Н ационалният съвет (НС) на БСП се събира днес на заседание, съобщава пресцентърът на партията. Членовете на ръководния орган трябва да изберат кой  ще изпълнява функциите на председател на партията, след като във вторник Корнелия Нинова обяви, че се оттегля от лидерското място. Това стана на заседание на Изпълнителното бюро на БСП, на което са направени първи анализи на вота "две в едно" на 9 юни.

Националният съвет ще насрочи и пълен цикъл отчети и избори в партията, ще бъде избран изпълняващ функциите на председател на БСП, както и ще определи периода, в който ще се проведе прекият избор за нов председател.

Оценявам нашите резултати като катастрофални, поради което поемам политическата отговорност персонално, лично и единствено, подавам оставка и свиквам Националния съвет, обясни решението пред медиите във вторник Нинова. Самата тя щяла да остане редови депутат в 50-я парламент.

Националният съвет трябва да избере един от заместниците й, който да довърши мандата. Това са Кристиан Вигенин, Ирена Анастасова, Владимир Москов и Атанас Зафиров.

Корнелия Нинова и нейната оставка през годините

Смени по върховете на БСП със сигурност ще има, а дали Корнелия Нинова ще бъде кандидат зависи от нейното собствено решение. Това каза Александър Симов от БСП пред журналисти преди заседанието на Националният съвет на партията. Не виждам драматизма тук, чисто уставно процедурата е да се потвърди оставката на Корнелия Нинова и да насрочим целия цикъл от отчетни избори и избор на нов лидер, добави Симов. Според него това е новото начало, към което трябва да се върви. 

Корнелия Нинова подаде оставка

"В дневния ред е записано, че трябва един от заместниците да се избере и да организира отчетния избор, включително и прекия избор. Каквото реши Националният съвет, това ще предложим на операционния съвет, там ще вземат решение", каза Георги Гьоков на влизане на извънредното заседание. "Няма да подкрепя кандидатурата на Георги Свиленски за председател на ПГ на БСП в Народното събрание", категоричен бе той.

Председателят на Младежкото обединение в БСП Габриел Вълков заяви, че има вяра, че отсега нататък БСП ще поеме по един нов път и ще отвори една нова страница за цялата партия и за лявото в България. Той припомни, че по искане на Младежкото обединение в БСП Корнелия Нинова си подаде оставката, беше свикано и заседание на Националния съвет на БСП. На това заседание днес очакваме да има конструктивен разговор и диалог за бъдещето, и на него да бъде избран временно изпълняващ председател – един от заместниците на Нинова, както е по устав, подчерта Вълков. Той бе категоричен, че избраният заместник-председател трябва да обединява партията, да работи за това БСП да върви в правилната посока и за едно колективно начало, което всеки един социалист да бъде чут. Партията по този начин не може да продължава, смята Вълков.

"Днес е един топъл ден, топъл ще бъде очевидно и в централата на БСП. Очаквам днес да се изпълни дневният ред на пленума - да насрочим пълен цикъл от отчетни избори, да изберем временно изпълняващ длъжността и да се занимаем с любимите на БСП организационни въпроси. Ще видим ръководството от оставащи заместник-председатели какви организационни въпроси са ни подготвили", коментира Калоян Паргов"Предполагам, че ще има и избор на председател на ПГ, и избор на зам.-председател на парламента. Това също са политически въпроси. Орган на националния съвет трябва да ги решава, не помня кога за последен път сме решавали предишните парламенти. Очаквам да върнем колективността и колективните решения, такава, каквато партия е била БСП 133 години", каза още той.

Време е да затворим една срамна страница в историята на БСП, заяви Иван Таков. В същото време Таков подчерта, че БСП не трябва да забравят какво се е случило, за да не повтаря грешките, които доведоха партията до едно идейно, организационно и електорално катастрофално състояние. „Оттук нататък трябва да се говори за обединение в лявото, да се говори за нови хора, за нови идеи, и да вървим напред, за да се върне БСП на полагащото й се място като първа политическа сила след време“, каза той. Според него ръководството начело с Нинова не е могло да направи това обединение и се надява следващото да го постигне. Таков заяви, че Нинова също така не може да подава оставка на цялото изпълнително бюро на партията. „След като е подала оставка още във вторник. Тя не е действащ председател и не знам как подава оставката на цялото бюро. Оставката е личен акт, който трябва да бъде направен индивидуално.“, подчерта той.

