М инистърът на правосъдието Надежда Йорданова каза пред журналисти в парламента, че с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши не са коментирали вътрешнополитически въпроси, сред които и оставката на главния прокурор Иван Гешев. По думите ѝ, Гешев въобще не е въпрос.

„Тази сутрин имах работна среща с европейския главен прокурор г-жа Кьовеши и обсъдихме работните въпроси, които стоят за решаване. Те са поставени от тях и са в компетенциите на изпълнителната, съответно на законодателната власт“, посочи Йорданова.

„Изцяло разговорът беше съобразно компетенциите на Европейската прокуратура

и на Министерството на правосъдието и те са в следните посоки: на първо място промени в Наказателния кодекс, които да премахнат пречките пред ефективно разследване и наказване на престъпленията, свързани с измами с евросредства. Това е въпрос, по който от години се говори, но вече има конкретни предложения на масата, каза министърът на правосъдието.

Следващата група въпроси, по които говорихме, са измененията в Закона за съдебната власт, които подготвяме, които да гарантират по-ефективна и самостоятелна работа на европейските делегирани прокурори в България, така че да се гарантира изпълнението на регламента за Европейската прокуратура в пълнота“, отбеляза Надежда Йорданова.

Успяхме да уведомим г-жа Кьовеши за напредък на България,

посочи още правосъдният министър. Тя отбеляза, че най-сетне миналия месец са приключили законодателните процедури, при които се признава компетентността на Европейската прокуратура в случаите, когато има елемент, свързан с държави членки, които не са приели регламента за Европейската прокуратура или пък са държави членки на Съвета на Европа.

Относно отлагането на днешното заседание на Министерския съвет, Йорданова коментира, че по-скоро става въпрос за ангажименти и динамика на програмата, отколкото поради някаква друга причина. Тя отклони въпроси във връзка с предложението на вицепремиера Корнелия Нинова за обявяване на форсмажор и дали има напрежение в коалицията.

Иван Гешев и Лаура Кьовеши
Иван Гешев и Лаура Кьовеши Източник: БГНЕС

Българският главен прокурор Иван Гешев също имаше среща с Лаура Кьовеши.

В хода на разговора бяха обсъдени въпроси, касаещи взаимодействието между Прокуратурата на Република България и Европейската прокуратура по противодействие на измамите със средства на Европейския съюз, злоупотребите с ДДС, изпирането на пари, корупцията и организираната престъпност.  Гешев изрази увереността си за продължаване на ефективния диалог между двете институции.

И министърът на вътрешните работи

Бойко Рашков проведе среща с Лаура Кьовеши.

На нея бяха обсъдени действията на българската страна за създаване на екип от разследващи служители в МВР, които да работят по дела на Европейската прокуратура.

Лаура Кьовеши и Бойко Рашков
Лаура Кьовеши и Бойко Рашков Източник: БГНЕС

Кьовеши оцени високо работата на МВР до момента и изрази очакване за още по-активно директно докладване на случаи на сериозни злоупотреби със средства на Европейския съюз. Беше изразена готовност да продължи партньорското сътрудничество между МВР и Европейската прокуратура.

В рамките на разговорите беше дадена висока оценка на българските делегирани прокурори, с които се осъществява ефективно взаимодействие.

От българска страна бяха представени наскоро приетите правила, с които се регламентира сътрудничеството между МВР и Европейската прокуратура, както и стартиралата законодателна инициатива по отношение на специализираните съд и прокуратура. Очакванията са те да оптимизират процеса на разследване на случаи на организирана престъпност.

