Н а извънреден брифинг от ГЕРБ заявиха, че с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) имат фундаментално различие по отношение на това ГЕРБ да бъдат приети като равнопоставен партньор.

"За нас спорът се води за това, че първата политическа партия, с най-много депутати, трябва да бъде равнопоставена в управлението", заяви вицепремиерът и външен министър в оставка Мария Габриел.

Радев връчва първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС

Тя обяви, че на преговорите от ГЕРБ е предложено да бъде гласуван съставът на сегашното правителство само с ротация между премиера и вицепремиера, като има възможност за смяна на министри и продължаване на работата по споразумението за коалиционно управление. „Това бе категорично отхвърлено“, посочи тя.

Мандат за съставяне на правителство

Мария Габриел каза още, че ГЕРБ остават твърди в представата си за управлението на страната, в която състав, приоритети и реформи вървят „ръка за ръка“. По думите ѝ, ако до 12:00 часа утре няма много голяма яснота по отношение на исканията на ГЕРБ, поставени на масата, логичното действие е връщане на празен мандат на президента. Габриел обясни, че няма вариант преговорите да продължат още седем дни и добави, че няма вариант и тя лично да участва в каквото и да било, свързано с втори мандат.

ГЕРБ-СДС: Връщаме празен мандат, ако до 12 часа утре не се разберем с ПП-ДБ (ВИДЕО)

"Ако до 12:00 часа в понеделник ПП-ДБ нямат желание да споделят властта, връщаме мандата на президента", заяви зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева и добави, че по-скоро отиваме на нови избори. По думите ѝ ГЕРБ много ясно са поставили искане за равнопоставеност в управлението и „няма как да се твърди, че ГЕРБ-СДС трябва да бъде просто един гумен печат на реформи“. Сачева заяви още, че ПП-ДБ искат да притежават цялата власт на всяка цена, без да споделят тази власт. 

Според Теменужка Петкова, зам.-председател на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, ПП-ДБ смятат, че ГЕРБ може да участва на равни начала в управлението на страната, след като минат и следващите девет месеца. „Да ни се поставят такива изисквания и да тестват ГЕРБ, това просто трябва да е ясно на всички, че няма как да се случи“, коментира тя.

Ротация или избори: Ще се разберат ли ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС

Рая Назарян, която също е зам.-председател на ПГ на ГЕРБ, обясни, че по съдебната реформа, борбата с корупцията, службите за сигурност и регулаторните органи не е имало противоречия, но документът за съставяне на правителство дни наред е „избутван за отлагане на преговорите“.

Споразумение за коалиционно управление 

"Имахме почти пълно съгласие по текста на споразумение. Беше подготвен текст на законодателна програма. ГЕРБ отказа да влезе в обсъждането му", заяви също на извънреден брифинг премиерът в оставка Николай Денков. Сегашният състав на Министерския съвет е подбран заедно, той не е на ПП-ДБ. Съгласихме се да бъдат сменени министри, а днес в 18:00 часа ни казаха, че са готови правителството да остане, но да не се подписва сега споразумение, обясни той. За да няма никакви спекулации, още преди около седмица казах ясно на Мария Габриел, казахме и на преговорния екип, че нямам претенции да бъда министър на външните работи, посочи още премиерът в оставка. Предложих на Мария Габриел и тя се съгласи с други механизми, така че ние да можем да работим заедно по отношение на контактите с външния свят, добави Денков. 

Съпредседателят на „Демократична България“ (ДБ) Христо Иванов определи случващото се като излишно. Той обясни, че заедно с ГЕРБ е изработен подробен документ с приоритети, като регулатори, съдебна реформа, сектор „Сигурност“ и борба с корупцията. Ние сме готови да публикуваме този документ и хората трябва да разберат, че в него е вложена истинска грижа, коментира Иванов и допълни, че ПП-ДБ настояват да бъде подписан, за да е ясно, че ще има реформи в тези области. „Ако има конкретни съображения, сме готови да работим, а не да даваме пресконференция“, коментира той.

"Нищо не е загубено. Мария Габриел утре може да вземе мандата, след което има една седмица", каза съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и призова да бъде довършено споразумението между ПП-ДБ и ГЕРБ. Да продължим управлението и да не вкарваме държавата в криза, заяви Петков. Най-важното са реформите, а не министрите, посочи още той.

