Е вропа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение, призова президентът Румен Радев в първия ден от Годишната конференция на началника на отбраната, която ще продължи и в сряда.

Радев каза, че сме свидетели на безпрецедентна като мащаб и динамика промяна в средата на сигурност в света и в Европа, на растящата непредсказуемост в геополитическото пространство. Държавният глава посочи, че има различна оценка за войната в Украйна и различни подходи за регулирането на този конфликт от САЩ и европейските партньори.

"Назрява дебатът за евентуално префокусиране на САЩ от евроатлантическото пространство към тихоокеанския регион", посочи Радев.

Той заяви за пореден път, че категорично е против изпращането на български военнослужещи в Украйна.

"Само преди седмици Мюнхенската конференция за сигурност предизвика истински трус в евроатлантическото пространство", припомни Радев.

Той подчерта, че има различна оценка за войната в Украйна и различни подходи за регулирането на този конфликт от САЩ и от европейските партньори.

По думите на държавния глава САЩ настояват на бързо регулиране на този конфликт със средствата на дипломация. Другият подход е на Европа за продължаване на военните действия и търсене чрез тях на извеждане на Украйна в позицията на силата за евентуални следващи преговори. Целият ход на войната показва, според Радев, че това е утопична надежда, която ще предизвика още много жертви, още повече разрушения и опустошение на Украйна, които накрая Европа ще трябва да плаща.

"Европа е най-заинтересована да участва в мирния процес и да бъде водеща", заяви Румен Радев.

Затова, според него, настояването за търсенето на военно решение е губещо. Европа трябва да подкрепи усилията на САЩ за намиране на друго решение, каза Радев.

Той добави, че Европа може да бъде отслабена само от грешките на своите собствени решения. Като грешка той определи това, че Европа и предишната администрация на САЩ принудиха Украйна да тръгне в контранастъпление, за което тя нямаше никакви условия за успех и като съотношение на силите и като липсата на въздушно превъзходство.

"Какъв е резултатът на това контранастъпление – пълна катастрофа, стотици хиляди жертви, тотално опустошение и разрушение на страната, никакви завоювани територии, обратното те загубиха и ще продължат да губят територии", заяви Румен Радев.

Причината, според него, е, че не се слуша военната експертиза. Всичко тръгна от това контранастъпление - вместо Украйна да бъде окуражена да изгражда отбранителни линии и отбранителен капацитет, се стигна до неговото унищожение заради невеж подход как да се води такава военна операция, заяви държавният глава.

Относно изпращането на български военнослужещи като част от мироопазваща мисия в Украйна Румен Радев каза, че някои политици в България се правят на герои и с охота са готови да изпратят войници на мироопазваща мисия в Украйна, без да са абсолютно наясно какъв ще е характерът на мирните споразумения и какъв ще бъде рискът.

Според президента тези политици никога не са рискували собствения си живот и никога няма да защитават каквато и да е кауза, дори да отбраняват родината си. Те трупат политически дивиденти на гърба на живота на другите, заяви Румен Радев.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Путин проведе разговор с&nbsp;Ким Чен-ун</p>

Путин информира Ким за срещата си с Тръмп в Аляска

Свят Преди 6 часа

Двамата са изразили увереност в по-нататъшното развитие на приятелството и добросъседството между Москва и Пхенян

<p>Стана ясно в кой град в Аляска ще се проведе срещата между Путин и Тръмп</p>

Белият дом: Срещата между Путин и Тръмп ще бъде в Анкоридж

Свят Преди 7 часа

Тръмп ще участва във виртуални разговори за Украйна утре преди срещата си с Путин

<p>Зеленски: Имитиращият, а не истински мир няма да продължи дълго</p>

Зеленски: Тръмп и Путин не могат да взимат решения без участието на Киев

Свят Преди 9 часа

Зеленски изрази увереност, че в крайна сметка ще се стигне до тристранна среща между Тръмп, Путин и него

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 9 часа

Разследването срещу нея е едно от трите специални прокурорски разследвания, започнати от новото либерално правителство в Сеул

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

Свят Преди 9 часа

По думите на Балицки няма заплаха за централата и населението на Енергодар

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Свят Преди 10 часа

Укринформ съобщи още, че руските сили са засилили натиска си и в района на Купянск и Новопавловка

<p>Русия иска да отвори генерално консулство във Варна?</p>

МВнР разкри постъпило ли е искане от Русия за откриване на генерално консулство във Варна

България Преди 10 часа

Към настоящия момент генералното консулството на Русия във Варна не разполага със сграда за осъществяване на дейността си

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Свят Преди 10 часа

Черногорската армия провежда разследване, за да установи причината и обстоятелствата около инцидента

<p>🌡️Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите удариха 53&deg;C</p>

Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите на места удариха 53°C

Свят Преди 11 часа

Забраната за работа на открито е в сила във всички райони с оранжев код в Кипър

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Свят Преди 11 часа

С огъня се борят само хеликоптери

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

България Преди 11 часа

Майката била свидетел на насилието

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Свят Преди 11 часа

В комуникацията си с кулата пилотът е обяснил, че има проблем с предната ходова част на апарата

Ердоган разговаря със Зеленски

Ердоган разговаря със Зеленски

Свят Преди 11 часа

Ердоган е заявил, че оценява напредъка по преговорите между Украйна и Русия

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

България Преди 12 часа

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев

Моника Селеш

Тенис легендата Моника Селеш страда от рядка болест

Свят Преди 12 часа

51-годишната звезда на тениса разкри, че е била диагностицирана с рядко автоимунно заболяване

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

Любопитно Преди 12 часа

От таен гроб и мистериозна смърт до огромен харем и милиони потомци – животът на Великия хан е пълен с легенди и невероятни истории