„Не вярвам корабът „Вежен” да е скъсал нарочно кабела в Балтийско море. Нямат интерес нито капитанът, нито екипажът, нито корабособствениците да извършат такова престъпление”. Това заяви в студиото на NOVA кап. Васил Данов, който е член на ръководството на Атлантическия съвет на България. Коментарът му е по повод задържания български плавателен съд от шведските власти по подозрение в саботаж. Корабът плава под малтийски флаг, но екипажът е български.

„Би трябвало от Българския морски флот да дадат по-кратко сведение за случилото се. Тези обяснения от кап. Калчев звучат малко неубедително”, смята експертът. По думите му съвременната техника ограничава до минимум подобни инциденти. „Корабът е построен в Китай през 2022 г. Той е съвършено нов – с доста добри електроника и автоматика. Подобно елементарно изпускане на котвата в лошо време е почти изключено при наличието на сериозна техника и такъв добър команден състав”, каза още кап. Данов.

Часове след като Швеция задържа кораба, шефът на БМФ даде брифинг, на който обясни как заради силна буря една от котвите на плавателния съд „изтекла” и вероятно именно тя е скъсала кабела.

„Няма как да не се чуе това. Котвата „гърми”, когато „изтича”. Екипажът би трябвало да го види”, подчерта експертът. „Корабът е 32 тона. Няма как вълните да го подмятат”, допълни той. По думите му вълна с височина 1-1.5 м не е опасна за подобен плавателен съд. Кап. Данов обаче не виждал умисъл в действията на екипажа на кораба, а по-скоро грешка или небрежност.

„Ако бъде доказана умисъл, виновните могат да получат много високи присъди. Зависи от законодателството, но обвиненията могат да са в саботаж и тероризъм”, заяви членът на ръководството на Атлантическия съвет на България.

Аналена Бербок за инцидента в Балтийско море: Това не може да е случайност

Световни медии и политици също следят разследването около кораба „Вежен“ и повредения кабел в Балтийско море. Те припомнят, че това не първият подобен инцидент в последните месеци.

Кореспондентът на NOVA в Германия Натали Пашева разказва как войната в Украйна превърна Балтийско море в зоната с най-много предполагаеми саботажи. На него имат излаз 9 държави. 8 от тях са членки на НАТО. Според експерти то е едно от най-натоварените морета в света.

Водите „се разбушуваха” през 2022 година. През февруари тогава избухна войната в Украйна, а пък през септември имаше взривове по „Северен поток”. През последните месеци обаче инцидентите със скъсани кабели зачистиха страшно много.

През октомври 2024 година товарен кораб от Русия прави странни маневри в морето. Тогава експерти се обединиха около тезата, че всъщност те могат да бъдат следствие на това, че плавателният съд опитва да събира информация.

Капитан Димитров: Никой не би хвърлил котва, там където е забранено

Само месец по-късно – през ноември 2024 г., са повредени оптични кабели между Швеция и Латвия и между Финландия и Германия. Според източници на сигурността, китайски кораб за насипни товари е отговорен за прерязването на кабелите.

На 25 декември миналата година танкерът Eagle S поврежда захранващ кабел между Естония и Финландия. За него се знае, че той е превозвал руски петрол и плава под флага на островите Кук. Според Европейския съюз е част от „сенчестия флот” на Русия. Според НАТО той отговаря на всички характеристики на флота.

Смята се, че Балтийско море е най-важният търговски път за руски петрол. Именно заради това случая и нашия кораб сдоби толкова широка популярност.

Припомняме, че българският плавателен „Вежен“ съд беше задържан от шведските власти по подозрение в саботаж. Става дума за скъсан оптичен кабел между Латвия и Швеция, който според властите там е повреден именно от този морски съд. Формално, корабът е под малтийски флаг, но командният му екипаж е български, както и собствеността. Изпълнителният директор на „Параходство Български Морски Флот” категорично отхвърли твърденията за саботаж и е на мнение, че става въпрос за случаен инцидент, причинен заради лошото време.

Целия разговор гледайте във видеото.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Любопитно Преди 1 час

Изключителна археологическа находка в централна Турция разкрива тънък златен лист с древен надпис. Международният екип от изследователи смята, че артефактът е служел за защита на дете и крие неизвестен досега пасаж от Светото писание

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Любопитно Преди 1 час

НАДРБ изгражда противопожарни депа, предоставя оборудване и обучава местните общности с подкрепата на Фондацията на Кока-Кола ХБК

14 бебета починаха при пожар в болница в Исламабад, Пакистан

„Вратата беше заключена“: Шок след пожара, убил 14 бебета в Пакистан

Свят Преди 1 час

Пожарът е избухнал в климатично устройство на третия етаж в отделението за майчина и детска грижа в PIMS, една от основните държавни болници в Исламабад. Само едно от 15-те налични бебета е било спасено

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

България Преди 2 часа

Проверяват се действията и бездействията на длъжностни лица, свързани с поддържането и контрола на разрешението за лечебна дейност

Водното бедствие в Непал

Воден ад на границата между Непал и Тибет: Има жертви, стотици са изчезнали

Свят Преди 2 часа

Къщи, пътища и енергийни проекти бяха отнесени в Непал, докато официални лица в Тибет заявиха, че се опасяват от „сериозни жертви“, като има изчезнали хора в окръг Гиронг след свлачище, ударило сухопътния граничен пункт

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

България Преди 2 часа

Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години - 502.0 хил., или 38.2% от всички пътували лица

Ваня Запрянова

Ваня Запрянова: Сезонът на шампионите ме зове!

Любопитно Преди 3 часа

Ваня Запрянова ще се завърне на Арената с една единствена цел - победата

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 3 часа

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

България Преди 3 часа

Парламентът гласува още близо 45 млн. долара по договорите за бронираните машини

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Свят Преди 3 часа

Най-високата степен на тревога е обявена за Йонийските острови заради много висок риск от възникване и разпространение на горски пожари

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

Любопитно Преди 3 часа

Музикалната икона Доли Партън оставя след себе си не само забележителна кариера като певица, актриса и филантроп, но и вдъхновяваща история за успеха. Тя израства в бедност, заедно с 11 братя и сестри, в малка планинска хижа в Тенеси

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

България Преди 3 часа

Кирил Равначки поема газопреносния оператор, а Владимир Малинов застава начело на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

България Преди 3 часа

Наркотичните растения са били отглеждани в ниви и обезлесен участък. По случаите са образувани досъдебни производства

<p>Доц.&nbsp;Ангел Кунчев подаде оставка</p>

Доц. Ангел Кунчев подаде оставка като главен държавен здравен инспектор

България Преди 4 часа

Той посочва две причини за решението си - навършване на пенсионна възраст и несъгласие с подготвяната реформа в държавния здравен контрол

Алия

„Не харесвам този самолет“: Разкриха подробности от последните минути на Алия 25 години след смъртта ѝ

Свят Преди 4 часа

25 години след трагичната смърт на Принцесата на R&B Алия, бившият ѝ приятел Деймън Даш разкрива последните съобщения, които е получил от нея. Певицата е имала лошо предчувствие за самолета, но е решила да се качи, за да довърши работата си

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Свят Преди 4 часа

Кабинетът на Петер Мадяр заяви подкрепа за суверенитета на Украйна и осъди руската военна агресия