Вижте още:

Mъж се прибира в 2 сутринта. Жена му: - Най-накрая. Три часа те чакам да се прибереш, за да заспя. - Ох, аз три часа…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>3 млн.&nbsp;българи са под заплаха заради нови правила за наем на земя</p>

Нови правила за наем на земя поставят 3 млн. българи под заплаха

България Преди 5 минути

Готвени законодателни промени станаха повод за несъгласие и обвинения между заинтересованите страни

Бедността никога не е сама: Социален работник разкрива истинските причини за отнемане на деца

Бедността никога не е сама: Социален работник разкрива истинските причини за отнемане на деца

Любопитно Преди 8 минути

В подкаста "Тройка по никое време" говори Десислава Петкова, старши социален работник и ръководител на екип във фондация „За нашите деца“

Завръщане в Газа: Какво преживя едно палестинско семейство

Завръщане в Газа: Какво преживя едно палестинско семейство

Свят Преди 32 минути

Историята на Ясер и Ваджиха е история за скръб и безкрайни лишения

<p>Китай забрани вноса на японски морски дарове, каква е причината</p>

Китай отново забрани вноса на японски морски дарове

Свят Преди 44 минути

Тези изявления се считат за провокация от страна на Пекин, който счита, че Тайван е част от неговата територия

Отдаваме почит на двама светци, кои са те

Отдаваме почит на двама светци, кои са те

Любопитно Преди 47 минути

Пророк Авдий, чието име означава "слуга на Господ", живял около 800 г. преди Христос, а мъченик Варлаам бил пример за твърдост в християнските убеждения

Най-издирваният колумбийски командир заплаши да блокира президентските избори

Най-издирваният колумбийски командир заплаши да блокира президентските избори

Свят Преди 54 минути

Под натиска на САЩ, които изискват по-решителни действия срещу трафика на наркотици, колумбийският президент засили офанзивата си срещу въоръжените групи

.

Сухопътните войски отбелязват 147 г. от създаването си

България Преди 54 минути

Отбелязването ще започне с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметник „Петимата капитани“ в Сливница

Ужасяващ ценоразпис за насилие сред деца в Кюстендил

Ужасяващ ценоразпис за насилие сред деца в Кюстендил

България Преди 1 час

Деца, учители и родители се обединяват срещу агресията в опит да предпазят по-беззащитни деца от опасни ситуации

Съперници в ЕС, приятели от детство: Как Каспари и Репази крепят Европа

Съперници в ЕС, приятели от детство: Как Каспари и Репази крепят Европа

Свят Преди 1 час

В Европейския парламент те стават политически съперници, но и обединени в обща кауза

Избраха български съдия в Трибунала на ООН по споровете

Избраха български съдия в Трибунала на ООН по споровете

Свят Преди 1 час

Мира Райчева-Шекерджиева от Върховния административен съд получи подкрепата на 119 държави

Зов за помощ: Съпруг, баща и дядо има нужда от помощ, за да живее

Зов за помощ: Съпруг, баща и дядо има нужда от помощ, за да живее

България Преди 1 час

Иван е на 54 години – съпруг, баща и дядо. Пред фондацията „Павел Андреев“ той разказва своята история

<p>Кметовете от ДПС също ще дарят декемврийските си заплати за коледни добавки</p>

Кметовете от ДПС също ще дарят декемврийските си заплати за коледни добавки на пенсионерите

България Преди 1 час

Те се присъединиха към инициативата на лидера на "ДПС - Ново" начало Делян Пеевски

"Врагът атакува": Украйна обстреля Воронеж, Русия удари Харков с дронове

"Врагът атакува": Украйна обстреля Воронеж, Русия удари Харков с дронове

Свят Преди 1 час

Пусковите установки МЛРС са били унищожени с удари на ракети "Искандер"

Китайският премиер се срещна с Путин

Китайският премиер се срещна с Путин

Свят Преди 2 часа

Решимостта и позицията на Китай да развива взаимноизгодно сътрудничество с Русия винаги са били последователни, подчера Ли пред Путин

Gemini 3

Google: Gemini 3 е нова ера в AI и ще реализира идеите ви

Технологии Преди 2 часа

Интернет гигантът е много амбициран за новия алгоритъм