М оже би на хората от БАН не се харесва да се борят за възнагражденията си. Те искат сигурни заплати през бюджета, без да се търсят резултати от тяхната дейност, а по цял свят научната дейност се финансира на проектен принцип. 

Така председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ коментира протестите на учените. Според нея допълнителните възнаграждания за учените трябва да идват именно от конкретни проекти, за каквито държавата осигурява средства. 

БАН спуска черни знамена: Ликвидират ни

Горанов: Има повече за наука, но не е решено, при кого ще идат

БАН протестира заради „ликвидационното” си финансиране, както от академията виждат бюджета си за догодина, който вчера окончателно бе приет от парламента. Днес от централната сграда на БАН срещу парламента бяха спуснати черни траурни знамена в знак на недоволство.

„От БАН искат сигурни заплати през бюджета, а в цял свят научната дейност се финансира на проектен принцип”, заяви Стоянова.

Тя изтъкна, че в бюджетът за догодина са предвидени 5 млн. лева повече, „основно за заплати”.

„Наистина ръстът е малък, но това са ни възможностите”, заяви Стоянова.

Тя обаче допълни, че държавата за пръв път е отделила 65 милиона лева за научни проекти, „за които учените от БАН заедно с учените от висшите учебни заведения ще кандидатстват и това не са малко пари.”

Наред с това Стоянова изтъкна, че за трета година ще има и програма за млади учени. Депутатът не пропусна да спомене, че през първата година половината от тези пари са били разпределени между академиците от БАН, но миналата година това е било коригирано.

При представянето на бюджета миналия месец управляващите заявиха, че са предвидени общо 120 милиона лева повече за наука. 

"Будителите" протестират, депутатите с добри намерения

Какво е да си съвременен будител (ВИДЕО)

30% от служителите в БАН – на минимална заплата, изследват времето с кофа и телефон

Протестиращите от БАН мотивираха действията си с неизпълненото според тях обещание на държавата ни пред ЕС да инвестира 1% от БВП в наука.

Миналата година брутният вътрешен продукт на страната е 92,6 милиарда, което по тази система би отредило 920 милиона лева за научен бюджет на страната.

По изчисления на недоволните в БАН, в момента предвидените за наука пари са 0,18% от БВП. Те не са съгласни и с довода, че могат сериозно да повишат доходите си чрез проекти. 

„Изискванията на проектите са, че максимум 10-20% отиват за възнагражденията на хората”, изтъкна протестиращият проф. Николай Малинов.

„В сферата на науката съм от 10 години и бял ден не съм видяла. Брутната ми заплата е 590 лева”, заяви протестираща работничка в БАН при първоначалните протести срещу новия бюджет. Нейна колежка с над 35 години изследователски стаж взима 766 лева основна заплата.

В момента средната заплата в БАН е с 300 лева по-ниска от средната за страната, отчете причините за протеста председателят на научния синдикат в КТ „Подкрепа” Здравко Здравчев, цитиран от БТА.

30% от научните работници са с основна заплата, която е равна на минималната, допълни той. Доцентите в академиите пък взимат средно около 750 лева  при 1066 лева средна заплата за страната. 

От академията отчитат, че 5-те милиона лева увеличение ще покрият само нарастването на минималната заплата, която много от тях получават. 

НИМХ-БАН: Тук не е САЩ, работим първобитно

Цветан Цветанов обвини синоптиците за ада в Бургаско

Природни бедствия през есента пък показаха при какви условия БАН извършва някои от жизненоважните си изследвания. Цветан Цветанов от ГЕРБ обвини метеоролозите в академията, че не са предвидили силните дъждове в Бургаско, довели до наводнения и 4 жертви.