Ще има ли съгласие в последния момент: ПП-ДБ призова Мария Габриел да не връща празен мандат (ВИДЕО)

"Силно вярвам, че ще намерим правилния език за общо споразумение", каза от своя страна другият съпредседател на ПП и финансов министър в оставка Асен Василев. Споразумението включва в себе си това, че в регулаторите няма да има процес, по който да се предложат и изберат хора, слушащи телефонни обаждания от някоя партия. Така България ще приключи с прехода и последните институции ще влязат в европейски режим, заяви той. Според него, ако споразумението се подпише с корекции, тогава спор по състава на Министерския съвет няма да има.

Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да се намеси, защото „той взема крайните решения". Предлагам на Мария Габриел да не връща празна папка, а утре сутринта разговорите да продължат, посочи Атанасов.

По-късно от „Продължаваме Промяната“ изпратиха до медиите споразумение за съвместно управление и механизъм за вземане на решения, изготвен от ПП-ДБ и ГЕРБ.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Пациентът:  – Докторе, постоянно чувам гласове! Докторът:  – И какво ви казват? – Да не ви плащам!  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Терзиев плува заедно с деца с увреждания в националния турнир по адаптирано плуване</p>

Васил Терзиев плува заедно с деца с увреждания в националния турнир по адаптирано плуване

България Преди 7 минути

По думите му събитието е сред онези, които „докосват, вдъхновяват и обединяват“

<p>Мерц запазва &quot;защитната стена&quot; срещу АзГ</p>

Мерц: Няма да има никакво сътрудничество с крайнодясната АзГ

Свят Преди 26 минути

Мерц последователно заявява, че блокът му ХДС/ХСС никога няма да работи с АзГ

„Клетката“ 2 – битката на „малкия“ човек срещу системата

„Клетката“ 2 – битката на „малкия“ човек срещу системата

Любопитно Преди 1 час

Премиерата на криминалната драма предстои в понеделник от 22:00 ч. по NOVA

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Свят Преди 2 часа

Загиналият е бил вторият пилот на 30 години, който е бил обявен за мъртъв на мястото на инцидента.

17-годишният син на Радан Кънев е задържан с марихуана

17-годишният син на Радан Кънев е задържан с марихуана

България Преди 2 часа

Бащата е повикан в районното, където се намира и в момента

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Свят Преди 4 часа

Една ракета и 41 дрона са поразили целите си на 13 места в Украйна

Какво знаем за последните минути на екзекутирания Стивън Брайънт

Какво знаем за последните минути на екзекутирания Стивън Брайънт

Свят Преди 4 часа

Той избра да бъде екзекутиран чрез разстрел, вместо чрез смъртоносна инжекция или електрически стол

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

Свят Преди 4 часа

Сред загиналите при експлозията са разследващи полицаи и фотографи

AI навлиза стремглаво и неравно, но хората го ползват

AI навлиза стремглаво и неравно, но хората го ползват

Технологии Преди 6 часа

Вече поне 1,2 млрд. души са използвали AI инструменти

„Истинската Матрица?“ – мистериозен димен пръстен над "Дисниленд" стресна минувачите

„Истинската Матрица?“ – мистериозен димен пръстен над "Дисниленд" стресна минувачите

Любопитно Преди 6 часа

Черният пръстен се оказа дим от пиротехническо оборудване

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Свят Преди 7 часа

"Маги "Лудата" само СЕ ОПЛАКВА, ОПЛАКВА, ОПЛАКВА", написа Тръмп по адрес на законодателката от щата Джорджия

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

България Преди 7 часа

Депутатът с най-много неоправдани отсъствия е председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски – пет

"63 сенки ще ви следят": Започна „Маршът за ангелите“ в памет на жертвите от „Пулс"

"63 сенки ще ви следят": Започна „Маршът за ангелите“ в памет на жертвите от „Пулс"

Свят Преди 8 часа

При пожара в нощния клуб „Пулс“ загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

Започна учредителната конференция на „Алианс за права и свободи“

Започна учредителната конференция на „Алианс за права и свободи“

България Преди 8 часа

На събранието присъства и Ахмед Доган

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Свят Преди 8 часа

Това е 43-тата екзекуция в САЩ през тази година, а подобен брой смъртни наказания не са били изпълнявани от 2012 г.