"Към 31 март 2022 г. задълженията на държавните лечебни заведения са в размер на 600 млн. лева. Просрочията възлизат на 113 млн. лева". Това заяви на брифинг здравният министър Асена Сербезова, предава NOVA.

По думите й всички лечебни заведения са представили бизнес програми за предстоящите три години. "Одобрили сме три от тях. В другите има липсващи данни, липса на ангажимент и наличие на формализъм. Изготвени са писма за преработване на програми. При 7 болници с влошени показатели са изискани оздравителни планове. Назначила съм проверки на постъпили сигнали, пример за това е "Майчин дом", обяви тя. И допълни, че 64 проверки на Инспектората към МЗ са извършени от началото на годината, а за цялата 2021 г. са 61.

Сербезова съди прокуратурата за 70 000 лв.

"Звеното за вътрешен одит към МЗ е направило 81 проверки за шестте месеца на 2022 г. Резултатите от 18 от тях са изпратени към компетентните органи", разкри Сербезова. 

Според нея 62 държавни лечебни заведения за болнична помощ функционират у нас. "В "Александровска" и "Пирогов" са назначени прокуристи, които да помогнат финансовото състояние да се стабилизира", подчерта Сербезова. 

От своя страна прокуристът на "Пирогов" Пламен Милев обяви, че финансовото управление и контрола са били фрапантно лоши. "Само за една година "Пирогов" има ръст на просрочени задължения от 9 на 16 млн. лева", каза той.  

Сербезова: Въвеждаме електронни направления и епикризи от 1 август

Изнесени бяха данни и за проверки в Онкохематологията, "Пирогов" и "Св. Екатерина" в София, УМБАЛ-Пловдив, МБАЛ-Сливен и МБАЛ-Канев.

"В "Пирогов" са направени няколко проверки. Имаше сигнал от доставчик, че задълженията не се заплащат без основание. Сключени са 1057 договора за 2014-2021 г. Плащанията по тях са извършени без да се съобразява с реда на постъпване. Има привилегировани кредитори, няма регистър на договорите. Относно изграждането на МЦ в Царево, въпреки че не възнамерява да строи, "Пирогов" не е прибрало своето имущество оттам", обясни доц. Васил Пандов. 

"В УМБАЛ-Пловдив проверката показва, че общината актува имот, предоставен за стопанисване. 10 години различните ръководства на болницата не предприемат действия по защита на имота. В болницата в Сливен пък са констатирани нарушения в обществените поръчки. В проверката на ИА "Медицински надзор" се установи, че във вътрешния правилник на заведението е утвърдено децата да се връзват. Става дума за измъчване на новородени деца в българско лечебно заведение", разкри той.

Относно УМБАЛ "Канев" са установени нарушения при назначаването на граждански договори на външни лица, вместо да се назначат на трудови договори. "12 нарушения са констатирани относно Наредбата за право на достъп до медицинска помощ и избор на екип", обясни доцентът. 

В УМБАЛ "Света Екатерина" за 10 години има само 1 проверка. "Има нарушения в разходите за медицинско оборудване - сключване на договор с фирма доставчик преди споразумението за финансиране от МЗ, сключване на договор за невалидна оферта. 85% от всички средства медицински дейности през 2019-2021 г. са давани на директора - в размер на 952 570 лева", каза доц. Пандов. И уточни, че е имало плащания без сключени договори над праговете от 50 000 лева за строителство. 

За Онкохематологията доц. Пандев изнесе данни за нарушения при бракувани лекарствени продукти. "На година скъпоструващите лекарства достигат 178 000 лева. Значително превишени задължения, което води до декапитализация", отбеляза Пандов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

България Преди 1 час

Огънят вече е обхванал и намираща се в близост постройка

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

България Преди 2 часа

Пожарът е погълнал четири постройки

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

Свят Преди 3 часа

Анализ на първите 100 дни от управлението на унгарския премиер показва средно по 5,5 публикации дневно. Макар честотата на постовете му да расте, взаимодействията с аудиторията са спаднали с 45%, а най-харесвани остават личните му снимки

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Свят Преди 3 часа

Става дума за план за изпращане на тестови пратки с GPS тракери до Украйна

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

Парите ни Преди 3 часа

При липса на заявление системата ще ви разпредели автоматично според възрастта

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Свят Преди 3 часа

Мозъкът им ражда по-ярки и емоционални картини нощем, но парадоксът настъпва веднага след събуждане

Според проф. Румен Драганов най-скъпите частни обяви не са показателни за туристическия пазар

Ще навредят ли шокиращите цени за „Евровизия“ на Бургас

Парите ни Преди 4 часа

Туроператорите вече продават града на чужди пазари, а хотелските цени остават далеч под частните оферти

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Свят Преди 4 часа

Десетки американски щати искат над 1 трилион долара обезщетение от технологичния гигант заради пристрастяването на децата към социалните мрежи

<p>Джокович разкри кога ще сложи край на кариерата си</p>

Джокович разкри кога слиза от корта и каква е последната му голяма мечта

Любопитно Преди 4 часа

Сръбската легенда мечтае за участие на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г., след които да се сбогува с тениса със националния флаг на раменете. Джокович призна, че вече подбира внимателно турнирите, за да бъде с близките си

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Свят Преди 4 часа

Американският президент заплаши и съюзника си Оман с бомбардировки, докато преговорите с Иран са в пълна безизходица, а петролът прехвърли 90 долара за барел

София остава сред най-евтините европейски столици по цена на квадратен метър, но България е сред страните с най-бързо поскъпващи жилища.

София остава сред най-евтините столици за покупка на жилище

Парите ни Преди 4 часа

Средната цена на жилище у нас е около 308 000 евро

Ангел Кунчев

Доц. Кунчев с драстична мярка: Джипита с фалшиви ваксини да плащат лечението на децата

България Преди 4 часа

Почти 60% от уж ваксинираните деца в Ловеч нямат никакви антитела, докато случаите на морбили у нас застрашително растат

Хайнрих Шлиман

Великият измамник на археологията: Как Хайнрих Шлиман откри Троя - и я разруши

Любопитно Преди 4 часа

Приказката за Омировия град се оказва реалност благодарение на германския търговец, но манията му за злато и слава нанася пагубен удар върху археологията

Сергей Лавров: Познавам добре премиера Румен Радев

Сергей Лавров: Познавам добре премиера Румен Радев

Свят Преди 5 часа

Лавров: Той се яви на изборите с лозунга за защита на националните интереси

Войната на Путин срещу OnlyFans: Иззети секс играчки и арести за милиони

Войната на Путин срещу OnlyFans: Иззети секс играчки и арести за милиони

Любопитно Преди 5 часа

Руските власти започнаха масирана хайка срещу модели и продуценти в OnlyFans. Под ръководството на Екатерина Мизулина, сочена за близка до Путин, десетки инфлуенсъри са заплашени от години затвор за „разпространение на порнография“

Хейдън Пенетиър планирала да посети дъщеря си в Украйна преди внезапната си смърт

Хейдън Пенетиър планирала да посети дъщеря си в Украйна преди внезапната си смърт

Свят Преди 5 часа

Преди внезапната си смърт 36-годишната звезда от „Герои“ Хейдън Пенетиър е планирала пътуване до Украйна, за да прекара време с 11-годишната си дъщеря Кая. Близки до актрисата разкриват детайли за последните ѝ дни и силната връзка с детето