Д о напрежение на дипломатическо ниво между България и Турция доведоха приетите днес промени в Закона за вероизповеданията, съобщава NOVA.

Депутатите гласуваха окончателно промените, с които се разсрочват с 10 години дълговете на вероизповеданията, натрупани към държавата до 31 декември 2018 г. В първоначалния си вариант обаче законопроектът не предвиждаше конкретен срок.

По данни на финансовото министерство регистрираните вероизповеданията у нас имат натрупани задължения към държавата в размер на над 8,2 млн. лева, като над 8 милиона от тази сума формират дълговете на Главното мюфтийство.

Парламентът реши още вероизповеданията в България да могат да се финансират и от чужди държави или чужденци. Нещо, което първоначалният вариант на законопроекта забраняваше.

Промените обаче доведоха до скандал с Турция. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви на митинг пред изселници от България, че промените в българския закон са били насочени срещу мюсюлманската общност. Срещу всички видове основни права и свободи. И Турция била принудена да се намеси, след което България променила закона.

Българския външен министър Екатерина Захариева реагира остро на тези твърдения. Тя потвърди, че е провела разговор с Чавушоглу, в който той е изразил притеснения, че поправките в Закона за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност в България.

От своя страна Захариева е информирала своя колега, че измененията са внесени от народни представители и не са насочени срещу нито едно вероизповедание в страната, а напротив – гарантират равнопоставено третиране на всички регистрирани вероизповедания.

В позицията си Захариева отвърна на твърденията на турския дипломат, направени на митинг в Турция преди изборите в неделя, като посочи, че България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана.

Според МВнР използването на добросъседските отношения между двете държави за предизборна агитация в обикновено не е от полза за никого.

По информация на NOVA от дипломатически източници, министър Захаравиева е наредила да бъде извикан във външно министерство турският посланик.

Междувременно от ВМРО поискаха изслушване на външния министър в парламента и попитаха кой стои зад намесата в Закона за вероизповеданията. 

„Това е национално предателство и то ще тежи на съвестта на ГЕРБ, ДПС и „Воля”, с чиито гласове мина този противобългарски, противодържавен текст”. Така лидерът на НФСБ и съпредседател на коалиция „Обединени патриоти” Валери Симеонов коментира приемането на промените в Закона за вероизповеданията на второ четене в Народното събрание днес.

„Ние отворихме широко вратата за финансиране на всички вероизповедания отвън, от чужди държави и по този начин допуснахме намеса във вътрешно-политическия живот на България. Не можем да се правим, че не виждаме как Турция спонсорира и издържа десетки и стотици, може би, имами в джамийските настоятелства в отделните области. Да се правим, че не виждаме как религията и техните духовници се използват в предизборни кампании”, каза още Валери Симеонов.

По думите му с този закон България е показала, че не е суверенна държава. „Жалко за всички, които са положили костите си в олтара на майка България, за да бъде тя свободна и независима. Ето виждате, че не е”, заключи Симеонов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Пиян се прибира и вика: – Женоо, къде си? – Тук съм! – А, добре. Само проверявам дали съм у нас!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Вярвах, че ще умра като секс робиня“: Шокиращите разкрития на Вирджиния Джуфре за принц Андрю

„Вярвах, че ще умра като секс робиня“: Шокиращите разкрития на Вирджиния Джуфре за принц Андрю

Свят Преди 8 минути

Ето ключовите твърдения, изложени в мемоарите на Вирджиния Джуфре

Близките на жертвите от наводненията ще получат 15 000 лв. помощ

Близките на жертвите от наводненията ще получат 15 000 лв. помощ

България Преди 11 минути

Решението беше взето по предложение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Дъг Мартин

Бившият спортист Дъг Мартин почина след сбиване с полицаи

Свят Преди 56 минути

Мартин загубил съзнание след арестуването си на 18 октомври и починал в болница

Премиерът Желязков ще участва в Срещата на върха в рамките на инициативата „Берлински процес“

Премиерът Желязков ще участва в Срещата на върха в рамките на инициативата „Берлински процес“

Свят Преди 1 час

В рамките на пленарната сесия, лидерите ще обсъждат теми, свързани с укрепване на сигурността чрез подкрепа от НАТО

Петя Димитрова бе избрана за председател на УС на Фондация „Буров“

Петя Димитрова бе избрана за председател на УС на Фондация „Буров“

Любопитно Преди 1 час

Тя се ангажира организацията да бъде двигател на образователни и финансови иновации

След убийството на 15-годишно момче: Митов се среща с ръководствата на моловете в София

След убийството на 15-годишно момче: Митов се среща с ръководствата на моловете в София

България Преди 1 час

Ще бъдат обсъдени възможностите за оптимизиране на мерките за сигурност

<p>Как Мелони засенчва Макрон на световната сцена</p>

Италия изпреварва Франция: Мелони засенчва Макрон на световната сцена

Свят Преди 1 час

Докато Франция се бори с политическа нестабилност и обществени протести, Италия демонстрира стабилност и нарастващо международно влияние под ръководството на Джорджа Мелони

<p>Абсурдната диета на Vogue с вино и яйца от 70-те години</p>

Диетата „Вино и яйца": Налудничавият план за отслабване на списание Vogue от 1977 г.

Любопитно Преди 1 час

Тридневният режим обещава загуба на около 2,5 кг.

Жена подпали жилищна сграда заради хлебарка, има жертва

Жена подпали жилищна сграда заради хлебарка, има жертва

Свят Преди 1 час

Жертвата спасила двумесечното си бебе, но паднала от прозореца в опит да се евакуира

Близки на загинали в катастрофи излязоха на протест в Плевен

Близки на загинали в катастрофи излязоха на протест в Плевен

България Преди 1 час

Повод за демонстрацията е съдебно заседание за катастрофа, станала преди две години на мястото, където загина и Сияна

Тръмп: Путин е спечелил много територия в Украйна, нормално е да задържи нещо

Тръмп: Путин е спечелил много територия в Украйна, нормално е да задържи нещо

Свят Преди 1 час

Преди разговора с Путин Тръмп говореше по-остро срещу Русия в публичните си изявления

Задържаха в Стара Загора българин, издирван във Франция за убийство

Задържаха в Стара Загора българин, издирван във Франция за убийство

България Преди 1 час

До 30 г. лишаване от свобода е най-тежкото наказание, което се предвижда по законите на Франция

<p>Полша предупреди, че може да арестува Путин, ако се опита да прелети през въздушното ѝ пространство</p>

Полша предупреди Путин да не преминава въздушното ѝ пространство за срещата с Тръмп в Будапеща

Свят Преди 2 часа

Варшава заяви, че в такъв случай ще бъде принудена да изпълни международна заповед за арест

Сигурността в училищата: Вълчев свиква извънредна среща с началниците на РУО-тата

Сигурността в училищата: Вълчев свиква извънредна среща с началниците на РУО-тата

България Преди 2 часа

На съвещанието ще бъде направен преглед на системите и мерките за безопасност и нуждата от тяхното засилване

Георг Георгиев: България ще участва активно в създаването на Център за морска сигурност в Черно море

Георг Георгиев: България ще участва активно в създаването на Център за морска сигурност в Черно море

Свят Преди 2 часа

Това е една от основните цели, заложени в новия Стратегически подход, посочи министърът на външните работи