К ой е нулевият пациент с коронавирус в България има значение само от научна гледна точка. Това заяви пред NOVA епидемиологът проф. Мира Кожухарова.

„То представлява интерес само от научна гледна точка, безспорно. Обаче от практическа няма никакво значение”, категорична е проф. Кожухарова.

„Към момента имаме двама души, за които знаем, че са болни с клинично проявена картина. Другите двама не са много болни. Медицинската сестра може и да не прояви никакви симптоми, което ѝ пожелавам. Доста е вероятно да стане така”, посочи епидемиологът.

РЗИ: Болните от коронавирус в Габрово не са имали контакт

По думите на проф. Кожухарова е възможно т. нар. нулев пациент – първият заразен с коронавируса Ковид-19 в България, също да не е имал симптоми.

„Този нулев случай вече трябва да го търсим назад във времето. Тези хора, за които се вълнуваме сега, са болни от известно време. Единият има симптоми от 3 март. Това означава, че ако се върнем в рамките на инкубационния период от 1-2 седмици, говорим поне за февруари месец. Така че нулевият случай трябва да го търсим някъде в началото на февруари или края на януари, което няма никаква практическа стойност”, смята проф. Кожухарова.

Тя коментира и новината, че двете болни жени в Габрово, не са имали контакт една с друга.

Извънредни мерки в България срещу коронавируса

„Става дума за дихателна инфекция, която се разпространява точно като грипа. Медицинската сестра може да се е заразила и в болницата, но може и в супермаркета, или на улицата, или в кафенето.  Не знаем даже кога”, обясни епидемиологът.

Проф. Кожухарова посочи, че има две рискови групи сред населението по отношение на Ковид-19. Едната са здравните работници, а другата са хората в напреднала възраст с хронични заболявания.

Експертът критикува властите за това, че са насочили вниманието си към пристигащите от рискови дестинации хора, вместо да изследват за коронавируса всички със симптоми на заболявания на дихателните пътища.

Четирима пациенти заразени с коронавирус в България

„Във вътрешните отделения в цялата страна в момента лежат много хора с пневмонии и без да им се направи изследване, ние няма как да знаем от какво са тези пневмонии”, подчерта проф. Кожухарова. „Темата за здравеопазване и пари ми е много неприятна и не искам да я коментирам”.

„Би трябвало да има определени отделения, в които да се лекуват хората с коронавирусна инфекция”, заяви епидемиологът.

Истината за коронавируса, колко е опасен

Проф. Кожухарова подчерта, че в България много хора не се ваксинират, а предпазните мерки срещу Ковид-19 като цяло са същите както тези срещу грипа.

„Страхът е по-вреден от самия коронавирус”, категорична е проф. Кожухарова.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп подписа указ за защита на венецуелските активи

Доналд Тръмп подписа указ за защита на венецуелските активи

Свят Преди 44 минути

Целта е те да бъдат предпазени от евентуални съдебни решения или искове на длъжници

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ публикува послание в социалните мрежи, в което подчертава постиженията на България през 2025 г.

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал днес малко преди 16:00 часа при км 33 край Хасково в посока Пловдив

Актьор от „Сам у дома“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Актьор от „Сам у дома“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Свят Преди 4 часа

Даниел Стърн е бил санкциониран за предполагаем опит да се свърже с ескорт по време на празничния сезон

Рене Гуд

Ново видео показва момента преди агент на ICE да застреля Рене Гуд в Минеаполис

Свят Преди 5 часа

Кадрите показват конфронтацията между Гуд и полицая, който по-късно е идентифициран като Джонатан Рос

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Свят Преди 6 часа

Реза Пахлави подтикна протестите в Иран, като помогна да превърне това, което започна като недоволство от отслабената икономика на Ислямската република, в сериозна заплаха за теократичния режим в страната

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Свят Преди 6 часа

Вчера делегат на ЮПС, участващ в преоговори в Рияд, заяви по саудитската телевизия, че групировката се разпуска

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

Свят Преди 6 часа

Най-честата мотивация е надеждата за по-добър живот, както посочват около половината от обмислящите да напуснат Германия

Сняг вали в Родопите

Сняг вали в Родопите

България Преди 7 часа

Призовават се шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост

Синът на сваления ирански шах призова протестиращите да се "подготвят за превземане"

Синът на сваления ирански шах призова протестиращите да се "подготвят за превземане"

Свят Преди 8 часа

Синът на шаха определи като "великолепен" броя на участниците в протестните прояви в Иран

Иван Иванов е избран за Най-добър млад спортист на България за 2025 година

Иван Иванов е избран за Най-добър млад спортист на България за 2025 година

България Преди 8 часа

В 14-ото издание на допитването се включиха рекордните 132-ма представители на медиите

<p>Русия атакува инфраструктура в Одески район</p>

Русия атакува промишлена инфраструктура в Одески район

Свят Преди 8 часа

Няма данни за жертви и ранени

Силно земетресение разтресе бреговете на Южна Италия

Силно земетресение разтресе бреговете на Южна Италия

Свят Преди 8 часа

Земният трус беше усетен в най-южната точка на Апенинския полуостров и на средиземноморския остров Сицилия

<p>Мирчев: Ще върнем веднага мандата за съставяне на правителство</p>

Ивайло Мирчев: Ще върнем веднага мандата за съставяне на правителство

България Преди 8 часа

По думите на Мирчев националната цел остава въвеждането на 100 процента машинно гласуване

Украински дрон подпали нефтохранилище във Волгоградска област

Украински дрон подпали нефтохранилище във Волгоградска област

Свят Преди 9 часа

Губернаторът на Волгоградска област Андрей Бочаров съобщи в публикация в "Телеграм", че до момента няма данни за жертви