М инистърът по европейските и международните въпроси на Австрия Александер Шаленберг е на официално посещение в България. Той проведе срещи с президента Румен Радев и с министъра на външните работи Теодора Генчовска.

На срещата с външния ни министър са обсъдени възможностите

за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на туризма, образованието и културата. Това съобщиха от пресцентъра на МВнР, цитирани от БТА.

"Австрия е дългогодишен приятел на България.

Тя е един от най-важните ни търговско-икономически партньори и е сред най-големите чуждестранни инвеститори у нас. Нашите дипломатически отношения датират повече от 140 години", заяви министър Генчовска. Тя посочи, че двете страни ще работят за разширяване на обмена в сферата на туризма, образованието и културата. 

По време на разговорите в Министерството на външните работи Теодора Генчовска и Александер Шаленберг обсъдиха войната в Украйна,

европейската интеграция на страните от Западните Балкани, както и въпроси, свързани с енергийната сигурност.

"Войната в Украйна създаде нова геостратегическа реалност и постави нашата обща сигурност пред безпрецедентни предизвикателства“, заяви българският външен министър. Тя посочи, че страната ни твърдо подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна и категорично осъжда руската военна агресия.

Генчовска подчерта пред министър Шаленберг неизменната подкрепа на България за европейския път на страните от Западните Балкани.

„Разбира се, напредъкът по пътя към членството неизменно е свързан с принципа на собствени заслуги. През последните месеци България положи значителни усилия за насърчаване на позитивния климат в двустранните отношения с Република Северна Македония, включително чрез иницииране на формати за засилено развитие на секторните политики. Ще продължим работата по изграждане на истински добросъседски отношения с Република Северна Македония. Същите са възможни обаче единствено с общи усилия“, заяви министър Генчовска. Тя обърна внимание, че

страната ни очаква от Скопие конкретни действия и гаранции за трайното и необратимо изпълнение на договора от 2017 г.,

както и за гарантиране правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание.

Александер Шаленберг заяви, че, ако зависи от него, преговорите с Албания и Северна Македония би трябвало да започнат още през юни.

„Разбира се, ние осъзнаваме, че има много чувствителни точки и въпроси в двустранните отношения, които трябва да бъдат изяснени“, каза той. Министър Шаленберг високо оценява усилията, които полага българската страна и акцентира върху политическата воля, която трябва да срещне подкрепа и от двете страни, се посочва в съобщението. 

Източник: Пресцентър, Президенство

А на среща на "Дондуков" 2 президентът Радев и Шаленберг обсъдиха теми от дневния ред на двустранните отношения,

енергийната криза в Европа, както и икономическите и социалните последици от войната в Украйна. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

Обща беше позицията, че кризата в енергетиката и икономиката изисква солидарност и общ подход от страните членки на ЕС,

което да доведе до устойчиви решения. В България тези кризи вече имат и тежки социални измерения, се посочва в съобщението.

Необходимостта от повишаването на енергийната сигурност и осигуряването на електроенергия на достъпна цена също беше сред темите на срещата. В рамките на разговора бе обсъдена и европейската перспектива на Западните Балкани. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Властелинът на Еверест: Непалски водач изкачи най-високия връх на планетата за рекорден 32-ри път

Властелинът на Еверест: Непалски водач изкачи най-високия връх на планетата за рекорден 32-ри път

Любопитно Преди 19 минути

Ками Рита е достигнал върха (8848 метра) по традиционния Югоизточен гребен, водещ международна група от алпинисти

Връчиха театралните награди "Аскеер"

Връчиха театралните награди "Аскеер"

Любопитно Преди 9 часа

Традиционно, церемонията се провежда под почетния патронаж на министъра на културата и министъра на отбраната

„Замина ми половината живот“: Огромни щети след наводнението в Севлиево

„Замина ми половината живот“: Огромни щети след наводнението в Севлиево

Свят Преди 10 часа

Засега единственото възможно обезщетение ще бъде по около 1200 евро на домакинство

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Свят Преди 10 часа

Визитата на Вучич в Китай се осъществява по покана на китайския президент Си Цзинпин

<p>Йотова: Буквите имат особено значение за нас, 24 май не е носталгия, а бъдеще</p>

Президентът Илияна Йотова: Буквите имат особено значение за нас, 24 май не е носталгия, а бъдеще

Свят Преди 11 часа

Приемът започна с изпълнение на химна на Република България и „Върви, народе възродени“ в изпълнение на Детския хор на Българското национално радио

<p>Трима непълнолетни затворници раниха надзиратели в Германия</p>

Опит за бягство в затвор край Хамбург бе осуетен след нападение

Свят Преди 11 часа

Нападението се е случило на Ханьоферзанд, остров в река Елба, западно от центъра на града

Почина майката на Софи Маринова

Почина майката на Софи Маринова

България Преди 11 часа

Певицата е отменила планираните си участия през следващите дни, за да се посвети на семейството и погребението

<p>Китай стартира ключова космическа мисия</p>

Китайска космическа станция „Тянгун“ приема нов екипаж от „Шънчжоу-23“

Любопитно Преди 12 часа

Подготвя се първият едногодишен орбитален престой на тайконавт

<p>Тръмп сложи край на 60-годишната практика за издаване на зелени карти</p>

САЩ: Кандидатите за зелена карта ще подават документи от родината си

Свят Преди 12 часа

Промяната, критикувана от правозащитни организации, е поредната значима стъпка на администрацията на президента Доналд Тръмп в областта на имиграционната политика

<p>Какво знаем за руската атака с &bdquo;Орешник&ldquo; срещу Украйна (ОБЗОР)</p>

Какво знаем за руската атака с „Орешник“ срещу Украйна

Свят Преди 12 часа

Украинските власти съобщават за десетки ракети и стотици дронове

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Свят Преди 13 часа

Италианският премиер призова за продължаваща подкрепа и усилия за справедлив мир.

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Свят Преди 13 часа

Белият дом настоява за внимателен подход в преговорите с Техеран

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Свят Преди 14 часа

Демонстрантите заявиха, че няма да спрат, докато „режимът не бъде премахнат“

Теч на опасен химикал в Калифорния заплашва с мощна експлозия

Теч на опасен химикал в Калифорния заплашва с мощна експлозия

Свят Преди 14 часа

Температурата в резервоара с токсични вещества продължава да се покачва

<p>Мощен взрив удари пътнически влак&nbsp;в Пакистан</p>

Взрив в Пакистан - пътнически влак дерайлира след атака в Квета

Свят Преди 15 часа

Властите разследват причините за експлозията в провинция Белуджистан

<p>Сделката между Вашингтон и Техеран може да отвори Ормузкия проток</p>

„Аксиос“: САЩ и Иран са близо до споразумение за 60-дневно примирие

Свят Преди 15 часа

Споразумението предвижда премахване на блокадата на иранските пристанища и размразяване на активи.