Договорът за ремонт на самолетите ни МиГ-29 ще бъде ратифициран до дни, обяви на брифинг в Народното събрание военният министър Николай Ненчев.

По думите му вчера, четвъртък, договорът с Полша е бил финализиран, като всички предложения от българска страна са били приети.

По думите му страната ни ще получи два двигателя за изтребителите МиГ-29 под наем до края на годината, които ще можем да ползваме две години. До края на април ще бъдат ремонтирани шест самолета.

Според министър Ненчев, ако 10 самолета бъдат ремонтирани от полската страна,

страната ни ще спести цели 24 млн. лева

Той обясни, че предложената от руската компания РСК "МиГ" цена му се е сторила твърде висока и затова се е обърнал към поляците. Полша е предложила цена за ремонт на двигател, която е с 600 000 евро по-ниска, а на самолет - с 1,2 млн. евро.

"Гаранциите за качеството и ремонта се дават от полска страна. Бяхме уверени по съвсем категоричен начин, че те могат и са в състояние да извършат това", коментира още Ненчев.

Военният министър благодари за категоричната подкрепа на Реформаторския блок и на премиера Бойко Борисов, която по думите му е направила възможно подписването на договора.

Попитан дали командира на военновъздушните сили генерал-майор Румен Радев, който вчера подаде и след това се отказа от оставка, е бил в течение с договора и защо се е стигнало до оставката му, Ненчев заяви, че разбира загрижеността му за състоянието на българската авиация.

"Аз унаследих това състояние. Българската авиация беше доведена до това състояние. Ген. Румен Радев е съпричастен към всички разговори, които водим. Самият той в разговор с мен е изразявал изключително задоволство от това, което постигнахме".

"Не сме разглеждали опция, в която да предоставим охраната на въздушното си пространство на друга страна, коментира още военният министър Николай Ненчев във връзка с публикувания на сайта на МО законопроект, с който се това право се дава на други страни.

"Четири от самолетите ни МИГ-29 спешно трябва да бъдат ремонтирани.

Ако това не се случи до средата на следващата година, това означава че българската авиация ще бъде приземена. Подписването на договора с Полша е краен вариант, но твърде наложителен, за да бъдат спасени българските изтребители", обясни командирът на ВВС ген. Румен Радев.

"Критичният срок е средата на следващата година. С темповете, с които летим, ние ще изчерпаме ресурса на самолетите", добави той.

Пред журналисти в парламента днес финансовият министър Владислав Горанов заяви, че

България по принцип има ангажимент към НАТО и военният бюджет ще бъде вдигнат

"Не е сигурно дали ще можем да постигнем това, което се иска от нашите партньори, но посоката е такава", уточни той, но не се ангажира с конкретни цифри.

Попитан кога ще може да се говори за подновяване, той заяви, че сумата от над 1 млрд. лв. за чисто нови изтребители е непосилна за страната ни и трябва много задълбочен дебат в правителството.

"Едва ли ще можем да осигурим следващата година такъв голям ресурс", призна Горанов, като напомни, че сме в процедура по свръхдефицит.

"Парламентарната група на Реформаторския блок декларира пълната си подкрепа за министър Николай Ненчев, както подкрепя и решението за ремонт и модернизация на български изтребители", потвърди съпредседателят му Радан Кънев. Той разчита бюджетът за отбрана да бъде увеличен до 1,35% от БВП.

Ако има подписан някакъв предварителен договор за ремонт на изтребителите МиГ-29 в Полша, той има

единствено и само някакво политическо значение,

коментира пред журналисти в Народното събрание зам.-председателят на ПГ на "БСП лява България" Атанас Мерджанов.

"Такъв договор няма нито правна, нито търговска стойност, защото ако търговското дружество в Полша има някакви договорни отношения с производителя на МиГ-29 в Руската федерация, то този договор е за ограничен лиценз - за ремонт само на полските изтребители МиГ-29. Така че полската страна няма никаква възможност и лиценз да отремонтира самолети МиГ-29 от друга страна", допълни Мерджанов.

Според него българската страна ще влезе в много тежка съдебна сага.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Венецуела след Мадуро: Какво се промени

Свят Преди 17 минути

Пет месеца след свалянето на Мадуро от власт венецуелците се чувстват по-свободни. Но процесът на демократизация още не започнал, а бедността си е същата

Закуската на крал Чарлз: Пази сърцето и подмладява кожата

Закуската на крал Чарлз: Пази сърцето и подмладява кожата

Любопитно Преди 29 минути

Британският монарх бяга от пищните трапези и залага на достъпна комбинация от печени яйца, сирене, спанак и домати. Специалисти по хранене разкриват, че това просто ястие е истинска бомба от протеини, витамин С и антиоксиданти за организма

Светът е футбол: Най-големият Мондиал в историята започва тази вечер

Светът е футбол: Най-големият Мондиал в историята започва тази вечер

Любопитно Преди 1 час

За първи път три държави са домакини на Световното първенство, а рекордните 48 отбора ще спорят за титлата

Защо всички спят със слой цинков оксид върху лицето си?

Защо всички спят със слой цинков оксид върху лицето си?

Свят Преди 1 час

Според специалистите обаче ефектът не е толкова еднозначен, а прекомерната употреба може да доведе до нежелани последици

,

Край на гонките: Ще правят писта за драг състезания край София

България Преди 1 час

Предложението е на общински съветници от БСП, които са вкарали проекта за разглеждане в общината. Тази мярка има за цел ограничи гонките по уличите на София и те да се пренесат на контролирана среда

Стигат ли оръжия от Украйна до черния пазар в Европа

Стигат ли оръжия от Украйна до черния пазар в Европа

Свят Преди 1 час

При полицейски акции в Европа все по-често бива откривано и бойно оръжие

Американският министър на отбраната предупреди Куба

Американският министър на отбраната предупреди Куба

Свят Преди 9 часа

На посещение в базата в Гуантанамо Хегсет изнесе реч пред американските военнослужещи

МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

Свят Преди 9 часа

Според наблюдатели това решение може да усложни продължаващите преговори между Вашингтон и Техеран

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Свят Преди 9 часа

Плащанията, свързани с проекта „Сахалин-2“, се извършват основно чрез „Газпромбанк“

Напрежението между Турция и Израел расте

Напрежението между Турция и Израел расте

Свят Преди 9 часа

Ердоган: Нашият отговор ще бъде ясен и силен

Хидроагрегат 3 на ПАВЕЦ „Чаира“ получи Акт 16

Хидроагрегат 3 на ПАВЕЦ „Чаира“ получи Акт 16

България Преди 9 часа

Електроцентралата вече участва с 420 мегавата в електроенергийната система

Украинският парламент прие рекордни разходи за отбрана

Украинският парламент прие рекордни разходи за отбрана

Свят Преди 9 часа

Увеличеното финансиране стана възможно след отпускането на 90 млрд. евро заем от ЕС

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

България Преди 9 часа

Правителството поема ангажимент да не увеличава данъците, включително да запази действащия плосък данък

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

Свят Преди 10 часа

Танкерът е превозвал петрол от Иран

<p>Рокас: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията</p>

Посланикът на ЕС в Скопие: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията

Свят Преди 10 часа

Предложеният от Германия и Франция нонпейпър не предвижда нови условия за преговори с ЕС

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Свят Преди 10 часа

Подземните запаси от вода са недостатъчни