Н а граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни.

След като на 1 януари България се присъедини към зоната за пътуване без граници в Европа, гърците свободно се насочиха към съседната страна, където цените на бензина са по-ниски, за да заредят резервоарите си, съобщава GreekReporter.

Ако в Гърция открият туба с бензин в колата ви, могат да конфискуват автомобила

България, заедно с Румъния, са последните европейски държави, които станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство без граници на Европейския съюз. Това означава, че от 1 януари 2025 г. отпаднаха граничните проверки за тези, които пътуват между сухопътните граници на тези две страни и всяка друга държава - членка на Шенген. Това посочва Pariteni.bg.

На граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни, според „Прото Тема“. Това безпроблемно пътуване вече накара много гърци да се отправят към България, за да заредят резервоарите си, заради по-ниските цени на българските бензиностанции.

Бенчев: Възможно е да останем без бензин от 1 март

Колко печелят гърците, когато купуват бензин в България

Според последните данни на EU Oil Bulletin в края на декември един литър (0,26 галона) 95-октанов безоловен бензин в България се е продавал за 2,50 лева (1,28 евро/ 1,32 долара), докато по същото време в Гърция той се е продавал за 1,80 евро (1,86 долара). В същото време средната цена на литър бензин в България от 2015 г. до 2024 г. е била 2,23 лева (1,14 евро/ 1,18 долара), докато в Гърция цените устойчиво остават високи, като на моменти надхвърлят две евро (2,07 долара) за литър.

Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на бензина и горивата в Европейския съюз, главно поради наложения от гръцкото правителство данък върху бензина, който е почти два пъти по-висок от минималната граница, предвидена в законодателството на ЕС.
Като се има предвид всичко това, гръцки шофьор с автомобил, чийто резервоар побира 50 литра (13,2 галона), ще плати 64 евро (66,2 долара), за да зареди гориво в България, докато това в Гърция ще му струва 90 евро (93 долара). На практика това означава, че гръцкият шофьор, когато зарежда гориво в България, ще спести 26 евро (26,9 долара).

Макар че новото свободно движение между Гърция и България ще спомогне за укрепване на връзките между двете страни, някои изразиха опасения относно сигурността, а други посочиха възможно увеличаване на незаконните дейности, включващи незаконен транзит на стоки и вещества.

Ще плащаме ли по-скъп бензин скоро?

Гърците зареждат резервоарите си в България не е ново явление

Гърците, които живеят в близост до съседни държави като България и Турция, са пресичали границите, за да зареждат резервоарите си, години преди България да стане пълноправен член на Шенгенската зона.

През април 2024 г. Мария Зага, председател на Федерацията на бензиностанциите, отново алармира за жизнеспособността на гръцките бензиностанции в близост до граничните райони. Особено в периодите, когато цените на бензина в Гърция се покачват, казва Зага, гърците веднага се насочват към границата, за да заредят резервоарите си. В резултат на това гръцките бензиностанции в пограничните райони са призвани да оцеляват в условията на нелоялна конкуренция, създадена от сравнително по-ниските цени и данъчни системи в съседните държави.

Освен да зареждат автомобилите си, през годините гърците се стичат в България, за да пазаруват дрехи и дори хранителни стоки, тъй като цените там се оценяват на около 40 % по-ниски, отколкото в Гърция. 

* Видеото е архивно!

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

Свят Преди 1 час

Броят на убитите медицински служители през този месец достигна 51

Отиде си Маринела – великият глас на Гърция, който покори света

Отиде си Маринела – великият глас на Гърция, който покори света

Свят Преди 2 часа

На 87-годишна възраст почина легендарната гръцка певица Маринела – символ на цяла ера в музиката, прочула се със своя уникален глас, емблематични дуети със Стелиос Казандзидис

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Любопитно Преди 3 часа

Видеозапис от събитието показва как 18-годишната Камолван Чанаго се представя уверено на сцената, преди внезапно да започне да завалва думите си, когато изкуствените ѝ зъби видимо се разместват в устата ѝ

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Голф легендата преобърна джипа си при опасна маневра, но по-късно бе освободен от ареста, въпреки обвиненията в шофиране в нетрезво състояние и материални щети

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Свят Преди 5 часа

Според Израел става дума за удар по терорист

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Свят Преди 5 часа

Това е станало около 3,30 ч. на улица "Боатие"

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Свят Преди 5 часа

"За трети пореден ден руските сили извършват масирани нападения срещу съоръжения на "Нафтогаз", обяви компанията

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Свят Преди 6 часа

Редица пътища в района бяха блокирани от паднали дървета, докато аварийните екипи работеха през нощта, за да разчистят отломките

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

Свят Преди 6 часа

Рейтингът отразява стабилната външна и фискална позиция на страната, както и надеждната политическа рамка, подкрепена от членството в Европейския съюз и еврозоната

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Свят Преди 7 часа

Това обсъдиха на среща служебният министър на външните работи Надежда Нейнски и турският външен министър Хакан Фидан в Истанбул

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

България Преди 7 часа

След спешна среща с ръководството на лечебното заведение е изготвен кризисен план

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Любопитно Преди 7 часа

Досега няма доказателства, че мултивитамините могат значително да удължат живота

Градушка с размерите на орех падна в Крумовград

Градушка с размерите на орех падна в Крумовград

България Преди 8 часа

Лошото време се е развило изключително бързо около обяд, малко след 12.00 часа

След Саудитска Арабия: Украйна сключи ново отбранително споразумение в Залива

След Саудитска Арабия: Украйна сключи ново отбранително споразумение в Залива

Свят Преди 9 часа

"Защитата трябва да бъде удовлетворяваща навсякъде", заяви Зеленски