С тартира процедурата по освобождаването на Христо Стоичков като почетен (нещатен) консул на Република България в Кралство Испания със седалище в Барселона и с консулски окръг, обхващащ територията на автономна област Каталуния и автономна област Арагон.

Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи (МВнР). Предстои след вътрешна съгласувателна процедура решението да бъде разгледано от Министерския съвет.

Над 1 млн. души подкрепиха единна Испания в Барселона

ЕС обяви гласуването в Каталуния като незаконно

Испанският крал проговори за пръв път: Референдумът е незаконен

Легендата на българския футбол беше назначен за почетен консул с решение на Министерския съвет от 29 юли 2011 г.

През последните няколко години дейността му като почетен консул е затруднена поради обстоятелството, че той пребивава основно в САЩ.

В допълнение следва да се има предвид, че в бъдеще ефективното изпълнение на функциите на почетен консул от страна на г-н Стоичков ще бъде възпрепятствано поради усложняване на комуникацията му с официалните власти на Кралство Испания заради последните му публични изяви.

Кралство Испания е стратегически партньор и приятел на България,

поддържаме отлични двустранни отношения на всички равнища и интензивно сътрудничество във всички области от взаимен интерес, се казва още в съобщението на МВнР.

Самият Христо Стоичков коментира действията на българското ведомство изтъквайки, че мандатът му вече и без това е изтекъл. „Мачът отдавна е свършил за мен. Как да ме освободят, като аз не изпълнявам тази длъжност. Изтекъл ми е срокът на мен. Винаги съм се чувствал посланик в Каталуния – дали със сертификата, или без”, каза Стоичков пред NOVA.

Той отново говори и за вицепремиера на Испания Сорая Саенс де Сантамария: „Испанците си правят каквото си искат и тази ръгнала да ми говори, че щяла да ме съди.

Ма къде да ме съдиш ма госпожо?

Къде и за какво? Че има кръв, че има насилие. Всички видяха за какво става въпрос, каква си и що си и твоето правителство”.

Стоичков повтори и позицияа си за референдума в Каталуния: „Ще защитя и други провинции в Испания, където има насилие и това е нормално. За какво да се извиня – че има насилие, кръв и проблеми с хората. За това няма никакъв шанс да се извиня”.

Миналата седмица Христо Стоичков разбуни духовете със свое изказване относно референдума за независимост в Каталуния, той поиска оставката на испанския вицепремиер Сорая Саенс де Сантамария, обвинявайки нея, баща ѝ, дядо ѝ и дори невръстния ѝ син във франкизъм. Освен това той обяви действията на испанското правителство за „срамни“.

Сорая Саенс де Сантамария се закани да съди Камата, а два дни по-късно той се извини за това, че е обидил сина ѝ, но подчерта, че: „Тя като личност показа, че не става“.

На 1 октомври 90% от участвалите в референдума в Каталуния се обявиха за излизане на автономната област от състава на Испания. Мадрид смята плебисцита за незаконен.

Референдумът се проведе в обстановка на голямо напрежение: в изпълнение на разпореждане на испански съд служители на националната полиция и членове на гражданската гвардия се опитаха да осуетят работата на избирателните секции и иззеха избирателни урни.

Според кмета на Барселона Ада Колау от действията на полицаите и гвардейците са пострадали около 1000 души. От испанското МВР посочиха, че над 430 полицаи са били ранени в сблъсъците.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

- Мамо, ние от къде сме произлезли? - От Адам и Ева. - Но татко каза от маймуните? - Това е неговата рода.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МОН публикува отговорите на матурата по БЕЛ

МОН публикува отговорите на матурата по БЕЛ

България Преди 6 минути

Резултатите ще бъдат обявени до 5 септември

Има ли глад в Газа - според ООН има, според Израел, не

Има ли глад в Газа - според ООН има, според Израел, не

Свят Преди 54 минути

Според ООН, 514 000 души – близо една четвърт от палестинците в анклава – изпитват глад

