В Европа българките и румънките боледуват и умират най-много от рак на шийката на матката според здравните анализи на европейските институции. Данните не са от Българския раков регистър, защото от 6 години той не функционира.

От цяла Европа само в България и в Словакия няма Държавен раков план, а според онколозите - скрининговите ни и профилактични програми на практика не работят.

Уникално - спасиха майка болна от рак и бебето ѝ

Програмата "Спри и се прегледай", платена с европейски пари, трябваше през 2013 година да тества безплатно четвърт милион българки за рак на шийката на матката, разказва в репортажа си NOVA.

"Ракът на маточната шийка е едно от най-често срещаните злокачествени заболявания при жените в България. Годишно имаме около 1000-1100 нови случаи. Между 300 и 400 са смъртните случаи. Няма спад на онкологичните заболявания”, коментира доц. д-р Здравка Валерианова, ръководител националния раков регистър.

Антония Пулева случайно открила, че има рак на шийката на матката, а това променило живота на цялото й семейство.

"В първия момент просто обвиних Господ. Но в същото време имах някаква надежда”, сподели тя.

В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ И ДРУГИ ИЗВЕСТНИ ЛИЧНОСТИ, КОИТО СЕ БОРЯТ С РАКА

В Скандинавските държави и Австралия почти всички млади мъже и жени са ваксинирани, а тестовете са безплатни и задължителни. Там отчитат под 5% заболели от рак на шийката на матката.

"Трябва да се знае, че всеки може да се разболее от рак”, коментира проф. д-р Златко Кълвачев от МБАЛ "Надежда".

Сега здравната ни система разчита, че всеки сам ще отиде да се изследва, а преди години участъковите лекари са се грижели за това всяка жена задължително да преминава през тест за човешки папилома вирус, спомня си един от водещите онкохирурзи. Увеличава се броят на жените с това заболяване, казва и д-р Любомир Еленчев от МБАЛ "Надежда".

Жена с последен стадий рак, излекувана по нов метод: Ударих джакпота

От 2016 до 2018 г. близо 100 жени повече са лекувани за рак на матката но касата няма информация за починалите пациенти.

За жените над 30 години е предвиден безплатен преглед, а ако цитонамазката е нормална – отново след 3 години. Иначе личният лекар може да тества безплатно и по-млади жени, но ако те са вече с повече от 3 износени бременности, имат първо раждане на 17, фамилна анамнеза или при преглед покажат отклонение в цитонамазката.

Здравното министерство отчита, че през 2018 г. са тествани над 1 148 неосигурени жени на възраст 40-50 години, от които с диагнози са били само 72 жени.  

За 2018 година са отделени един милион и двеста хиляди лева, от които 1 000 000 лв. за ваксини, а за 2019 г. са още повече - 1 270 000 лв. Ваксинирани са близо 8000 момичета, които през 2019 са по-малко. А ежегодно от бюджета на Министерство на здравеопазването се отделят 125 000 лв. за скрининг на три вида онкологични заболявания (рак на млечна жлеза, рак на шийката на матката, рак на дебелото и правото черво), но само на неосигурени лица. 

А за бъдещето на раковия регистър, който трябва да отчита всички заболели в София и страната, Министерството обещава да бъдат разработени и внедрени минимум 35 електронни регистри, сред които е и Националният раков регистър. Това ще се случи съобразно Пътната карта за изпълнение на Стратегия за развитие на електронното управление в Република България за периода 2016-2020.

Вече е обявена открита процедура за избор на изпълнител.

Одобриха ново "революционно" лекарство срещу рак в Европа

Междувременно Международната агенция за проучване на рака прогнозира, че всеки пети мъж и всяка шеста жена в света ще се разболеят от рак през живота си, а близо половината от тях ще умрат от заболяването си, въпреки напредъка на световната медицина.

Реалната цифра на новозаболелите в България е 35 хиляди души като най-много заболяват от рак на простатата, дебело черво, бели дробове.

Но ако заболяването се открие навреме, има шанс поне половината от тези хора да продължат да живеят и да работят както досега. 

Българин в екипа на лауреата за принос за лечение на рак

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 4 часа

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 6 часа

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 9 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Свят Преди 10 часа

Той отхвърли твърденията, че някой подготвя насилствени действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 10 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 12 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 13 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 13 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 14 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 14 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 14 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 15 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 15 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 15 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 16 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово