И здирването на черния леопард, забелязан в района на Шуменското плато, продължава вече четвърти ден. Междувременно се появи нова версия - че хищникът може да е свобода по-дълго от очакваното и вече да се е пригодил към дивия начин на живот и това да направи залавянето му още по-сложно, предава NOVA.

Остава в сила пълната забрана за достъп до Природен парк "Шуменско плато"

🐾По всяка вероятност леопардът е изпуснат от собственика му преди два - три месеца. Хищникът е заснет от дървосекачи в района на Исперих. В направеното видео се вижда животно, което напълно отговаря на профила на издирваното.

Намерени са останки от сърна и котки, с които се е хранило животното. Следи от него са открити до паметника Създателите на българската държава.

Издирването на черния леопард край Шумен продължава

⛔ Въведените забрани за ограничен достъп по пешеходните и асфалтови зони на територията на ПП  „Шуменско плато” и Кьошковете остават в сила за неопределен период от време  до второ нареждане. 4 хиляди хектара площ са затворени, а КПП-то се премества вече в жилищен квартал.  Абсолютно се забраванява влизането в тази местност. Достъпът до паметника също е спрян за посетители. Целта на въведените ограничения е да продължат  издирвателните действия за залавяне на опасния хищник от специалисти, без да има риск за живота и здравето на хората.

Позицията на властите:

Директорът на Национален парк „ Централен Балкан” Георги Кръстев обобщи, че са направени изводи, според които животното е изградило навици на територията на природния парк. Намерените следи сочат, че присъствието му е от няколко седмици. Кръстев допълни, че ситуацията се усложнява, тъй като навиците му са на диво животно, което може да нападне всеки момент от засада. Не става въпрос за домашен любимец, животното ловува, което се доказва от намерените останки от животни. 

„Търсим съдействие от хора, които имат опит в лова на подобен тип животни и съвети за решаване на този проблем. Видно е, че ще изиска време", каза инж. Емил Гелов,  директор на Регионалната дирекция на горите. В допълнение на предприетите ограничителни мерки ще бъде издадена заповед за ограничаване на достъпа на цялата територия на природен парк „Шуменско плато”.  

Активират BG-Alert заради хищника в Шумен

Директорът на ОДМВР- Шумен ст. комисар Георги Гендов съобщи, че освен седемте контролно- пропускателни пункта, на територията на платото в региона патрулират мобилни екипи от полицейски и горски служители.

„Тези мерки ги вземаме, за да запазим живота и здравето на хората, което е наша цел. Призовавам да се преустановят опитите гражданите да  навлизат в природния  парк, защото опасността, вече чухте, че я има. Имаме подкрепа от ГД „ Национална полиция”, служители на жандармерията ни подпомагат. На изградените постове гражданите ще бъдат уведомявани и възпрепятствани да навлизат в територията на парка”, допълни директорът на полицията. 
Призоваваме гражданите да не подценяват ситуацията и да спазват всички въведени ограничения."

🐈 Вчера местните власти въведоха пълна забрана за достъп до природния парк и до Паметника "Създатели на българската държава" от 20:00 ч. в събота вечерта до 8:00 ч. тази сутрин. Мярката е превантивна, с цел ограничаване на риска за гражданите.

Официална информация за местонахождението на хищника към момента няма. Специалисти от Централния Балкан и ловци са поставили капани, обикновено използвани за мечки, в опит да заловят животното. В района на квартал "Див дядо" са разположени екипи от ловци, които следят да не се приближи до населените места.

По данни на местната администрация, кризисният щаб ще дава по едно официално изявление дневно, в часовете по обед. До момента няма потвърдени случаи на нападения, макар да се съобщава неофициално за разкъсани диви животни.

Ситуацията, макар и сериозна, роди редица шеги и интернет мемета. Вчерашният ден донесе и куриоз – сватбена церемония, планирана в района, беше принудително преместена заради ограниченията за достъп.

Счита се, че издирваното животно е черен леопард. По непотвърдена информация хищникът може да е бил отглеждан незаконно в частен дом в близост до града.

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стефан Попов-Чефо се впусна в романтичното приключение „Диви и красиви“

Стефан Попов-Чефо се впусна в романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 11 минути

Актьорът влезе сред дамите в предаването с тайна мисия

Щастлива развръзка: Спасиха ранен турист в Рила

Щастлива развръзка: Спасиха ранен турист в Рила

България Преди 17 минути

Оказана му е помощ за наранявания и е настанен в болнично заведение в Благоевград

"България днес и утре": Национален фонд ще налага единен бранд на страната в чужбина

"България днес и утре": Национален фонд ще налага единен бранд на страната в чужбина

България Преди 24 минути

Издръжката ще е чрез държавния бюджет, както и от публично-частни партньорства, спонсорства, дарения и европейски фондове

Топ 5 на най-злопаметните зодии, които никога не прощават

Топ 5 на най-злопаметните зодии, които никога не прощават

Любопитно Преди 35 минути

От Лъв до Скорпион – вижте кои зодии пазят обидите като съкровище и никога не ги забравят

Застреляха с ловна пушка куче в Кюстендилско

Застреляха с ловна пушка куче в Кюстендилско

България Преди 38 минути

Прокуратурата е уведомена за случая

Шофьор загина в катастрофа в Хасковско

Шофьор загина в катастрофа в Хасковско

България Преди 41 минути

Инцидентът е станал между свиленградското село Сива река и любимецкото Малко градище

Сачева предлага родители на малки ученици да работят онлайн през лятната ваканция

Сачева предлага родители на малки ученици да работят онлайн през лятната ваканция

България Преди 1 час

Председателят на социалната комисия уточнява, че ще внесе в НС промените в първите дни на септември

Арестуваха мъж, ударил полицай в Шуменско

Арестуваха мъж, ударил полицай в Шуменско

България Преди 1 час

Той оказал съпротива при проверка

50-сантиметрово ребро от динозавър е намерено край Трън

50-сантиметрово ребро от динозавър е намерено край Трън

Любопитно Преди 1 час

Част от фосилната кост беше извадена от вместващата скала с помощта на предпазен гипсов калъп

Доналд Тръмп и Барак Обама

Тръмп скри портрета на Обама на забранено стълбище в Белия дом

България Преди 1 час

Бившият президент наруши дългогодишна традиция, премествайки картината на своя предшественик далеч от погледа на посетителите

Mинистър Бачев: Кабинетът отпусна 34 млн. лв. за държавните културни институти

Mинистър Бачев: Кабинетът отпусна 34 млн. лв. за държавните културни институти

България Преди 1 час

„Това не са просто цифри, а допълнителни възможности за турнета, нови представления, нови концерти и достигане до по-голяма публика"

Преди срещата с Путин: Тръмп разговаря със Зеленски и лидерите на ЕС

Преди срещата с Путин: Тръмп разговаря със Зеленски и лидерите на ЕС

Свят Преди 1 час

Украинският президент пристигна в Берлин, откъдето ще проведе видеоконферентен разговор с американския си колега

<p>Издирват трима от &quot;Наглите&quot;</p>

Полицията издирва Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето

България Преди 2 часа

Тримата са в неизвестност от ден, като сигналът е подаден от техни близки