"Насилие е употребено от полицаите, те не са надхвърляли малко своите правомощия, а поведението им граничи с престъпление". “

Това каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков по време на изслушването в парламента за полицейското насилие по време на протеста на 10 юли 2020 г.

"Уважаеми пострадали от полицейско насилие млади хора, много трудни въпроси са ми поставили от парламента днес. Искам предварително да подчертая, че не трябва да поставяме знак на равенство между десетината полицаи, които ние днес ще говорим и по-голямата част от бъгарските полицаи съвестно вършат своята работа. Цялото общество разчитаме на тях да има ред, да има сигурност, за всички нас", започна своето изложение Бойко Рашков.

Адвокат Марковски: Полицаите нанасят побой върху младежи

Според него не трябва да оставаме безразлични тогава, когато се натъкнем на нещо подобно и което ни отблъсква, отвращава ни.

"Оказва се, че никой не е взел, каквито и да е мерки или ако е взел някакви, то те са просто, за да се каже: "Ние взехме отношение". На фона на онова, което виждахме всички ние и лятото, и сега в края на миналата седмица. По отношение на 10 юли за действията, които вече познаваме, в СДВР са извършени три проверки. Забележете - службата, която и чиито служители наблюдаваме в нещо като филм на ужасите сама проверява действията на своите служители. Тя се самопроверява, както преди месец и половина стана ясно във връзка с подслушванията миналата година, че Прокуратурата на Република България се самопроверява. Няма кой да я провери и тя може да изнесе пред нас, каквото си иска. Така е станало и с тези три проверки, които са предприети в СДВР", каза Бойко Рашков.

Извънредно заседание заради кадрите с полицейско насилие

Според него не е случайно, че протестиращите са били влачени зад колоните на Министерски съвет.

"На мен ми идва в ума да ви кажа - има една модерна дума, която се използва в България - задкулисие. А тук какво да кажем - задколоние. Там са разчитали, че дори и камерата да работи, няма кой да подаде тази информация. Тази кемара е заснела още в същия ден какво се случва зад колоната. Този запис е съхраняван в НСО и на 17 юли, т.е. точно една седмица след инцидента, той е изискан от СДВР и е получен, т.е. всичко е било известно още тогава. Напоследък четох, че някой бил крил тези материали. Някой. Едва ли не се намеква, че такива като мен са крили тези материали една година. Ваш колега направи изявление тези дни, нека не му споменавам името. Този запис е бил в МВР, в едно негово поделение и трябва, който е бил министър, да каже крит ли е записът или не е крит?", посочи Бойко Рашков.

Евродепутати ще разследват полицейското насилие срещу протестиращите

"Някой се опитва да доказва, че са надхвърляли малко своите правомощия. Не са малко надхвърляли. Поведението им граничи с престъпление. Такова нечовешко отношение към едни млади хора възмущава всички и искам да поздравя председателя на българския парламент сега, че реагира и емоционално, и политически, и държавнически да се разгледа този случай, тъй като подобни случаи досега у нас не е имало", подчерта Бойко Рашков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Войната в Близкия изток разтърси доставките на петрол и газ

Войната в Близкия изток разтърси доставките на петрол и газ

Свят Преди 11 минути

В момента добивът на петрол в Ирак е съкратен наполовина и възлиза на около 1,5 млн. барела на ден

Почитаме паметта на светец, пример за вяра и смирение! Имен ден имат...

Почитаме паметта на светец, пример за вяра и смирение! Имен ден имат...

Любопитно Преди 11 минути

Имен ден празнуват днес Герасим, Гера, Герчо, Геро, Гюро

<p>НС изслушва министър&nbsp;Христанов за негови назначения</p>

НС изслушва служебния министър на земеделието Иван Христанов за негови назначения

България Преди 1 час

От ИТН прочетоха декларация с информация за Христанов и негови назначения в Българската агенция за безопасност на храните и в политическия му кабинет

Диана Григореску приключи участието си в Hell’s Kitchen

Диана Григореску приключи участието си в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Тя даде ексклузивно интервю за подкаста “Кухнята след Ада”

8-минутна магия, която ще ликвидира болките в гърба

8-минутна магия, която ще ликвидира болките в гърба

Любопитно Преди 2 часа

Първите движения за деня играят важна роля за това как се чувства гърбът ви с течение на деня

„Течно злато“ или трик? Какво казва науката за ползите от коластрата

„Течно злато“ или трик? Какво казва науката за ползите от коластрата

Любопитно Преди 2 часа

През 2025 г. потребителка на TikTok се похвали, че е спечелила над 13 000 долара, продавайки кърма на културисти, убедена, че това ще им помогне да качат мускулна маса

Древните хора са се хранили с върховен хищник

Древните хора са се хранили с върховен хищник

Любопитно Преди 2 часа

Откритието демонстрира „силно гъвкава и адаптивна стратегия за препитание“, казват изследователите

Защо Швеция наема килии в Естония

Защо Швеция наема килии в Естония

Свят Преди 2 часа

Затворите в Швеция са препълнени докрай - това кара страната да прибегне до необичайно решение

От студена нощ до пролетни температури: Какво време ни очаква в сряда

От студена нощ до пролетни температури: Какво време ни очаква в сряда

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Това може да се случи. Не искаме да се случи

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Свят Преди 12 часа

Жителите на столицата, в която живеят около 15 милиона души, съобщиха за едни от най-тежките бомбардировки от началото на конфликта

Иран забрани износа на храни

Иран забрани износа на храни

Свят Преди 14 часа

Правителството дава приоритет на снабдяването на населението с основни стоки

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Свят Преди 14 часа

Пазарите реагират на риска от продължително прекъсване на доставките

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

България Преди 14 часа

Промяната е част от усилията за засилване на оперативния и контролния фокус

Сеул грейна с цветовете на България

Сеул грейна с цветовете на България

Любопитно Преди 15 часа

В бяло, зелено и червено засия футуристичният комплекс от плаващи острови Some Sevit