Заради провала на изборите: Младежите в БСП поискаха оставката на Корнелия Нинова

Поех отговорността и подадох оставката си до всички структури и членове на БСП. Вчера я изпратих и до Националния съвет, който се събира днес. Заедно с нея подадох до Пленума и оставката на цялото Изпълнително бюро, написа лидерът на БСП Корнелия Нинова във Фейсбук.

Тя подчерта, че няма да участва в работата на колективните органи на партията, за да няма спекулации, че им влияе по някакъв начин. Нинова призова членовете на Националния съвет на БСП днес да потиснат личните си амбиции, омразата и реваншизма, да проявят разум и да не хвърлят партията в хаос. Нека се вземат най-добрите за БСП решения, посочи Нинова.

В четвъртък в отворено писмо до партията Нинова призова оставката й да бъде приета. Освен това обяви, че няма да участва в работата на Изпълнителното бюро и Националния съвет на БСП, за да се избегнат всякакви внушения за нейна намеса в решенията на колективните органи на партията. Ще се съсредоточа в работата в парламента, където ще защитавам вашите интереси, както съм го правила винаги досега, пише Корнелия Нинова. 

Тя предупреждава, че предстоят тежки месеци. „Не бяха изминали и 24 часа от оставката ми и наддаването за БСП започна. Чуха се изказвания, които представляват отстъпление от наши дългогодишни позиции. И да знаете, че вратата на крепостта ни няма да бъде разбита отвън, а ще бъде отворена отвътре“, пише още Нинова в отвореното си писмо.

„Не давайте партията на търговците! Не позволявайте парите да убият ценностите ни“, призовава лидерът в оставка членовете на БСП. 

Още на другия ден след изборите Младежкото обединение (МО) в БСП призова за незабавна оставка на председателя на партията Корнелия Нинова. Според тях резултатът на партията от вота е катастрофален.

Вижте повече в нашата галерия: 

Национален съвет на БСП

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 37 минути

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 38 минути

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 1 час

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 1 час

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 2 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст

Мина Илиева и Виолета Манчева са новите лица в Новините на NOVA

Мина Илиева и Виолета Манчева са новите лица в Новините на NOVA

Любопитно Преди 2 часа

Те ще водят информационни емисии от 13-ти октомври

,

Доц. Борислав Цеков в Телеграфно подкастът: Рубио и Ванс се борят да наследят Тръмп в Белия дом

Любопитно Преди 2 часа

Доц. Борислав Цеков е най-изявеният изследовател на Тръмп в България

.

Зам.-шефът на ЦСМПВ д-р Мартин Малчев пред Телеграфно подкастът: Спасихме живот за 4 минути

Любопитно Преди 2 часа

Най-малкият пациент в хеликоптера е 3 месечно бебе, което интубирахме, а в кариерата ми – недоносено 700 грама

Софийският съд сложи край: БПСЦ отива към ликвидация

Софийският съд сложи край: БПСЦ отива към ликвидация

България Преди 3 часа

Решението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на по-нататъшно обжалване

,

Израелската армия завърши първата фаза от изтеглянето си от Газа

Свят Преди 3 часа

Това поставя началото на 72-часовия срок за освобождаване на заложниците

Първи думи от САЩ, след като Нобела за мир не отиде при Тръмп

Първи думи от САЩ, след като Нобела за мир не отиде при Тръмп

Свят Преди 3 часа

Говорителят на Белия дом, Стивън Чунг смята, че комитетът е поставил „политиката над мира“

Желязков в "Елените": Държавата осигурява вода и започва обследване на реката

Желязков в "Елените": Държавата осигурява вода и започва обследване на реката

България Преди 3 часа

Бедственото положение в района се удължава с още 7 дни

а

72-годишен мъж е ограбен и заплашен с нож в Ямболско

България Преди 3 часа

Още същия ден са установени и задържани 48-годишен мъж и 37-годишна жена, съпричастни към деянието

Внимание, шофьори: Промени в движението по АМ „Струма“

Внимание, шофьори: Промени в движението по АМ „Струма“

България Преди 3 часа

От събота (11 октомври) до 17 октомври включително, движението в участък от трасето ще бъде временно пренасочено

Краен срок: Остават 15 работни дни за подаване на заявления за помощ за отопление

Краен срок: Остават 15 работни дни за подаване на заявления за помощ за отопление

България Преди 3 часа

Месечният размер на помощта е 121,34 лв., което прави общо 606,70 лв. за петмесечния период от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г.

Неидентифициран дрон е забелязан над база на НАТО в Германия

Неидентифициран дрон е забелязан над база на НАТО в Германия

Свят Преди 4 часа

Базата се използва за въздушни разузнавателни операции на НАТО