Тогава от НИМХ-БАН, на които цялата страна разчита за прогнозирането на времето, разкриха как липсата на средства не им позволява елементарна дигитализация на предвиждането и измерването на дъждовете. Водата се събира в метални съдове, след което размерите се съобщават по телефона веднъж дневно. На измерващото лице се плащат под 100 лева месечно.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Избори 2026: Изборният ден приключи в голяма част от света, чака се вотът в САЩ и Канада

Избори 2026: Изборният ден приключи в голяма част от света, чака се вотът в САЩ и Канада

България Преди 3 часа

Наблюдаваме изключително висока избирателна активност извън страната, каза заместник-министърът на външните работи Ради Найденов на брифинг в МВнР по-рано през деня за провеждането на изборите в чужбина

Синът на Тъкър Карлсън напуска кабинета на Джей Ди Ванс

Синът на Тъкър Карлсън напуска кабинета на Джей Ди Ванс

България Преди 3 часа

Това се случи на фона на конфликта с Тръмп

Тръмп: САЩ спряха и превзеха кораб с ирански флаг

Тръмп: САЩ спряха и превзеха кораб с ирански флаг

Свят Преди 3 часа

Тръмп: Нашият кораб ги спря точно на място, като проби дупка в машинното им отделение

Делян Пеевски

Пеевски: Имаше репресии срещу членове и симпатизанти на ДПС

България Преди 4 часа

Лидерът на ДПС Делян Пеевски заяви, че „нашият път и нашата кауза остават непроменени, хората знаят, че могат винаги да разчитат на нас и заедно ще успеем“

<p>Иран отказа нови преговори със САЩ въпреки заплахите на Тръмп&nbsp;</p>

Иран отказа нови преговори със САЩ въпреки заплахите на Тръмп за удари по енергийната мрежа

Свят Преди 5 часа

Техеран обвини Вашингтон в нереалистични искания и противоречия; двуседмичното примирие изтича в сряда при затворени пристанища

Учебен ли ще е 20 април за учениците

Учебен ли ще е 20 април за учениците

България Преди 5 часа

Датата идва непосредствено след извънредните парламентарни избори в неделя, когато голяма част от училищата бяха използвани за избирателни секции

Задържаха кмета на Гороцвет за купуване на гласове

Задържаха кмета на Гороцвет за купуване на гласове

България Преди 5 часа

В него са намерени 250 евро и списъци с имена и суми

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

България Преди 5 часа

В 23-ти МИР гласуването продължи до 21:00 часа заради опашки пред избирателни секции в район "Студентски"

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Свят Преди 6 часа

Жертвите са били на възраст от една до около 14 години, каза говорителят на полицията в Шривпорт Крис Борделън

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

България Преди 6 часа

Според данните "Възраждане" е пета политическа сила. Партията получава 5,1% от гласовете, по данни от екзитпол на "Тренд"

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

България Преди 6 часа

Причината за задържането са отправени заплахи към член на секционна избирателна комисия

Румен Радев

Румен Радев: "Прогресивна България" печели безапелационно

България Преди 7 часа

Радев след първите резултати: Ще направим всичко възможно за редовно и стабилно правителство

<p>Екзитпол: Кой влиза в Народното събрание</p>

Резултати от екзитпол на "Тренд": Кой влиза в Народното събрание

България Преди 7 часа

Данните сочат убедителна победа за коалицията, водена от президента Румен Радев, "Прогресивна България"

"Аполо" срещу "Артемис": Как се промени Земята за 58 години

"Аполо" срещу "Артемис": Как се промени Земята за 58 години

Любопитно Преди 7 часа

Когато командирът на "Аполо 8“ Франк Борман за първи път вижда обратната страна на Луната от прозореца на своя космически кораб през 1968 г., той е поразен от нейния пустинен вид

Здравето на зъбите зависи от едно важно правило

Здравето на зъбите зависи от едно важно правило

Любопитно Преди 7 часа

Едно бързо миене на зъбите не е достатъчно, за да поддържат зъбите ви блестящи и чисти. Плаката е лепкав филм, пълен с бактерии, които могат да ерозират зъбния емайл, причинявайки кариеси и други проблеми с устната кухина (като гингивит)

Въпрос за 24 трилиона долара: Кой притежава тези 100-годишни минни карти?

Въпрос за 24 трилиона долара: Кой притежава тези 100-годишни минни карти?

Свят Преди 8 часа

Колониални архиви в белгийски музей могат да отключат огромното минерално богатство на Демократична република Конго за американски минни компании. Кураторите обаче не бързат да съдействат