Хавъркрафт на руските военноморски сили по време на учение в Балтийско море

Русия с учения за защита срещу "подводни саботьори" в Балтийско море

Свят Преди 2 часа

Това съобщи руското Министерство на отбраната

<p>Aз&nbsp;съм ловец на измами, но самата аз бях измамена</p>

The Guardian: Aз съм ловец на измами, но самата аз бях измамена

Любопитно Преди 2 часа

Полицията ме посъветва да променя всичко — имейл адреси, телефонни номера, дори адреса и името ми

Задържаха двама мъже за домашно насилие в Сливен

Задържаха двама мъже за домашно насилие в Сливен

България Преди 2 часа

На пострадалите жени е предложена правна помощ

След близо месец борба с пламъците: Пожарът в Пирин е ликвидиран

След близо месец борба с пламъците: Пожарът в Пирин е ликвидиран

България Преди 2 часа

Въпреки, че няма тлеещи огнища, обходите на огнеборците ще продължат

Прокуратурата в Пловдив проверява сигнал за изоставени мъртви животни

Прокуратурата в Пловдив проверява сигнал за изоставени мъртви животни

България Преди 2 часа

Възложено е на БАБХ да извърши незабавно изследвания на мястото и да се установи има ли риск за живота и здравето на хората

Гуцанов на проверка срещу сивата икономика: Редица нарушения от началото на летния туристически сезон

Гуцанов на проверка срещу сивата икономика: Редица нарушения от началото на летния туристически сезон

България Преди 2 часа

Това, което ме притеснява, е че в цялата страна хората без трудови договори са 2 300, каза министърът

<p>Голям пожар в склад&nbsp;в Пловдив (СНИМКИ)</p>

Голям пожар в склад за обувки в Пловдив (СНИМКИ)

България Преди 3 часа

Засегната площ е около 300 кв.м

<p>Нощните видения: какво крият най-честите ни сънища</p>

Нощните видения: какво крият най-честите ни сънища

Любопитно Преди 3 часа

Средностатистическият човек има между три и пет сънища на нощ

Снимката е илюстративна

Арестуваха българин край Рим, скрил дрога в сватбени рокли

България Преди 3 часа

Общото количество на конфискуваната дрога надвишава 81 кг и според разследващите тя е имала потенциал да донесе над 450 хил. евро печалба на престъпните мрежи

<p>Френска журналистка води вечерните новини, а партньорът ѝ е с президентски амбиции</p>

Politico: Френска журналистка води вечерните новини, а партньорът ѝ е с президентски амбиции

Свят Преди 3 часа

Водещата на едно от най-престижните новинарски предавания във Франция, Леа Саламе, е в десетгодишна връзка с евродепутата социалист Рафаел Глюксман, вероятен кандидат за президент през 2027 г.

<p>Подигравки към Блейк Лайвли заради главна роля в романтична комедия</p>

„Късмет на режисьора“: Блейк Лайвли стана обект на подигравки, след като получи главна роля в нова романтична комедия

Любопитно Преди 3 часа

Новият филм на Лайвли се оказа в центъра на скандал заради съдебния ѝ спор с режисьора Джъстин Балдони

Тийнейджър, причинил катастрофа с две загинали деца, отива на съд

Тийнейджър, причинил катастрофа с две загинали деца, отива на съд

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 15 юни 2023 година

Издирван с червена бюлетина пострада тежко с тротинетка и избяга от болницата

Издирван с червена бюлетина пострада тежко с тротинетка и избяга от болницата

България Преди 4 часа

Мъжът е бил в тежко състояние, с много наранявания и опасност за живота

Снимката е илюстративна

Две жени се удавиха в Черно море, едната чуждестранна туристка

България Преди 4 часа

Единият трагичен случай се е разиграл на южния плаж на Поморие, а другият край Ахтопол