сегашният главен прокурор изтича на 10 януари 2020 г.

По искане на Цацаров: НАП проверява 38 политици и магистрати

Кой е Иван Гешев?

Иван Стоименов Гешев има над 23 години юридически стаж в Прокуратурата на Република България, се казва в информация от ВСС. Професионалната му кариера в съдебната система започва на 01.02.1995 г. като помощник – следовател в Столична следствена служба, а от 21.05.1996 г. е следовател в Столична следствена служба. В периода от 17.04.2006 г. до 11.05.2012 г. е прокурор в Софийска районна прокуратура, като от 01.06.2009 г. е командирован в Софийска градска прокуратура. След проведен конкурс, с решение на ВСС Иван Гешев е повишен в длъжност „прокурор“ в Софийска градска прокуратура.

Със заповед на изпълняващия функциите апелативен прокурор на Апелативна прокуратура – София от 16.10.2013 г. е командирован в Окръжна прокуратура – Перник, за срок от три месеца. Със заповед на главния прокурор от 09.06.2016 г. е командирован в Специализирана прокуратура. В периода от 19.07.2016 г. до 16.07.2018 г. е административен ръководител на Специализираната прокуратура. С решение на Прокурорската колегия 2018 г. е назначен на длъжност „заместник на главния прокурор“ при Върховна касационна прокуратура.

За работата си в периода 2015 г. – 2017 г., със заповеди на главния прокурор, Иван Гешев три пъти е поощряван с отличие „служебна благодарност“ за отлично изпълнение на служебните му задължения, както и за проявен висок професионализъм. Притежава сертификат, връчен от екипа на фокусна точка „SOYA“ – Европол, за специално признание на заслугите и професионализма му в работата по операция за разбиване на нелегална печатница за производство на фалшиви банкноти, както и документ от Американските секретни служби, отдел „Вътрешна сигурност“, в знак на признателност за неговите изключителни усилия в разследването и предотвратяването на фалшифицирана американска валута.

През 2017 г. е удостоен с грамота „Джовани Фалконе“ за реален принос в ограничаване разпространението и употребата на наркотици, проституция, детска порнография, корупцията, тероризма и изразена подкрепа на каузи в полза на обществото, за формиране на хуманни модели на поведение у подрастващото поколение. През 2019 г. е награден с грамота и плакет „Джовани Фалконе“ от десетото юбилейно издание на конкурса „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“ на Посолството на Република Италия и Община Благоевград.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 21 минути

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Рекордна избирателна активност в Унгария

Рекордна избирателна активност в Унгария

Свят Преди 2 часа

Кметът на Будапеща Гергей Карачони заяви, че очаква историческо поражение за ФИДЕС

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 5 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 6 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 7 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 7 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 8 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 8 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 8 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 9 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 9 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 10 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 10 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 10 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 11 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни