К итайският министър на отбраната Дун Цзюн се срещна днес в Сингапур с американския си колега Лойд Остин, съобщи Ройтерс.

Преговорите между двамата се проведоха в кулоарите на тридневния форум "Диалог Шангри-Ла". Това е първата им среща от 2022 г.

Основни теми бяха спорни въпроси като Тайван и Южнокитайско море, наред с други неща, съобщиха говорители и на двете страни, цитирани от ДПА.

"Министърът (на отбраната на САЩ) изрази безпокойството си по отношение на дейността на китайската армия около Тайванския проток и заяви, че Китай не бива да използва смяната на властта в Тайван, част от нормалния демократичен процес, като претекст за насилствени мерки", каза говорителят на Пентагона генерал Патрик Райдър в изявление след продължилата повече от час среща. 

Дун от своя страна предупредил Остин, че САЩ не бива да се намесват в китайско-тайванския въпрос, заяви пред репортери говорителят на китайското министерство на отбраната Ву Циен. Подходът на САЩ спрямо Тайван нарушава ангажиментите, поети от САЩ, и изпраща грешен сигнал до "сепаратистките сили" в Тайван, каза Ву, като цитира думите на министър Дун Цзюн.

Въпреки това и двете страни са подчертали важното значение на това да се запазят отворени връзките между двете армии, заяви анонимен представител на американската отбранителна индустрия. Той добави, че срещата е направила "важна крачка" към отварянето на линиите на комуникация, както и че Остин е бил "твърд, но професионален". Той говори още за развитието на Китай в ядрената, космическата и кибернетичната област.

Двете страни обсъдиха също ситуацията в Южнокитайско море и конфликтите в Украйна и Газа.

В рамките на тридневната конференция в югоизточния азиатски икономически център, който започна днес, стотици министри, военни служители и експерти от целия свят планират да обсъдят проблемите и заплахите, пред които е изправен светът в момента, като например изкуствен интелект и киберзащита.

По времето на предшественика на Дун - Ли Шанфу, между отбранителните власти на двете страни цареше радиомълчание, тъй като Вашингтон беше наложил санкции на Ли във връзка с войната на Русия в Украйна, отбелязва Ройтерс. Ли не е забелязван на публично място от края на август, след което той бе уволнен, без да бъдат посочени причини.

След срещата между китайския президент Си Цзинпин и американския му колега Джо Байдън в Сан Франциско през ноември въоръжените сили на двете страни възобновиха контактите си. 

Китайските военни сателити наблюдават всяка стъпка на САЩ

На форума "Диалог Шангри-Ла" филипинският президент ще произнесе реч, която се очаква да бъде насочена към претенциите, предявявани от различни страни за Южнокитайско море.

"Китай смята, че стратегическата военна комуникация на високо равнище със САЩ помага за стабилизиране на отношенията между военните от двете страни и Пекин е отворен за това", заяви говорителят на китайското министерство на отбраната Ву Циен.

Очаква се Лойд Остин да произнесе реч на форума утре, а Дун Цзюн - вдругиден.

По-късно днес президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши се очаква да обсъди правната и геополитическата позиция на Филипините по отношение на Южнокитайско море и да отбележи значението на морския маршрут за световната търговия.

Китай претендира за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море, включително частите, за които претендират Филипините, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам, въпреки решението от 2016 г. на базирания в Хага Постоянен арбитражен съд, който установи, че претенциите на Пекин нямат правно основание.

Икономически "ядрен вариант": Готви ли се за война Китай?

Министърът на отбраната на Тайван Уелингтън Ко заяви пред репортери в Тайпе, че напрежението около демократично управлявания остров, за който Китай претендира, ще намалее, ако военните учения на Пекин бъдат прекратени.

"Ако Китай спре своите провокации и сплашвания, тогава мирът и стабилността може да бъдат запазени", каза той.

Според доклад на базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания, публикуван днес, през последните години в региона се наблюдава рязко увеличение на броя на подобни учения.

