С офийска градска прокуратура (СГП) привлече като обвиняеми четири лица за престъпления след корупционния скандал разтърсил структурите на "Продължаваме Промяната" в столицата, който доведе до оставката на съпредседателя на партията Кирил Петков.

Досъдебното производство е образувано в понеделник от Комисия за противодействие на корупцията (КПК) в условията на неотложност, съобщиха от прокуратурата.

Двама мъже и две жени са с обвинения. Подалият оставка заместник-кмет Никола Барбутов и общински служител в направление „Европейски политики” са задържани за 72 часа. Две жени от район „Младост”, които са отговаряли за обществените поръчки, са с парични гаранции, предаде NOVA.

Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и като депутат

Заместник-кметът Никола Барбутов и още двама служители на Столичната община са обвинени в това, че в периода от началото на февруари до 24 юни тази година участвали в организирана престъпна група с цел престъпления по служба и подкупи.

Според държавното обвинение Барбутов обещал на кмета на район „Люлин“ парична сума, равняваща се на 6% от стойността на обществени поръчки, по които възложител е кметът на район „Люлин“, за да назначи за членове на комисиите по Закона за обществените поръчки приближени на зам.кмета експерти при провеждане на процедури за избор на изпълнители по обществени поръчки и за да обяви конкретни посочени от него фирми за изпълнители на обществените поръчки.

Друг от служителите на Общината е обвинен, че през юни  предложил на кмета на район „Младост“ парична сума, равняваща се на 6% от стойността на обществени поръчки, по които кметът на район „Младост“ е възложител, за да определи конкретна посочена от него фирма за изпълнител на обществена поръчка с предмет разширение на детска градина. Той е с мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 10 000 лв.

Скандалът със софийските кметове, който разтърси ПП

Заместник-кметът на район „Люлин“ е обвинена, че през февруари тази година предложила 2 500 лв. на кмета на район „Люлин“. Причината - на 25.11.2024 г. той сключил договор между район „Люлин“ и търговско дружество с предмет проектиране ремонт и реконструкция на двора на училище. Тя е с мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 5 000 лв.

По данни на Ина Лулчева, която е адвокат на Барбутов, той е обвинен за участие в организирана престъпна група с още един мъж и една жена, но ще оговаря и по второ обвинение - предлагане на подкуп "процент от обществени поръчки".

Междувременно беше разпространен аудиозапис, за който се твърди, че показва корупционна схема в общината. На този етап остава неизвестно кои са мъжете.

„Това са няколко фирми, които по принцип ще ни помагат или са ни помагали в годините. Искаме да направим така, че да имат добри условия да работят, като няма нещо фиксирано. Аз ти казах около 6% вървят. Това, което сме се разбрали с тях, е, че те, вече като вземат поръчката, ще дадат за издръжката на партията половината, а другата половина - за твоя екип” , се чува в записа.

– Тате, защо си се оженил за мама? – И аз се чудя, сине… ама баба ти така настояваше!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс: САЩ обмислят доставка на ракети "Томахок" за Украйна

Ванс: САЩ обмислят доставка на ракети "Томахок" за Украйна

Свят Преди 12 минути

Ракетите "Томахок" имат обсег от 2500 км и биха били мощно оръжие в арсенала на Украйна в борбата ѝ срещу редовните руски атаки с ракети и дронове

Обама разкритикува продължаващите военни действия на Израел в Газа

Обама разкритикува продължаващите военни действия на Израел в Газа

Свят Преди 1 час

Недопустимо е да се пренебрегва хуманитарната криза, която се случва в Газа, каза бившият президент на САЩ

Зеленски: Работим по „мега сделка“ за покупки на оръжие от САЩ

Зеленски: Работим по „мега сделка“ за покупки на оръжие от САЩ

Свят Преди 3 часа

Украинският премиер Юлия Свириденко ще се срещне с представители на САЩ следващия месец относно потенциални американски проекти в Украйна

,

Изборният ден в Молдова: Бомбени заплахи, кибератаки и съмнения за руско влияние

Свят Преди 4 часа

45,76% е избирателна активност на парламентарния вот към 18 ч.

Тръмп обеща "нещо специално" в преговорите за Близкия изток

Тръмп обеща "нещо специално" в преговорите за Близкия изток

Свят Преди 4 часа

По време на разговор с журналисти в петък Тръмп вече заяви, че смята, че има "споразумение" за Газа, след като през седмицата представи нов мирен план на няколко арабски и мюсюлмански държави

.

Преизбраха Асен Василев за председател на "Продължаваме Промяната"

България Преди 5 часа

Партията го подкрепи категорично - с 289 гласа "за"

,

"Хамас" призова Израел да прекрати въздушните атаки срещу Газа за 24 часа

Свят Преди 6 часа

Междувременно стана известно, че усилията на Израел да спечели подкрепата на големите кланове в ивицата Газа, за да намали влиянието на "Хамас" в анклава, са били отхвърлени

.

500 000 долара за второто място на България от Световното по волейбол

България Преди 6 часа

Рекордният фонд от милион долара остава за шампиона Италия

,

Президентът на Молдова зове за масово гласуване срещу руското влияние

Свят Преди 7 часа

Тя призова хората да не продават гласа си, непрекъснато повтаряйки за влиянието от страна на Москва

Нетаняху под натиск от крайнодесните преди срещата си с Тръмп

Нетаняху под натиск от крайнодесните преди срещата си с Тръмп

Свят Преди 7 часа

Натискът върху Нетаняху идва непосредствено преди утрешната му среща с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон

Световно по волейбол за мъже: Финалът, който ни направи горди – България показа класа и дух

Световно по волейбол за мъже: Финалът, който ни направи горди – България показа класа и дух

България Преди 7 часа

Следващият мондиал през 2027 г. ще бъде домакинстван от Полша, а този през 2029 г. – от Катар

.

Нови дронове над военни обекти в Дания, НАТО засилва бдителността

Свят Преди 7 часа

През последните дни имаше и други случаи на засечени дронове над военни обекти в Дания и Норвегия, което доведе до затварянето на няколко летища

Мощно земетресение удари западна Турция

Мощно земетресение удари западна Турция

Свят Преди 8 часа

Трусът е регистриран в 12:59 часа местно време и е бил на дълбочина 9 километра

Кремъл: Путин е готов да се срещне с Тръмп в Москва, поканата остава в сила

Кремъл: Путин е готов да се срещне с Тръмп в Москва, поканата остава в сила

Свят Преди 8 часа

"Всичко зависи от решението на Тръмп", каза говорителят на руския президент

Техеран осъди "неоснователното и неоправдано" връщане на санкциите на ООН

Техеран осъди "неоснователното и неоправдано" връщане на санкциите на ООН

Свят Преди 9 часа

Санкциите влязоха в сила през нощта, след като така нареченият "механизъм за повторно задействане" беше задвижен

ТИР гори на АМ "Тракия"

ТИР гори на АМ "Тракия"

България Преди 10 часа

Километрично задръстване блокира движението към Бургас