С 50 гласа „за“, седем – „против“ и 122 „въздържал се“ парламентът отхвърли на първо четене промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се ограничава част от правомощията на главния прокурор. Проектът е внесен от  ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН).

Жалки сте от „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и БСП, каза след прегласуването Тошко Йорданов, един от вносителите на текстовете.

Целта на предлаганите промени е продължаване на реформата в системата на прокурорските органи чрез ограничаване на част от правомощията на главния прокурор, както и създаване на възможност за реално участие на прокурорите и следователите в организацията на дейността на съответните прокуратури и Националната следствена служба (НСлС), е записано в мотивите. Предвиждаше се главният прокурор да има двама заместници - за Върховната касационна прокуратура и за Върховната административна прокуратура, като ясно се дефинират правомощията, които той може да им възлага

С други текстове отпадаше възможността главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят всички прокурорски актове, освен ако те не са били предмет на съдебен контрол.

НС отхвърли предложените от „Възраждане“ промени в Закона за референдумите

В проекта е заложено още да се формират общи събрания във всички прокуратури и в Националната следствена служба, като въвеждането на общи събрания на прокурорите ще бъде важна стъпка за „отваряне“ на институцията и за силно ограничаване на централизма в нейното ръководство. 

Вносителите предлагаха и пълна отмяна на възможността за командироване в системата на прокуратурата. Според тях командироването е способ за заобикаляне на конкурсното начало чрез преки решения на административните ръководители и на самия главен прокурор. Предвиждаше се в 14-дневен срок от влизане на закона в сила да се прекратят всички действащи командировки на прокурори и следователи.

По време на дискусията Надежда Йорданова от ПП-ДБ отбеляза, че законопроектът предлага разрешение по два важни въпроса за съдебната система – от една страна, как се управлява прокуратурата ефективно и обективно, и от друга – командироването. Тя се съгласи, че в момента командироването може да се използва, както за саморазправа с неудобни прокурори, така и за заобикаляне на конкурсното начало. Но, смята Йорданова, и двата въпроса имат нужда от по-комплексен подход.

Ние сме внесли предложения за промени в Конституцията, които засягат управлението на съдебната система и правомощията на главния прокурор, изтъкна бившият правосъден министър в кабинета „Петков“. По думите на Йорданова въпросите трябва да бъдат уредени по систематичен начин, а не на парче. Да седнем и заедно да си свършим работата, очаквам ИТН да изрази идеите си чрез подкрепа на съответните изменения в Конституцията, посочи Йорданова.

ИТН се регистрира в ЦИК за местните избори

Къде в Конституцията ще вкарате командировките, репликира я Тошко Йорданов. От тази "сглобка" постоянно вкарвате неща на парче, свиквате извънредни заседания, определяте максимално скъси срокове, каза Йорданов. И, обръщайки се към ПП-ДБ, добави  - може да се криете зад каквото искате всички, но днес ще стане брутално ясно, че ЗСВ ви е само дъвка. 

Командироването е свързано с начина, по който се определя управлението на прокуратурата и съдилищата, това е въпрос на Конституцията и трябва да бъде уреден в основния закон, отговори му Надежда Йорданова. Колкото до правомощията на главния прокурор - има конституционни пречки, които трябва да бъдат премахнати, добави тя.

Радомир Чолаков, председател на Комисията по конституционни въпроси, изтъкна, че в момента тече процедура по изменение на основния закон на страната,  в същото време в Министерството на правосъдието са започнали да мислят по изцяло нов Закон за съдебната власт. Имаме нагласа в конституционната комисия едновременно да гледаме промените в Конституцията и в ЗСВ, за да има синхрон, съобщи той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Смартфон за хора, които не обичат компромисите

Смартфон за хора, които не обичат компромисите

Технологии Преди 21 минути

От батерията до камерата – всичко е създадено за динамично ежедневие

Легендарната Бони Тайлър е в кома след спешна операция

Легендарната Бони Тайлър е в кома след спешна операция

Свят Преди 38 минути

От екипа ѝ обещаха да публикуват „допълнително изявление, когато това стане възможно“

<p>Актьор от &bdquo;Междузвездни войни&ldquo;&nbsp;&bdquo;погреба&ldquo; Тръмп</p>

Актьорът от „Междузвездни войни“ Марк Хамил „погреба“ Тръмп: Белият дом го нарече „болен индивид“

Любопитно Преди 59 минути

Генерирано от изкуствен интелект изображение на Доналд Тръмп в плитък гроб взриви политическото пространство в САЩ

Турция изненада света с първата си междуконтинентална ракета „Йълдъръмхан“, какво знаем за нея

Турция изненада света с първата си междуконтинентална ракета „Йълдъръмхан“, какво знаем за нея

Свят Преди 1 час

Турция все още не е започнала серийното производство на ракетата

Костадин Костадинов: За последните 9 години Радев е най-информираният човек в държавата

Костадин Костадинов: За последните 9 години Радев е най-информираният човек в държавата

България Преди 1 час

От парламентарната трубуана той припомни предложението на Румен Радев за референдума за еврото

Тежка катастрофа край Карнобат: 16-годишен е с опасност за живота, шофьорът - с положителен тест за амфетамин

Тежка катастрофа край Карнобат: 16-годишен е с опасност за живота, шофьорът - с положителен тест за амфетамин

България Преди 1 час

Инцидентът е станал малко след 1:00 ч. през нощта в района на югозападния обход на автомагистрала „Тракия“

,

Мистерия в Косово: Един от най-големите самолети в света кацна в Прищина при пълна секретност

Свят Преди 1 час

Грамадният самолет, който е дълъг близо 70 метра, има размах на крилете 73 метра и товароносимост до 150 тона, е забелязан да каца на летище „Адем Яшари“ в сряда по обяд от фотографи и любители на авиацията

Снимката е илюстративна

„Бях много разстроен“: Шокиращото оправдание на хирург, убил пациент, след като изрязал черния дроб вместо далака

Свят Преди 1 час

Лекарят от Флорида, който уби мъж на операционната маса и се опита да скрие грешката, направи скандални признания под клетва. Разберете какво го грози в съда

В забранената зона около АЕЦ "Чернобил" бушува огромен пожар

В забранената зона около АЕЦ "Чернобил" бушува огромен пожар

Свят Преди 1 час

Огънят се разпространява поради сухото време

Указът за възлагане на мандат на Румен Радев е обнародван в "Държавен вестник"

Указът за възлагане на мандат на Румен Радев е обнародван в "Държавен вестник"

България Преди 2 часа

В четвъртък президентът Илияна Йотова му връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство, той го върна изпълнен

Мъж застреля жена си и дъщеря си в Линц, след което се самоуби

Мъж застреля жена си и дъщеря си в Линц, след което се самоуби

Свят Преди 3 часа

Разпоредена е аутопсия на жертвите, а мотивът за престъплението все още не е изяснен

,

Най-щастливите градове през 2026 г.: Където хората наистина живеят без ежедневен стрес

Любопитно Преди 3 часа

Класацията от 2026 г. показва къде щастието се измерва не с пари, а с ежедневен комфорт