Г арантирам, че ще бъдем равноотдалечени от всички политически сили. Това заяви в началото на днешното правителствено заседание служебният министър-председател Димитър Главчев. 

„Нашата основна цел е организирането на честни, прозрачни и свободни избори“, посочи Главчев. На база на натрупания опит можем само да надградим това, което сме свършили“, коментира той. 

Главчев посочи, че новият служебен кабинет ще работи, за да гарантира европейския път на развитие на България, както и с грижа за добрия начин на живот на българските граждани. 

„Координатор за изборите ще бъде министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов. Смятам, че той ще осъществява добър диалог с Централната избирателна комисия, което е в основата на добре проведените избори“, посочи още Главчев.

„Ако има честни и прозрачни избори, българските граждани ще гласуват повече, което зависи и от политическите послания на партиите, които ще участват на изборите“, каза още Димитър Главчев. 

Той призова политическите сили „да се фокусират върху предизборната си кампания, а не толкова върху служебното правителство“.

„Предишното правителство, по оценката на всички, си свърши добре работата. Промените, които виждате, са предизвикани по-скоро с оглед успокояване на политическото напрежение, отколкото от недобре свършена работа. Те са извършени в диалог с президента на България Румен Радев. Ще продължим да си вършим работата така, както я вършехме в предишния състав на служебното правителство“, коментира още Димитър Главчев. 

На днешното правителствено заседание кабинетът ще разгледа решение за подготовка на изборите за Народно събрание на 27 октомври. 

На прага на нови избори: Колко ще струва предсрочният вот

Служебните министри разгледаха и промените в състава на Постоянното представителство на България към Европейския съюз в Брюксел, Белгия.

В рамките на днешното правителствено заседание Министерският съвет одобри кандидатурите за член на Европейската комисия от името на Република България.

Взехме решение да номинираме за еврокомисар Екатерина Захариева и Юлиян Попов. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев по време на среща в Министерския съвет на представители на служебния кабинет с областни и заместник-областни управители от цялата страна. 

Всички кандидати са на изключително високо ниво, обяви премиерът Главчев. 

 

Вижте кои са предложенията на отделните партии за български еврокомисар

 

В рамките на днешното правителствено заседание Главчев заяви, че безводието е тема, която вълнува голяма част от българските граждани и е важно какви мерки трябва да бъдат взети, за да се облекчи проблемът. 

"Ясно е, че не е от сега проблемът, но 50% загуба е абсолютно прахосничество на фона на климатичните проблеми. Министрите формират общата политика, а областните управители пренасят това по места. Координацията трябва да е бърза от управителите към кметовете, защото хората събират в понятието "държава" всички органи. Те казват, че държавата не работи и ако има прехвърляне на топката, хората си казват, че не ги интересува", каза още той, цитиран от NOVA.

"Най-важното е да се стигне до хората, да се опитваме да решаваме проблемите. Има такива, нерешавани с години. Видяхте кризите с пожарите и градушките, че може да стане бързо. Задължително трябва да се насочим към превенция. Има и комисия по бедствия и аварии, колкото и да са случайни събитията трябва да им се противопоставим. Нека предприемем стъпки. Няма нужда да са планове за 20 години напред - тези неща стават неочаквано", заключи Главчев.

"Възраждане" номинира Виктор Папазов за еврокомисар

Кабинетът предстои да определи „Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска" ЕАД в София за университетска болница.

Друга точка в дневния ред е одобряването на проект на План за сътрудничество между Министерството на здравеопазването на България и Министерството на здравеопазването на Държавата Израел в областта на майчиното и детското здравеопазване.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 18 минути

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Ще остане ли в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ</p>

Бургаският съд решава дали да остави в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ

България Преди 2 часа

МВР започва вътрешна проверка, след твърдения на близки на пострадалите, че случаят се прикрива, тъй като родителите на виновния шофьор работят в полицията

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 3 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 5 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 5 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 6 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 6 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 12 часа

На мястото е обявено извънредно положение

<p>Експерт коментира езика на тялото на Тръмп и Путин</p>

Експерт по езика на тялото разкри какво показва ръкостискането между Тръмп и Путин

Свят Преди 12 часа

Анализ на жестовете и ръкостисканията, които разкриват динамиката между двамата лидери

Лимузината на президента Доналд Тръмп, известна като „Звярът“, малко преди той да напусне Белия дом в петък, 15 август 2025 г., във Вашингтон. Днес президентът Тръмп пътува за среща с руския президент Владимир Путин в Аляска, на военна база на САЩ.

Лимузината на Путин срещу „Звяра“ на Тръмп

Свят Преди 12 часа

Топли ръкостискания и усмивки: Путин и Тръмп стартират срещата в Аляска с приятелски тон

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

България Преди 13 часа

Караджов: И книжки трябва да се взимат!

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 14 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Тръмп и Путин не договориха мир в Украйна

Тръмп и Путин не договориха мир в Украйна

Свят Преди 15 часа

Тръмп заяви, че ще се обади на украинския президент Володимир Зеленски и колегите си от страните в НАТО, за да ги информира за съдържанието на преговорите

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Свят Преди 15 часа

Зеленски: Русия трябва да сложи край на войната, която започна