"Диалог Шангри-Ла", който се провежда за 21-ви път, се организира всяка година в Сингапур и събира военни и политически лидери, за да обсъдят въпроси в областта на сигурността. Той приключва на 2 юни.

Двамата министри влязоха в спор относно Тайван по време на първата си среща лице в лице от две години. Филипинският президент Фердинанд Маркос-младши разкритикува "противозаконните действия с употреба на принуда" в Южнокитайско море, очевидно отправяйки критика срещу Пекин, предаде Ройтерс.

Това се случи на "Диалога Шангри-Ла" в Сингапур – най-големият форум в сферата на отбраната в Азия и на фона на съобщения, че украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне, за да вземе участие в срещата утре.

Очаква се Зеленски да се опита да осигури подкрепа за украинската мирна конференция, домакин на която ще бъде Швейцария в средата на юни. Русия не е поканена и Китай потвърди че няма да присъства.

Зеленски призова президента на САЩ Джо Байдън да участва в срещата, но Вашингтон не е потвърдил кой ще бъде неговият представител, посочва Ройтерс.

* Вижте и това видео от архива ни: САЩ: Китай помага на Русия да води войната в Украйна

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Путин проведе разговор с&nbsp;Ким Чен-ун</p>

Путин информира Ким за срещата си с Тръмп в Аляска

Свят Преди 7 часа

Двамата са изразили увереност в по-нататъшното развитие на приятелството и добросъседството между Москва и Пхенян

<p>Стана ясно в кой град в Аляска ще се проведе срещата между Путин и Тръмп</p>

Белият дом: Срещата между Путин и Тръмп ще бъде в Анкоридж

Свят Преди 8 часа

Тръмп ще участва във виртуални разговори за Украйна утре преди срещата си с Путин

<p>Зеленски: Имитиращият, а не истински мир няма да продължи дълго</p>

Зеленски: Тръмп и Путин не могат да взимат решения без участието на Киев

Свят Преди 10 часа

Зеленски изрази увереност, че в крайна сметка ще се стигне до тристранна среща между Тръмп, Путин и него

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 10 часа

Разследването срещу нея е едно от трите специални прокурорски разследвания, започнати от новото либерално правителство в Сеул

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

Свят Преди 10 часа

По думите на Балицки няма заплаха за централата и населението на Енергодар

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Свят Преди 10 часа

Укринформ съобщи още, че руските сили са засилили натиска си и в района на Купянск и Новопавловка

<p>Русия иска да отвори генерално консулство във Варна?</p>

МВнР разкри постъпило ли е искане от Русия за откриване на генерално консулство във Варна

България Преди 11 часа

Към настоящия момент генералното консулството на Русия във Варна не разполага със сграда за осъществяване на дейността си

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Свят Преди 11 часа

Черногорската армия провежда разследване, за да установи причината и обстоятелствата около инцидента

<p>🌡️Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите удариха 53&deg;C</p>

Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите на места удариха 53°C

Свят Преди 12 часа

Забраната за работа на открито е в сила във всички райони с оранжев код в Кипър

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Свят Преди 12 часа

С огъня се борят само хеликоптери

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

България Преди 12 часа

Майката била свидетел на насилието

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Свят Преди 12 часа

В комуникацията си с кулата пилотът е обяснил, че има проблем с предната ходова част на апарата

Ердоган разговаря със Зеленски

Ердоган разговаря със Зеленски

Свят Преди 12 часа

Ердоган е заявил, че оценява напредъка по преговорите между Украйна и Русия

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

България Преди 12 часа

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев

Моника Селеш

Тенис легендата Моника Селеш страда от рядка болест

Свят Преди 12 часа

51-годишната звезда на тениса разкри, че е била диагностицирана с рядко автоимунно заболяване

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

Любопитно Преди 12 часа

От таен гроб и мистериозна смърт до огромен харем и милиони потомци – животът на Великия хан е пълен с легенди и невероятни истории