У стойчивото демографско развитие е основна движеща сила на социалния, икономическия и политическия прогрес. Провеждането на ефективна и устойчива политика в тази насока и преодоляването на съвременните демографски предизвикателства изискват силна ангажираност на отделните държави, както и споделена отговорност на международната общност.

Това заяви президентът Румен Радев при откриването в София на международна конференция, посветена на демографската устойчивост, на тема „Да изградим демографското бъдеще на Европа: Пътища за обществата за просперитет в свят на бърза демографска промяна”.

Форумът събира под егидата на ООН представители на страни от Европа и Централна Азия на министерско ниво. Българският държавен глава Румен Радев е патрон на конференцията.  

При откриването на форума президентът отбеляза безпрецедентната глобална демографска динамика и подчерта, че много страни в Европа и Централна Азия, включително България, са изправени пред предизвикателството на застаряването на обществото. „Този факт оказва силно въздействие върху основните системи на обществото: икономика, образование, здравеопазване и социална защита“, посочи Румен Радев.

Президентът изтъкна необходимостта от ясна, всеобхватна и дългосрочна визия, която да гарантира справедливи и устойчиви решения. „Същността на тази визия включва силна и функционираща икономика, заетост, качествено образование, качествено и достъпно здравеопазване със специален акцент върху децата, възрастните хора и хората с увреждания“, допълни Румен Радев.

Президентът посочи допълнителното негативно влияние на пандемията от коронавирус върху здравеопазването и социалното осигуряване, както и за икономическата ни и социална устойчивост. „Решаването на тази криза ще бъде от съществено значение за успешното възстановяване и съживяване на нашето ежедневие, социални контакти, икономики, както и за изграждането на едно по-справедливо общество“, посочи президентът. 

Държавният глава призова в центъра на всички политики да бъдат поставени именно хората. Румен Радев изрази очакване министерската конференция в София да мобилизира подкрепа за намиране на политически отговори и обмен на добри практики за смекчаване на отрицателните последици от демографските промени. 

С конференцията в София се поставя началото на Десетилетие на демографската устойчивост (2022-2032 г.) и на Алианс София. Държавният глава посочи, че този алианс ще бъде общност за действие, ръководена от държавите членки, която ще улесни обмена на опит и техническата помощ, насочени към укрепване на демографската устойчивост.

В откриването на форума, който ще се състои днес и утре в София в хибриден формат, участва заместник генералният секретар на ООН и изпълнителен директор на Фонда на ООН за населението Наталия Канем, която е на посещение у нас. 

Световни лидери поздравиха Румен Радев за победата на изборите

Президентът свиква на 3 декември 47-ото Народно събрание

Държавен вестник обнародва решението на ЦИК за окончателните резултати от балотажа

ЦИК представи обобщени данни за избирателната активност на балотажа

ЦИК: Вотът от чужбина при обработени 100% протоколи

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катар свали два ирански самолета

Катар свали два ирански самолета

Свят Преди 2 часа

Също така бяха прехванати седем балистични ракети

България е в готовност да евакуира хора от Близкия изток

България е в готовност да евакуира хора от Близкия изток

България Преди 2 часа

Осем самолета чакат „прозорец“

САЩ разкриха целите и срока на операцията в Иран

САЩ разкриха целите и срока на операцията в Иран

Свят Преди 3 часа

Операцията ще продължи, докато Тръмп не сметне, че всички цели са постигнати

<p>Откриха изгубен шедьовър на Рембранд след десетилетия в неизвестност</p>

Мистерия за милиони: Откриха изгубен шедьовър на Рембранд след десетилетия в неизвестност

Любопитно Преди 4 часа

Отписана от историята и скрита от очите на света в продължение на десетилетия, една от малкото библейски сцени на Рембранд се завръща в музея

Снимката е илюстративна

Българска медицинска сестра се озова в центъра на мафиотска екзекуция в Лондон

България Преди 4 часа

Само пет дни след запознанство в Tinder, Станислава се оказва пазител на оръжието, с което е разстрелян баща на две деца

Назначен е нов директор на АДФИ

Назначен е нов директор на АДФИ

България Преди 4 часа

Новият директор поема поста от Пламен Тодоров

След смъртта на Крумов: ЦИК обяви нов депутат от „Възраждане“

След смъртта на Крумов: ЦИК обяви нов депутат от „Възраждане“

България Преди 4 часа

ЦИК прие решение, с което обяви следващия в листата на „Възраждане“ за депутат

Джак Шлосбърг

„Проклятието Кенеди“: Разкриха последните думи на Татяна Шлосбърг към брат ѝ

Свят Преди 4 часа

Когато Джак беше попитан какво е мислела покойната му сестра за кандидатурата му, той каза: „Мога да ви кажа сега, че тя все още ни подкрепя“

Петър Колев: ЕС да спре финансирането за Северна Македония

Петър Колев: ЕС да спре финансирането за Северна Македония

България Преди 4 часа

В „Телеграфно подкастът“ гостува Петър Колев, българин от Македония, публицист и журналист

Малката модна икона: 5-годишната дъщеря на Теяна Тейлър поправи тоалета ѝ на червения килим

Малката модна икона: 5-годишната дъщеря на Теяна Тейлър поправи тоалета ѝ на червения килим

Любопитно Преди 5 часа

5-годишната дъщеря на Теяна Тейлър, Ру, очарователно оправи шлейфа ѝ на червения килим, докато Тейлър блестеше в рокля Thom Browne и диамантени бижута, номинирана за най-добра поддържаща роля

Лондон: Великобритания не е във война

Лондон: Великобритания не е във война

Свят Преди 5 часа

Обединеното кралство би позволило на САЩ да използват британски бази по време на войната в Иран

<p>САЩ даде четвърта жертва от началото на операция &bdquo;Епична ярост&ldquo;</p>

САЩ даде четвърта жертва от началото на операция „Епична ярост“

Свят Преди 5 часа

Военнослужещият беше убит при същата атака в Кувейт, при която по-рано бяха убити още трима души