С нимки и видеоклипове, показващи заравняване с трактор на плаж „Смокиня“ разбуниха духовете в социалните мрежи. Опасенията на местните са, че са засегнати дюните, които са в непосредствена близост до плажа.

"Категорично заявявам, че няма унищожени дюни на плажа. Преди самото почистване на плажа повикахме оторизирана фирма по кадастър, която постави колчета на края на дюните. Те са сложени на 2 метра и 50 сантиметра от началото на дюните", заяви в ефира на "Здравей, България" концесионерът на плажа Иван Алексиев.

Той каза още, че е имало три стари заведения - преместваеми обекти, до дюните. Те са изнесени и преместени.  

"Тази година морето беше много бурно, заведенията почти бяха паднали, те са на 15-16 години, и взехме решение да ги премахнем, като евентуално построим на тяхно място нови със съответните разрешения", каза още Алексиев.

Междувременно вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова разпореди проверка на морски плаж „Смокиня“. 

Екип на ведомството ще проследи има ли и какви са нарушенията по крайбрежната ивица, както и дали има основание за налагане на санкция на концесионера.

Министерството на туризма води усилена комуникация с РИОСВ – Бургас, Басейнова дирекция „Черноморски район“ и концесионерa по казуса. След като бъдат изяснени всички обстоятелства и бъдат проверени документите в тази връзка, ще бъде ясно дали има нарушения по Закона за Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), които да обуславят налагането на глоба.

Задължение на Министерството на туризма е да следи как се спазват договорите за концесия и наем на морските плажове през цялата година. Проверяват се и неохраняемите ивици. При установяване на нарушения и неспазване на законодателството ще се налагат безкомпромисни наказания. Министерството на туризма работи в сътрудничество с всички оторизирани институции и контролни органи и призовава своевременно да бъде информирано при всякакви съмнения за извършване на неправомерни действия на територията на морските плажове, казват още от ведомството. 

Сигнали за нередности на плажа могат да бъдат подавани на телефон 02/ 90 46 833, както и на имейл control@tourism.government.bg.

Повече по темата гледайте във видеото.

Тежка техника върху плаж край Созопол

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп: Споразумение с Иран ще бъде сключено само ако то бъде изгодно за САЩ

Тръмп: Споразумение с Иран ще бъде сключено само ако то бъде изгодно за САЩ

Свят Преди 4 часа

По отношение на Иран Тръмп допълни, че "разполага с цялото време на света"

Какво ще засегнат новите санкции на ЕС срещу Русия

Какво ще засегнат новите санкции на ЕС срещу Русия

Свят Преди 6 часа

От енергетика до киберсигурност - какво включва пакетът

<p>Военни екипи реагираха на сигнали за обекти в морето край Слънчев бряг и Несебър</p>

Екипи от Военноморска база - Бургас откриха двигател на ПВО ракета и дрон

България Преди 7 часа

Военнослужещите са установили, че откритият предмет е стартови двигател на ПВО ракета, който не представлява опасност и е транспортиран до военноморската база

Франция предлага международна конференция за подкрепа на Ливан

Франция предлага международна конференция за подкрепа на Ливан

Свят Преди 7 часа

Макрон настоява за участие на всички заинтересовани страни от Близкия изток

Кремъл: ЕС иска Сърбия да скъса с Москва

Кремъл: ЕС иска Сърбия да скъса с Москва

Свят Преди 8 часа

Песков припомни, че всяка страна е „суверенна в своя избор, включително и Сърбия“

Задържан е шофьорът на украинския автобус, който катастрофира край Малко Търново

Задържан е шофьорът на украинския автобус, който катастрофира край Малко Търново

България Преди 8 часа

Задържаният с инициали С. М. е обвинен в причиняване на смърт по непредпазливост на две жени

Италия вместо Иран на Мондиал 2026? Планът на Тръмп, който взриви ФИФА

Италия вместо Иран на Мондиал 2026? Планът на Тръмп, който взриви ФИФА

Свят Преди 9 часа

САЩ са предложили „Скуадра Адзура“ да заеме мястото на техеранския режим заради геополитическо напрежение, но Джани Инфантино сложи край на спекулациите

<p>Радев получи поздравления от Мерц в телефонен разговор</p>

След победата на "Прогресивна България" на изборите: Радев получи поздравления от Мерц в телефонен разговор

България Преди 9 часа

Обсъдени бяха сигурността, войната в Украйна и европейските предизвикателства

"Кървавата война" на Дутерте стига до съда - обвинения за десетки убийства

"Кървавата война" на Дутерте стига до съда - обвинения за десетки убийства

Свят Преди 9 часа

Бившият президент на Филипините Родриго Дутерте е изправен пред съд в Хага за ролята си във "войната срещу наркотиците"

Украйна задържа агент на руското ГРУ, насочвал удари в Донецка област

Украйна задържа агент на руското ГРУ, насочвал удари в Донецка област

Свят Преди 9 часа

СБУ твърди, че е предавал координати за въздушни атаки срещу украински позиции

<p>Вашингтон е домакин на нови преговори между Израел и Ливан</p>

Израел и Ливан започват нови преговори за примирие с „Хизбула“ във Вашингтон

Свят Преди 10 часа

САЩ посредничат в опит за удължаване на споразумението и намаляване на напрежението

Община Костенец разширява грижата за възрастни и хора с увреждания с Telecare на А1

Община Костенец разширява грижата за възрастни и хора с увреждания с Telecare на А1

Любопитно Преди 10 часа

Дистанционното наблюдение допълва социалните услуги на място и позволява навременна реакция при инциденти

Галина Паунчева

Галина Паунчева, CEO на d:istinkt, e сред 2026 Top Women in PR & Communications

Любопитно Преди 10 часа

Тя е единственият представител на България, отличен в тазгодишното издание на престижните международни награди

<p>Светът е &quot;опустошаван от шепа тирани&quot;</p>

Папа Лъв XIV: Светът е "опустошаван от шепа тирани"

Свят Преди 10 часа

Папата възприе нов, силен стил на говорене по време на престоя си в Африка